Nízkonákladové aerolínie v Severnej Amerike

Allegiant Air (G4) – USA
Frontier Airlines (F9) – USA
Interjet (4O) – Mexiko
JetBlue Airways (B6) – USA
Southwest Airlines (WN) – USA
Spirit Airlines (NK) – USA
Sun Country Airlines (SY) – USA
VivaAerobus (VB) – Mexiko
Volaris (Y4) – Mexiko
WestJet (WS) – Kanada

Allegiant Air

Americká letecká spoločnosť Allegiant Air brázdi cesty leteckým nebom od roku 1998.

Najlepšie pokrytie v rámci Spojených štátov amerických dosahuje na západnom pobreží krajiny a na slnečnej Floride, prevádzkuje však samozrejme aj letecké linky na Havaj v Oceánii, najsevernejšie súostrovie obrovskej Polynézie.

Letecká flotila Allegiant Air (v počte viac ako 60 strojov) pozostáva v drvivej väčšine z prototypov od amerických výrobcov – dominujú lietadlá od McDonell Douglas (MD-82, MD-83, MD-87 a MD-88), ale nájdeme v nej aj zopár Boeingov (B757) či Airbusov (A320 Family).

Frontier Airlines

Americká aerolínia Frontier Airlines začala písať svoju leteckú históriu v roku 1994.

Hlavnú základňu spoločnosti nájdeme v Denveri (Colorado), pričom za kľúčové možno považovať linky do štátov v severovýchodnej časti USA. Aerolinka však operuje i lety na Aljašku, na Kostariku, do Mexika (najmä Mayská riviéra a Kalifornský polostrov), či do oddychových destinácií na Jamajke a v Dominikánskej republike.

Pohľad do leteckého parku Frontier Ailrines (viac ako 50 lietadiel) prezradí využívanie prevažne narrow-body prototypov od renomovanej francúzskej firmy Airbus (A320 Family), ktoré dopĺňa niekoľko modelov od brazílskeho Embraeru (E190).

Interjet

Mexická letecká spoločnosť Interjet začala svoju púť leteckým nebom v roku 2005.

Zo svojich hlavných hubov na letiskách v Mexico City a v Toluce operuje širokú sieť vnútroštátnych letov, z ktorých medzi najvýznamnejšie patria linky do Guadalajary a Monterrey. Aerolínia však prevádzkuje aj lety do USA (Kalifornia, Texas, Florida a New York), na Kostariku, do Guatemaly, do Kostariky, na Portoriko či na Kubu.

Lietadlový park Interjet (takmer štyridsiatka strojov) skrýva relatívne zánovné modely od francúzskeho Airbusu (A320 Family), lahôdkou pre leteckých fanúšikov však bude skôr letecký výlet v Severnej Amerike na palube Suchoj Superjet 100 (SSJ-100).

JetBlue Airways

Americká aerolinka JetBlue Airways začala svoju leteckú kariéru v roku 2000. Napriek tomu, že sa jedná o low cost carrier (ktorá samozrejme nepatrí do žiadnej leteckej aliancie), má uzatvorené dohody o codesharingu s viac ako dvadsiatkou klasických spoločností. Môže sa pochváliť i Frequent Flyer programom pre verných zákazníkov s názvom TrueBlue.

Hlavnú základňu JetBlue Airways nájdete v New Yorku na J.F. Kennedy Intl Airport, kde prevádzkuje vlastný terminál (T5). Ku kľúčovým trasám možno zaradiť obľúbené lety na Floridu, do Kalifornie a na karibské Portoriko. Letecká spoločnosť sa môže popýšiť veľmi širokou sieťou spojení v rámci Spojených štátov (vrátane Aljašky a amerických teritórií ako už spomínané Portoriko či Panenských ostrovov). Veľmi dobrým pokrytím disponuje aj v karibskej oblasti a operuje takisto linky v regióne pevninskej Strednej Ameriky (Mexiko a Kostarika) i Južnej Ameriky (Kolumbia a v blízkej budúcnosti Peru).

Pomerne rozsiahlu flotilu JetBlue Airways (cez 180 lietadiel) tvoria z dvoch tretín prototypy od francúzskeho Airbusu (A320 Family), zvyšok vytvárajú stroje brazílskeho Embraeru (E190).

Southwest Airlines

Najväčšia svetová nízkonákladovka, americká letecká spoločnosť Southwest Airlines, patrí k priekopníkom low costového lietania (do ktorého priniesla množstvo noviniek). Pod súčasným názvom sa pohybuje v leteckom biznise od roku 1971.

