Letiská

Vybrané letiská

V úvodnej časti sa bližšie venujeme najpoužívanejším medzinárodným vzdušným prístavom v našich končinách, ktoré sú zaujímavé počtom pravidelných leteckých liniek, cenami leteniek a vzdialenosťou od domova.

Na nasledujúcich stránkach vybraných letísk nájdete info:
o letisku všeobecne (niekoľko základných informácií o letisku)
o pravidelných leteckých spojeniach z letiska (aké aerolínie kam lietajú)
o verejnej doprave na letisko z centra mesta (doba jazdy, cena, operačné hodiny, intervaly)
o verejnej doprave na letisko zo Slovenska (odporúčané autobusové a železničné spol.)
o možnostiach ubytovania na letisku a v jeho okolí (hostely, hotely, atď.)
o ďalších poskytovaných službách (internetové pripojenie, prehliadka letiska/spotting)
o geografickej polohe letiska (mapa a vzdialenosť od centra mesta)
o počasí na letisku (7 dňová predpoveď počasia)
o aktuálnych odletoch a príchodoch na letisku (live flight tracking)

Letisko Bratislava (M.R. Štefánika) – Bratislava Štefánik Airport (BTS)
Letisko Brno Tuřany – Brno Tuřany Airport (BRQ)
Letisko Budapešť – Budapest Ferenc Liszt Intl Airport (BUD)
Letisko Katovice – Katowice Intl Airport (KTW)
Letisko Krakov – Krakow John Paul II Intl Airport (KRK)
Letisko Praha Ruzyně – Prague Ruzyně Intl Airport (PRG)
Letisko Rzeszów – Rzeszów Jasionka Airport (RZE)
Letisko Viedeň (Schwechat) – Vienna Intl Airport (VIE)

Register letísk

V tejto sekcii nájdete register svetových, ako aj domácich civilných letísk a pristávacích plôch, rozčlenených podľa príslušných kontinentov a krajín. V zátvorke za názvom letiska sa nachádza zodpovedajúci IATA kód (príp. ICAO kód). Evidujeme taktiež niektoré waterdrom-y a iceways, ako aj heliporty (a to najmä v súvislosti s pravidelnou helikoptérovou dopravou; alebo v prípade, že sa jedná o jedinú možnosť leteckého spojenia v štátoch s veľmi malou rozlohou – tie z týchto dôvodov nemajú možnosť vybudovať vlastné letisko).

Ďalej uvádzame spôsob využitia letiska, t.j. aký druh dopravy prevláda – pravidelná medzinárodná či domáca preprava; alebo nepravidelná doprava – charterové lety, športové letectvo (v skratke general aviation/všeobecné letectvo). Osobitnou kategóriou sú vojenské letiská, ktoré častokrát prijímajú aj civilné lietadlá a mimo svojich operačných hodín dovoľujú aktívne pôsobenie leteckých klubov.

Pozornosť si zaslúžia určite aj plochy slúžiace prevažne na testovanie vyrobených lietadiel, či už typu Jumbo Jet, alebo naopak ultraľahkých športových strojov. Letiská sú uvedené bez ohľadu na typ vlastníka – verejné alebo súkromné vlastníctvo. Neevidujeme malé airstripy, slúžiace primárne pre potreby poľnohospodárstva, lesníctva a priemyslu.

Odkazy vedú priamo na oficiálne stránky letísk (príp. ich majiteľov alebo operátorov) – ak takéto weby existujú. V opačnom prípade sú linky smerované na iné webstránky, kde je možné nájsť podrobnejšie informácie – internetové prezentácie príslušných leteckých úradov, miestnych komunít, turistických úradov, neoficiálnych „airport guides“, aeroklubov, najčastejších používateľov, leteckých nadšencov, súkromných pilotov, atď. Pozornosť venujeme taktiež umiestneniu letísk v rámci jednotlivých regiónov s prihliadnutím na zaujímavosti, ktoré sa v blízkom okolí nachádzajú (národné parky, pamiatky UNESCO, jazerá, hory…).

Letiská v Severnej Amerike
Letiská v Európe
Letiská v Ázii
Letiská v Južnej Amerike
Letiská v Afrike
Letiská v Austrálii a Oceánii
Letiská v Antarktíde