Možnosti ubytovania

V tejto časti webu Vám ponúkame niekoľko tipov, hlavne na ubytovanie „budget“ charakteru – či už v hoteli, v hosteli, v campingu, na chate, u dohodnutého hostiteľa…

Výrazne finančne (aj časovo) sa dá tiež ušetriť využívaním nočných spojení – vlakmi, autobusmi alebo aj loďami; takýto štýl cestovania sa však nedá prevádzkovať neustále.

Ubytovanie v hoteloch

Pokiaľ uprednostňujete trochu vyšší komfort a plánujete sa v destinácií zdržať na niekoľko nocí, privítate ubytovanie v hoteloch.

Častokrát dochádza k situácii, že takéto prenocovanie je lacnejšie ako v hosteli – napr. izba so sprchou v thajskom letovisku vyjde ekonomickejšie ako hostelová noc v európskej metropole.
Dá sa povedať, že v niektorých krajinách Ázie je celkovo z celého sveta asi najlacnejšie ubytovanie, konkrétne napr. v Kambodži, v Laose alebo v Indii (niekoľko USD/noc), záleží to aj od Vašich schopností zjednávať cenu.
V Európe môžu prísť vhod akciové ponuky reťazcov ako Travelodge alebo Formula a výrazné zľavy častokrát mávajú aj Hilton Hotels (cena ešte môže klesnúť pri použití rôznych promokódov).
V USA sa dá za rozumnú cenu ubytovať v moteloch, čo je vhodné skombinovať s prenájmom automobilu.

V prípade, že ste členom Frequent Flyer programu nejakej leteckej spoločnosti/leteckej aliancie, za nocľahy v hoteloch vyššej kategórie získate ďalšie míle, alebo naopak nalietané míle môžete vymeniť za nocľah v takomto hoteli zdarma (ale samozrejme existujú aj výhodnejšie spôsoby, ako ťažko získané míle investovať).

Na opačnom konci cenového spektra figurujú „rezorty“ (napr. Four Seasons) v destináciách ako Francúzska Polynézia alebo Maledivy, čo sú často samostatné súkromné ostrovy s vlastnou leteckou alebo lodnou dopravou (a častokrát výlučne určené iba napr. pre nemeckých alebo amerických turistov), s cenou okolo niekoľko stovák USD za noc).

Ubytovanie v hosteloch

Pri krátkodobých pobytoch na jednu noc môže postačiť aj prenocovanie v hosteloch (počet ľudí v izbe-dormitory je zväčša 4 a viac).

Cena sa dá ešte trošku znížiť použitím ISIC/ITIC karty, členstvom v organizácii Hostelling International/Youth Hostel Association a pod. Dobrou alternatívou môže byť aj samostatná izba v hosteli, ktorá vyjde o čosi lacnejšie ako podobná izba v hoteli.

Ďalšie možnosti ubytovania