JetBlue Airways

Americká low costová aerolinka JetBlue Airways začala svoju leteckú kariéru v roku 2000 (založená bola niekoľkými bývalými zamestnancami Southwest Airlines).

Napriek tomu, že sa jedná o nízkonákladovú spoločnosť (nepatriacu do žiadnej leteckej aliancie), má uzatvorené dohody o codesharingu a interliningu s viac ako dvadsiatimi “klasickými” aliančnými aj nealiančnými aerolíniami. Môže sa popýšiť i partnerským programom benefitov pre verných zákazníkov s názvom TrueBlue.

Hlavnú bázu JetBlue Airways nájdete v “Big Apple” na New York-J.F. Kennedy Intl Airport (JFK), kde prevádzkuje vlastný terminál (T5). Ku kľúčovým trasám možno zaradiť populárne lety do “slnečných destinácií” – na južanskú Floridu a na západné pobrežie USA do Kalifornie.

Letecká spoločnosť JetBlue Airways sa môže pochváliť veľmi širokou sieťou spojení v rámci Spojených štátov (vrátane Aljašky a amerických teritórií v Karibiku ako Portoriko či Panenské ostrovy). Veľmi dobrým pokrytím disponuje aj v spomínanej karibskej oblasti a operuje takisto linky v regióne kontinentálnej Strednej Ameriky (Mexiko a Kostarika) i Južnej Ameriky (Kolumbia a v relatívne blízkej budúcnosti Peru).

Pomerne rozsiahlu flotilu JetBlue Airways (cez 180 lietadiel s priemerným vekom okolo 7 rokov) vytvárajú z dvoch tretín prototypy od renomovaného francúzskeho gigantu Airbusu (A320 Family), zvyšok vytvárajú stroje brazílskej firmy Embraer (E190).

Web: www.jetblue.com