Sky Team

Najmladšia letecká aliancia – aliancia Sky Team (so sídlom v Amsterdame) bola založená v roku 2000 leteckými spoločnosťami Air France, Delta Airlines, Korean Air a Aéromexico.
V roku 2012 sa zatiaľ aliancia rozšírila o dve letecké spoločnosti z oblasti Blízkeho východu – Saudiu (Saudská Arábia) a Middle East Airlines (Libanon).
V blízkej budúcnosti by sa mali rady aliancie posilniť o aerolínie Aerolíneas Argentinas (Argentína), Xiamen Airlines (Čína) a Garuda Indonesia (Indonézia).

Aeroflot (SU) – Rusko
Aeroméxico (AM) – Mexiko
Air Europa (UX) – Španielsko
Air France (AF) – Francúzsko
Alitalia (AZ) – Taliansko
ČSA/Czech Airlines (OK) – Česko
Delta Air Lines (DL) – USA
China Airlines (CI) – Čína
China Eastern Airlines (MU) – Čína
China Southern Airlines (CZ) – Čína
Kenya Airways (KQ) – Keňa
KLM (KL) – Holandsko
Korean Air (KE) – Južná Kórea
Middle East Airlines (ME) – Libanon
Saudia (SV) – Saudská Arábia
TAROM (RO) – Rumunsko
Vietnam Airlines (VN) – Vietnam

Aeroflot

Ruský národný dopravca a zároveň najväčšia aerolínia v Rusku pôsobí na leteckom trhu od roku 1923. V istom období bývalého Sovietskeho zväzu sa dokonca jednalo o vtedajšiu najväčšiu svetovú leteckú spoločností. Po rozpade sovietskeho bloku bol pôvodný Aeroflot rozdelený na viac ako 300 regionálnych aeroliniek. Zo svojho hlavného hubu na letisku Moskva Šeremeťjevo obsluhuje Aeroflot destinácie v Európe, v Ázii, v Afrike a v Severnej Amerike. Vo flotile tejto spoločnosti môžeme nájsť niekoľko zaujímavých strojov ako od západných, tak aj ruských výrobcov lietadiel – menovite Airbus (A320 a A330), Boeing (B767), Suchoj (Superjet 100) a Iľjušin (Il-96).

Aeroméxico

Aéromexico, vlajková loď mexického letectva a najväčšia mexická aerolinka, sa pohybuje na leteckom nebi od roku 1934. Zo svojho domovského letiska Mexico City Intl Airport operuje lety v rámci Severnej a Južnej Ameriky, Európy a Ázie. Je jedným zo štyroch zakladajúcich členov leteckej aliancie Sky Team. Letka spoločnosti Aeroméxico obsahuje viac ako stovku lietadiel a pozostáva zo strojov leteckých výrobcov Boeing a Embraer, konkrétne sa jedná o typy B737, B767, B777; ERJ 145 a E190.

Air Europa

Tretia najväčšia letecká spoločnosť v Španielsku Air Europa (po Iberii a nízkonákladovom Vuelingu) udáva ako rok svojho vzniku rok 1986. Medzi hlavné bázy aerolínky patrí hlavné madridské letisko Madrid Barajas Intl Airport a letisko na ostrove Malorca Palma de Mallorca Intl Airport. Z týchto aerodromov obsluhuje destinácie v Európe, v Južnej Amerike (cenovo zaujímavé lety), v Severnej Amerike, v Ázii a v Afrike. Vo flotile spoločnosti Air Europa majú zastúpenie traja najväčší svetoví leteckí výrobcovia – francúzsky Airbus (A330), americký Boeing (B737, B767) a brazílsky Embraer (E195).

