Ako a kde hľadať letenky?

Na slovenskom a českom trhu

Jednoduchým porovnaním cien v našich končinách najrozšírenejších rezervačných systémov Amadeus a Galileo a webstránok aerolínií:

Lacné letenky v EUR (Galileo SK)
Lacné letenky v CZK (Galileo CZ)
Letenky online (Galileo SK)
Letenky Amadeus (Amadeus SK)
Letenky Amadeus 2 (Amadeus SK)
Letenky Amadeus CZ (Amadeus CZ)

K nesporným výhodám nákupu leteniek na našom trhu bude okrem komunikácie v rodnom jazyku takisto možnosť platby aj prevodom na účet (resp. vkladom na bankový účet).

Na zahraničnom trhu

Taktiež bude vhodné porovnať i ponuky veľkých medzinárodných (najmä nemeckých, britských a amerických) online travel serverov:

Ebookers – jeden z najväčších európskych (nielen) letenkových predajcov
Tripsta – európsky predajca ponúka letenky do celého sveta aj v českej verzii
Vayama – zľavnené letenky v rámci globálnej siete v EUR
Flugladen – lákavé ceny leteniek aj pri rezervácii v AJ (v EUR)
BudgetAir – zaujímavé ceny leteniek pri platbe v GBP
Seat24 – zľavnené ceny leteniek pri platbe v EUR
Lastminute – pútavá ponuka klasických i (last minute) charterových leteniek
Zuji – cenovo zaujímavé letenky v oblasti Austrálie a Ázie
STA Travel – špecialista nielen na cesty okolo sveta
CheapOair – priaznivé ceny leteniek nielen na americkom trhu
Opodo – cenovo zľavnené letenky
Wegolo – ponuka leteniek nielen nízkonákladových aerolínií
Bravofly – výhodné ceny leteniek (nielen v poľskom jazyku)
Volagratis – cenovo atraktívne letenky pri rezervácii v talianskom jazyku

Možné výhody a nevýhody kúpy letenky v zahraničí

Výhody kúpy letenky u zahraničných predajcov

Výhodou pri nakupovaní letenky u takýchto agentúr bude minimálny (prípadne žiadny) transakčný poplatok za vystavenie letenky (v niektorých prípadoch dokonca i za cenu nižšiu ako v GDS). Niektorí predajcovia o zahraničia dokonca ponúkajú aj možnosť rezervácie v ČJ (prípadne v SJ).

Určité letenky predávajú letecké spoločnosti len na niektorých trhoch a rozdiely v cenách leteniek budú často dosť značné v závislosti od jazykovej verzie online predajcu (resp. aerolinky).

Na škodu tiež nebude ani prejsť viac jazykových mutácií priamo webovej stránky aerolínie, keďže tu sa tiež môžu vyskytnúť značné rozdiely v cene a pre rôzne trhy bývajú spravidla vytvorené rozličné marketingové akcie v súvislosti s utvoreným konkurenčným prostredím.

Nevýhody kúpy letenky u zahraničných predajcov

Hlavnou nevýhodou bude pravdepodobne komunikácia v cudzom jazyku – predovšetkým v prípade zmien časov letov, čo bude v niektorých prípadoch možné vybaviť len telefonicky.

Na niektorých zahraničných serveroch sa môžu vyskytnúť problémy s platbou za letenkou (neakceptujú sa platobné karty vydané v našom regióne, držiteľ platobnej karty by mal byť rezident v danej krajine a pod.).

Pokiaľ (napr. z dôvodu výrazne nižšej ceny) rezervujete letenky na amerických serveroch, netreba zabúdať ani na kurzové rozdiely a v prípade (nevyhnutných) telefonických hovorov na časový posun, ako i na ceny telefonátov (v prípade, že nebude možné telefonovať cez Skype).

Možností bude teda neúrekom, ale vo všeobecnosti možno povedať, že čas investovaný do hľadania letenky sa Vám vráti v podobe zaujímavejšej ceny letenky…

Prečo odlety z celej Európy?

Na webportáli VLetenky nájdete informácie o ponukách leteckých spoločností s odletmi z letísk z okolitých štátov (Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Česko), ako i z veľkých medzinárodných vzdušných prístavov vo vzdialenejších európskych krajinách.

Naši krajania v Európskej únii

Taktiež v niektorých štátoch EÚ žije, pracuje či študuje veľká časť našich krajanov, na ktorých sa snažíme nezabúdať (máme na mysli krajiny ako Nemecko, Veľká Británia, Írsko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko)…

Z ktorých veľkých európskych letísk a kam sa oplatí letieť?

Pokúsime sa v krátkosti zhrnúť, prečo a kde, môže byť výhodné cestovať z najväčších európskych leteckých prístavov:

  – transatlantické lety a lety do Oceánie sú zväčša najlacnejšie z Veľkej Británie, resp. z Londýna (USA, Kanada, Austrália, Nový Zéland; britské územia v Karibiku – Anguilla, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Montserrat, Turks a Caicos; ostrovy v Atlantickom oceáne – Svätá Lucia, Falklandy)

  – lety cez Atlantik do Severnej Ameriky sú často za prijateľnú cenu aj z írskeho Dublinu alebo s prestupom v islandskom Reykjavíku

  – cestovateľské ciele v Južnej a Strednej Amerike bývajú cenovo najzaujímavejšie zo Španielska (Madrid, Barcelona) alebo z Talianska (Rím, Miláno)

