Autobusová doprava

Na niektoré presuny (a transfery na letiská) môže byť výhodnejšie použiť autobusy, keďže nebude núdza o zaujímavé tarify v hodnote niekoľko USD alebo EUR, ktoré fungujú podobným spôsobom ako pri low cost carriers (LCC).

Zo všetkých takýchto autobusových dopravcov spomeňme aspoň niekoľkých:
Berlin Linien Bus (Nemecko) – od 9 EUR (akcie) z Berlína do vybraných miest
Eurolines – väčšina tu združených dopravcov od 9 EUR na určité spoje
Flibco.com – od 5 EUR, Lille – Charleroi – Luxembourg – Frankfurt (FRA, HHN; Hbf)
Lavprisekspressen – od 49 NOK v Nórsku z Osla do Stavangeru a do Trondheimu
Megabus – “dolárovky” v USA a v Kanade, ako aj “librovky” vo Veľkej Británii či „eurovky“ vo Francúzsku, v Belgicku, v Holandsku, v Nemecku a v Taliansku
Naked Bus (Nový Zéland) – niekoľko NZD, od severu až na juh do Fiordlandu
Onnibus – ceny od 1 EUR vo Fínsku (trojuholník Helsinki – Turku – Tampere a mnoho ďalších trás po krajine až do severského Oulu)
Orangeways – za zmieku stojí routing Budapešť – Bratislava – Praha – Drážďany – Berlín či linky spoločnosti z Maďarska do Chorvátska (Záhreb) a do rumunskej Transylvánie
Polskibus („poľský Megabus“) – od 1 PLN (od nás Bratislava – Katovice – Varšava – Gdansk)
Simple Express – od 3 EUR, trasa Berlín – Varšava – Vilnius – Riga – Talinn – Petrohrad

Špeciálnou kategóriou sú lacné, rýchle a komfortné diaľkové autobusy v Malajzii a Thajsku.

Autobusová spoločnosť Flixbus

Osobitnú pozornosť si zaslúžia fy Flixbus a MeinFernbus, ponúkajúce svoje i partnerské spojenia aj zo slovenskej metropoly Bratislava, z rakúskej Viedne či z českej Prahy.

Z Bratislavy do Viedne i do viedenského leteckého prístavu

Nielen bratislavskí cestovatelia majú možnosť využiť spoje z Bratislavy zo zastávky „Nový most“ alebo „Incheba, Einsteinova ul.“ na viedenské letisko vo „Schwechate“ (linka končí na autobusovej stanici vo Viedni-Erdberg).

Spomínaná trasa bude obsluhovaná zhruba v hodinových až dvojhodinových intervaloch denne v čase od 04.00 do 23.00 pri ceste z Bratislavy do Viedne (od 06.00 do 00.30 opačným smerom) s predpokladanou dobou jazdy min. 45 min a cenou jednosmerného lístka 7,50 EUR (začína, resp. končí na bratislavskom letisku M.R. Štefánika).

Z Bratislavy do Nemecka

Z trás smerujúcich do Nemecka možno spomenúť (cena za jednosmerný cestovný lístok):

Bratislava – Mníchov od 26,50 EUR
Bratislava – Berlín od 29,50 EUR
Bratislava – Norimberg od 32,50 EUR
Bratislava – Frankfurt od 40,50 EUR

(Pozn.: Uvádzajú sa momentálne orientačné sumy v priebehu letných prázdnin, ceny môžu klesať v mimosezónnom období či počas pravidelných promoakcií autobusovej spoločnosti. Spiatočný lístok Vás vyjde dvojnásobok „jednosmerky“.)


Z ďalších spojení nepochybne stoja za zmienku pravidelné linky spoločnosti z rakúskej Viedne či z českej Prahy, ktorím sa podrobnejšie venujeme v samostatnej sekcii Flixbus.