Air France

Air France – zakladajúci člen aliancie Sky Team, francúzsky národný dopravca („flag carrier“), najväčšia francúzska aerolínia a zároveň jedna z najväčších leteckých spoločností na svete. V spolupráci s holandským KLM ako člen Air France-KLM Group prevádzkuje spoločný vernostný program Flying Blue. Medzi dcérske spoločnosti tohto gigantu patria napr. aj nízkonákladová Transavia a írska regionálna aerolinka CityJet.
Hlavným hubom spoločnosti je najväčšie parížske letisko „CDG“ – Paris Charles de Gaulle Intl Airport, ďalšími bázami sú Paris Orly Intl Airport, Lyon Saint Exupéry Intl Airport, Marseille Provence Intl Airport, Nice Cote d’Azur Intl Airport a Toulouse Blagnac Intl Airport.
Ponuka vlastných destinácii je veľmi široká – v každom prípade zaujímavé sú lety do frankofónnych oblastí/krajín ako francúzsky Karibik (Martinik, Guadelope, Francúzska Guyana), ostrovy v Indickom Oceáne (Réunion, Madagaskar), francúzsky Pacifik (Francúzska Polynézia, Nová Kaledónia), ako aj po francúzsky hovoriace republiky čierneho kontinentu (väčšina štátov západnej Afriky).
Letka Air France číta viac ako 250 lietadiel a to sa jedná nielen o stroje od národného leteckého výrobcu Airbus (A320, A330, A340 a A380), ale aj wide body modely od konkurenčného amerického Boeingu (B747 a B777).

Alitalia

Taliansky národný dopravca (a zároveň najväčšia letecká spoločnosť v Taliansku), vstúpil na letecký trh v roku 1946, avšak po finančných problémoch pred niekoľkými rokmi došlo k výraznej reštruktualizácii (alebo v podstate k novému začiatku).
Zo svojej hlavnej základne na najdôležitejšom talianskom letisku v Ríme – Roma Fiumicino Intl Airport, operuje (cenovo zaujímavé) lety do Európy, Ázie, Afriky, ako aj do Severnej a Južnej Ameriky. Dcérskou spoločnosťou Alitalia je aj nízkonákladový dopravca Air One.
Letecká flotila Alitalia v počte približne 150 lietadiel obsahuje celú paletu strojov od rôznych leteckých výrobcov – Airbus (A320 a A330), Boeing (B767 a B777), kanadský Bombardier (CRJ900), Embraer (E175 a E190), ako aj McDonnell Douglas (v súčasnosti už pod Boeingom; modely MD80).

ČSA/Czech Airlines

Začiatky ČSA spadajú do časového obdobia po vytvorení ČSR, konkrétne do roku 1923, kedy bola založená letecká spoločnosť pod názvom Československé státní aerolínie. Svoju hlavnú základňu majú aerolinky na pražskom medzinárodnom letisku – Prague Ruzyne Intl Airport, ktoré v budúcnosti bude niesť meno Václava Havla. Zo svojho domovského letiska obsluhuje ČSA lety v rámci Európy aj Ázie (so snahou preniknúť na trhy, kde neplatí dohoda o otvorenom nebi „Open Sky Policy“).
Dcérskou spoločnosťou je charterová aerolínia Holiday Czech Airlines, ktorá v súčasnosti lieta aj pre islandskú nízkonákladovku Iceland Express (nahradila tak britský Astraeus, nachádzajúci sa v likvidácii). Letka Českých aerolínií (ktorá v rámci ekonomických opatrení mierne zoštíhľuje) číta v súčasnosti približne 30 lietadiel – zahŕňa stroje od výrobcov ako Airbus (A320), ATR (ATR42) a Boeing (B737).

Delta Air Lines

Delta Air Lines – najväčšia letecká spoločnosť na svete (podľa veľkosti flotily lietadiel, ako aj podľa celkového počtu prepravených cestujúcich). Na letecké nebo vstúpila v roku 1924 (s letmi pre poľnohospodárstvo) a na komerčnú osobnú dopravu presedlala o päť rokov neskôr. Je jedným z kvarteta zakladajúcich členov leteckej aliancie Sky Team.
K hlavným hubom Delty patria medzinárodné letisko v Atlante (Hartsfield Jackson Atlanta intl Airport – najrušnejšie letisko na svete) a v New Yorku (New York JFK Intl Airport). Svoje ďalšie bázy má však Delta aj mimo územia USA – na letisku v Amsterdame (Amsterdam Schiphol Intl Airport), v Paríži (Paris CDG Intl Airport) a v Tokiu (Tokyo Narita Intl Airport). Široká sieľ spoločnosti pokrýva všetky kontinenty okrem Antarktídy.
Súčasnému postaveniu na trhu prospela najmä akvizícia Northwest Airlines v roku 2008. Viac ako 700 lietadiel Delty pochádza od výrobcov Airbus (A320 a A330), Boeing (B737, B747, B757, B767 a B777) a McDonnell Douglas/Boeing (DC9, MD80 a MD90).