  – najlepšia cena pre zámorské závislé územia či súčasti Francúzska sa dá nájsť pri odletoch z Paríža do destinácií ako francúzsky Karibik (Martinik, Guadelope), Francúzska Guyana, ostrovy v Indickom Oceáne (Réunion, Mayotte), francúzsky Pacifik (Francúzska Polynézia, Nová Kaledónia), ako aj frankofónne krajiny čierneho kontinentu (väčšina štátov západnej Afriky)

  – územia v súčasnosti alebo minulosti patriace Portugalsku budú cenove priaznivé z Lisabonu (Madeira a Azorské ostrovy; Kapverdy, Svätý Tomáš, Angola, Mozambik, Guinea-Bissau)

  – bývalé a súčasné územia Holandska budú cenovo najdostupnejšie z Amsterdamu (Holandské Antily – Aruba, Curacao, Sint Maarten; Surinam)

  – z hlavného mesta Belgicka Brusel budú lákavé cenové varianty pri letoch do veľkej časti Afriky, vrátane bývalých belgických kolónií (Demokratická republika Kongo, Rwanda, Burundi)

  – z dánskej Kodane existujú dobré letecké spojenia na Island, Faerské ostrovy, či Grónsko

  – z Osla budú ľahko letecky prístupné nórske súostrovia Lofoty, Vesterály a Špicbergy

  – atraktívne ceny leteniek do bývalých sovietskych republík a veľkej partie Ázie nájdeme pri odletoch z Ukrajiny (Kyjev, Ľvov), z Lotyšska (Riga) a z Ruska (Moskva)

  – výhodné lety do oblasti Blízkeho Východu/Severnej Afriky budú na trase zo Švajčiarska (Ženeva, Bazilej) do cestovateľských cieľov v Izraeli (Tel Aviv) a v Egypte (Hurghada, Šarm es Šejk)

  – nielen vzhľadom na to, že Turecko sa nachádza väčšinou svojho územia v Ázii, bude možné sa z Istanbulu dopraviť za rozumný peniaz v rámci celého najväčšieho kontinentu

  – a napokon do spomenutých letísk možno zrealizovať tzv. „positioning flights“ (prískoky) z blízkych letísk s nízkonákladovkami v sume niekoľko (desiatok) EUR

Last minute a charter letenky

Netreba zabúdať ani na last minute a charterové letenky z Nemecka, z Rakúska, z Belgicka, z Holandska, z Veľkej Británie či Poľska, ktoré budú atraktívnou alternatívou pri dostatočnej časovej flexibilite (a ochote presunúť sa na vzdialenejšie letisko).

Orientačné ceny last minute charterových leteniek

V takomto prípade často možno kúpiť v sume 100 až 300 € last minute (charterové) letenky do destinácií v USA (Florida), v Karibiku (Jamajka, Dominikánska republika, Kuba, Mexiko, Aruba), v Indickom Oceáne (Maledivy a Srí Lanka), ako aj v severnej Afrike (Egypt, Tunisko), v západnej časti Afriky (Gambia, Kapverdy) a vo východnej Afrike (Keňa, Tanzánia/Zanzibar).

Cenový princíp fungovania last minute ponúk charterových leteniek

V určitých situáciách máte príležitosť mimoriadne výhodne nakúpiť v rámci zostávajúcich voľných kapacít na charterových letoch pre cestovné kancelárie pri last minute nákupe (niekoľko dní či týždňov pred odletom) letenky za zlomok pôvodnej sumy (napr. s aerolinkami z TUI Group alebo Thomas Cook Group).

Výhody a nevýhody last minute charterových leteniek

Vzhľadom na objavovanie sa tých cenovo najlákavejších last minute ponúk charterových leteniek (s obmedzeným počtom termínov) niekoľko dní pred odletom a obvykle s neveľkou možnosťou výberu i fixnou dĺžkou pobytu (obyčajne na 7, 14, 21 dní atď.) bude potrebná okrem časovej flexibility aj istá dávka pohotovosti – tie však budú naopak vykompenzované atraktívnou cenou.

Kde hľadať last minute charterové letenky?

Z populárnych portálov zaoberajúcich sa last minute ponukami charterových leteniek odporúčame sledovať:

Lastminute – last minute (charterové letenky) na nemecky hovoriacom trhu
FTI – charterové letenky nielen z Rakúska a z Nemecka (s výhodnou ponukou ubytovania)
Neckermann Reisen (AT) – charterové letenky nielen z rakúskych leteckých prístavov
TUI (PL) – ponuka last minute leteniek aj z blízkych poľských letísk (Katovice)

Ktoré aerolínie sa oplatí sledovať?

V rámci samotných aerolinek nepochybne za zmienku stoja:

Air Berlin – lákavá ponuka leteniek zo všetkých okolitých krajín
Condor – ponúka aj priame (sezónne) lety do Karibiku z Viedne (VIE)
Monarch Airlines – výhodné charterové lety z Veľkej Británie
Thomas Cook Airlines – pútavá ponuka charterových leteniek z Británie nielen do Karibiku
TUIfly – priame lety z Viedne (VIE) na grécke ostrovy a z Nemecka do Karibiku

Hľadám letenky

V prípade, že máte konkrétnejšiu predstavu o Vašom cestovateľskom cieli, máte príležitosť nasmerovať Vašu požiadavku na letenku do príslušnej sekcie Hľadám letenky, kde s nami tieto záležitosti možno konzultovať.

Tipy na letenky

Pokiaľ by ste sa radi podelili s Vašimi tipmi na (cenovo) pútavé letenky alebo cestovateľské ciele a pomohli tým i ostatným cestovateľom, máte možnosť zverejniť Vaše návrhy v priestore na to určenom – Tipy na letenky.