Za hlavné sídlo Southwest Airlines možno označiť dallaské Love Field v Texase. K najdôležitejším leteckým trasám spoločnosti sa zaraďujú linky do Chicaga (Midway), do Washingtonu (Baltimore) a do Las Vegas. Aj keď väčšina leteckých spojení aerolinky operuje prevažne v rámci Spojených štátov, po akvizícii spoločnosti AirTran Airways pribudli (resp. pribudnú) mnohé cestovateľské ciele v oblasti Karibiku.

Pohľad do obrovského leteckého parku Southwest Airlines ukazuje „armádu“ 570 lietadiel (výlučne od amerického výrobcu Boeing). Spoločnosť má status najväčšieho svetového operátora Boeingu 737, narazíte tu iba na B737 a to v rozličných dĺžkach (737-300, 737-500, 737-700 a 737-800, pričom „sedemstovky“ tvoria asi dve tretiny flotily).

Spirit Airlines

Americká ultra nízkonákladka Spirit Airlines sa pohybuje na leteckom nebi pod súčasným názvom od roku od roku 1992, aj keď jej začiatky siahajú už do roku 1980 (kedy ponúkala charterové lety z pôvodne domovského Detroitu).

Medzičasom sa administratívna báza Spirit Airlines presunula z Michiganu do floridského Fort Lauderdale a postupne popribúdali linky do celých Spojených štátov. V súčasnosti spoločnosť ponúka aj množstvo pravidelných spojení do karibskej oblasti, vcelku dobré pokrytie kontinentálnej Strednej Ameriky (Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama), ako aj niekoľko destinácií v Južnej Amerike (Kolumbia a Peru).

Lietadlový park Spirit Airlines pozostáva z približne päťdesiatky narrow-body strojov od svetoznámeho francúzskeho výrobcu Airbus (A320-Family).

Sun Country Airlines

Americká letecká spoločnosť Sun Country Airlines začala písať svoju históriu v roku 1982.

Hlavná báza Sun Contry Airlines sa nachádza v minnesotskom Minneapolise. Okrem pravidelných leteckých spojení po Spojených štátoch (vrátane Aljašky, Portorika či Panenských ostrovov) aerolínia prevádzkuje linky do oblasti Karibského mora, Kostariky a Mexika (oddychové cestovateľské ciele na pobreží Karibiku a Pacifku).

V uniformnej flotile Sun Country Airlines nájdete do dvdsiatky strojov od amerického výrobcu lietadiel Boeing, konkrétne modely B737 (prevažnú časť tvoria „osemstovky“).

VivaAerobus

Mexická nízkonákladovka Viva Aerobus vznikla v roku 2006 ako spoločný projekt zakladateľov leteckej spoločnosti Ryanair, t.j. Ryan Family (v aerolínii ovládajú 49% kapitálu) a najväčšej autobusovej spoločnosti v Mexiku pod názvom IAMSA.

Hlavné sídlo Viva Aerobus nájdete v Monterrey na severovýchode krajiny, odkiaľ aerolinka obsluhuje širokú sieť pravidelných vnútroštátnych spojení. Z medzinárodných letov máte možnosť využiť letecké linky do amerického Texasu.

Letecký park ViVaAerobus číta necelá dvadsiatka prototypov amerického koncernu Boeing v jednotnom prevedení B737 („tristovkové“ modely).

Volaris

Mexická aerolinka Volaris, druhá najväčšia letecká spoločnosť v krajine hneď za Aeroméxico (a zároveň jeho najväčší konkurent), odštartovala svoju kariéru v roku 2005.

Medzi hlavné bázy Volaris sa radia medzinárodné letiská v Mexico City, v Toluce a v Guadalajare. Popri rozsiahlej vnútroštátnej leteckej sieti ponúka spoločnosť aj približne desiatku pravidelných spojení do Spojených štátov amerických (prevažne do západnej časti USA – ku kľúčovým patria pravidelné lety do Los Angeles).

Pohľad do flotily Volaris ukáže zjavnú orientáciu na svetoznámeho francúzskeho výrobcu Airbus – nájdete tu vyše štyridsiatky narrow-body modelov z A320 Family.

WestJet

Kanadský WestJet, deviata najväčšia aerolínia Severnej Ameriky (podľa počtu prepravených pasažierov v roku 2012), figuruje v leteckom svete od roku 1996.

Hlavnými základňami WestJet sú medzinárodné letiská v Calgary a v Toronte, k najdôležitejším leteckým trasám sa zaraďujú linky do kanadského Vancouveru a Edmontonu. Spoločnosť však disponuje aj relatívne širokov ponukou letov do Spojených štátov amerických, do Mexika, do Kostariky a samozrejme aj do veľmi obľúbenej karibskej oblasti.

V lietadlovom parku WestJet cítiť neskrývané orientovanie na americký Boeing, pričom viac ako stovku modelov tvoria len prototypy B737 (prevažné zastúpenie majú „sedemstovky“).