China Airlines

Letecká spoločnosť China Airlines (so sídlom v Taiwane) vstúpila do sveta leteckého biznisu v roku 1959. Medzi hlavné bázy aerolínie patria letiská v mestách Taipei (Taoyuan Intl Airport) a Kaohsiung (Kaohsiung Intl Airport). Destinácie China Airlines sú operované v rámci Ázie, Európy, Severnej Ameriky, ale aj v Austrálii a Oceánii.
Dcérskou spoločnosťou tejto aerolinky sú Mandarin Airlines, ktoré obsluhujú najmä regionálne lety. Vo flotile China Airlines nájdeme značky Airbus a Boeing (prevažne wide body modely) – konkrétne sa jedná o typy A330, A340, B747 a B737.

China Eastern Airlines

Začiatky China Eastern Airlines sa datujú do roku 1988. Hlavnými hubmi tejto čínskej leteckej spoločnosti sú letiská v Šanghaji (Shanghai Pudong Intl Airport a Shanghai Hongqiao Intl Airport), v Kunmingu (Kunming Wujiaba Intl Airport) a v Xiane (Xian Xianyang Intl Airport). Sieť aerolínie pokrýva Áziu, Európu, Severnú Ameriku, ako aj Austráliu a Oceániu (cenovo zaujímavú sú najmä lety z Európy cez Čínu do Austrálie a na Nový Zéland).
Do skupiny China Eastern Airlines patrí aj dopravca Shanghai Airlines. Pri pohľade na letku aerolínie nájdeme viacerých leteckých výrobcov – francúzsky Airbus (A300, A320, A330, A340), americký Boeing (B737), kanadský Bombardier (CRJ200) a brazílsky Embraer (ERJ145).

China Southern Airlines

China Southern Airlines, najväčšia letecká spoločnosť v oblasti Ázie, vznikla v roku 1981. Svoju leteckú sieť prevádzkuje najmä zo svojich domovských leteckých prístavov v Pekingu (Beijing Capital Intl Airport), v Kantone (Guangzhou Baiyun Intl Airport), v Chongqingu (Chongqing Jiangbei Intl Airport) a v Urumči (Ürümqi Diwopu Intl Airport). Sieť destinácií zahŕňa štyri kontinenty – Áziu, Európu, Severnú Ameriku, ale aj Austráli a Oceániu (zaujímavé ceny leteniek z Európy do Oceánie).
China Southern Airlines vlastní podiely aj v ďalších čínskych aerolíniách, menovite v Xiamen Airlines, Chongqing Airlines a Sichuan Airlines. Letecká flotila spoločnosti (v počte viac ako 350 lietadiel) pozostáva zo strojov od troch najväčších svetových leteckých výrobcov – Airbus (A320, A330 a A380), Boeing (B737, B757 a B777) a Embraer (ERJ145 a E190).

Kenya Airways

Kenský národný dopravca odštartoval svoje pôsobenie na leteckom trhu v roku 1977. Podiely v Kenya Airways vlastní okrem iných holandská letecká spoločnosť KLM, čo sa odzrkadľuje aj na spoločnom Frequent Flyer programe s názvom Flying Blue. Hlavnou základňou aerolínie je najväčšie kenské letisko v Nairobi – Nairobi Jomo Kenyatta Intl Airport, z ktorého spoločnosť obsluhuje lety v rámci Afriky, Ázie a Európy. Letecký park tejto africkej aerolinky tvoria lietadlá Boeing (modely B737, B767 a B777) a Embraer (E170 a E190).

KLM

Holandský národný dopravca a člen Air France-KLM Group, je svojím vznikom v roku 1919 najstaršou leteckou spoločnosťou na svete. Vernostný program Flying Blue okrem KLM a Air France zdieľajú takisto aj španielsky prepravca Air Europa a východoafrická aerolínia Kenya Airways. Zo svojho domovského prístavu v Amsterdame (Amsterdam Schiphol Intl Airport) spoločnosť obhospodaruje lety do piatich kontinentov – do Európy, do Severnej Ameriky (vrátane Karibiku), do Južnej Ameriky, do Afriky a do Ázie.
Spoločnosť je majetkovo prepojená s ďalšími aerolíniami – s regionálnou divíziou KLM CityHopper, s nízkonákladovkou Transavia, s kenským národným dopravcom Kenya Airways, či (v súčasnosti už iba) cargo charterovkou Martinair. Lietadlový park KLM sa skladá z osvedčených značiek renomovaných výrobcov Airbus (A330), Boeing (B737, B747, B777) a McDonnell Douglas/Boeing (MD11).

Korean Air

Korean Air, najväčšia kórejská aerolínia a jeden zo spoluzakladajúcej štvorky leteckej aliancie Sky Team, brázdi po leteckom nebi od roku 1962. Frequent Flyer Program (FFP) s názvom Skypass sa zaraďuje k tým štedrejším vernostným programom.
Z domovských vzdušných prístavov v Soule – Seoul Incheon Intl Airport (najlepšie svetové letisko v rokoch 2005 – 2012) a Seoul Gimpo Intl Airport operuje spoločnosť svoju leteckú sieť do šiestich kontinentov. Najlepšie pokrytie dosahuje aerolínia v Ázii, avšak pre Európanov sú cenovo najzaujímavejšie lety cez Južnú Kóreu do Oceánie (Austrália, Nový Zéland, Fidži, Havaj, Guam, Palau), ktorých atraktivita ešte rastie pri aktívnom členstve v niektorom z FFP aliancie Sky Team. (Pri lete na Nový Zéland je možné urobiť krátky stopover na Fidži.)
Medzi dcérske spoločnosti patrí nízkonákladovka Jin Air s regionálnou pôsobnosťou vo východnej Ázii. Letecká flotila Korean Air obsahuje lietadlá od leteckých výrobcov Airbus (A330, A380) a Boeing (B737, B747, B777).

Middle East Airlines

Libanonský národný dopravca Middle East Airlines je členom Sky Teamu od 28. júna 2012. Svoju úspešnú leteckú históriu začal písať v roku 1945.
Z medzinárodného letiska v Bejrúte (Rafic Hariri Intl Airport) nalietava Middle East Airlines sieť destinácií v oblasti Ázie (hlavne Blízky východ), Európy a Afriky.
Letecká flotila Middle East Airlines pozostáva výlučne z francúzskych Airbusov – modelov A320 family a A330.

Saudia

Saudia je od 29. Mája 2012 ďalším členom aliancie Sky Team – členstvo v Sky Teame bolo jedným z dôvodom zmeny názvu aerolinky. Jedna z najväčších aerolínii na Arabskom polostrove (a celkovo na Blízkom východe) totiž pôsobila od roku 1946 do 29.05.2012 pod názvom Saudi Arabian Airlines.
Medzi hlavné letecké prístavy aerolínie patria medzinárodné letiská v Džidde, v Rijáde a v Dammáme, z ktorých obhospodaruje letecké linky v oblasti Ázie, Európy, Afriky a Severnej Ameriky.
V lietadlovom parku Saudie môžeme natrafiť na modely od renomovaných výrobcov Airbus (A300, A320, A330), Boeing (B747, B777) a Embraer (E170).

TAROM

TAROM, národný dopravca Rumunska, začal písať svoju históriu prakticky už v roku 1920, kedy vznikol predchodca dnešnej leteckej spoločnosti – CFRNA. Z hlavnej základne v Bukurešti (Bucurest Henri Coanda Intl Airport) táto východoeurópska aerolinka prevádzkuje lety do destinácií v rámci Európy, Ázie a Afriky. V letke rumunskej aerolínie je možné nájsť stroje od leteckých firiem Airbus (A310 a A320), ATR (ATR42 a ATR72) a Boeing (B737).

Vietnam Airlines

Vietnam Airlines, vlajková loď vietnamského letectva, začala svoju leteckú púť v roku 1956 pod názvom Vietnam Civil Aviation. Zo svojich hlavných hubov v Hanoji (Hanoi – Noi Bai Intl Airport) a v Ho Či Minovom Meste (Ho Chi Minh City – Tan Son Nhat Intl airport) lieta do destinácií v Ázii, v Európe, ale aj v Austrálii a Oceánii.
K spoločnostiam, v ktorých majú Vietnam Airlines majetkový podiel, patria Vietnam Air Service Company (VASCO), Jetstar Pacific Airlines a Cambodia Angkor Air. Vo flotile aerolínie môžeme nájsť zastúpenie rôznych leteckých výrobcov – Airbus (A320 a A330), ATR (ATR72), Boeing (B777) a Fokker (F70).