Požičanie automobilu


Mnoho cestovateľov (resp. menšie skupiny cestovateľov) s túžbou objaviť krásy odľahlejších miest a s potrebou istej nezávislosti preferujú možnosť prenájmu automobilu. Táto možnosť padne vhod špeciálne v rozľahlejších štátoch sveta s riedkejším osídlením, menej fungujúcou verejnou dopravou a s nízkymi cenami pohonných hmôt.

Požičanie vozidla využijeme najmä v krajinách ako USA, Kanada, Austrália, Nový Zéland, alebo v štátoch na Arabskom polostrove (s viacmenej symbolickou cenou za palivo). Zaujímavou a pomerne dobrodružnou alternatívou je návšteva austrálskeho outbacku na 4WD alebo spoznávanie krás Nového Zélandu obytným karavanom. V takomto prípade dokážeme ušetriť značnú časť finančných prostriedkov za ubytovanie (to ale samozrejme dokážeme už aj pri prenájme “obyčajného” automobilu a prenocovaní v campingoch).

Ak však plánujete pobyt dlhodobejšieho charakteru, oveľa výhodnejšie je kúpiť ojazdený automobil (príp. aj obytný karavan) a pred odletom ho predať (hoci aj naspäť autobazáru, ale samozrejme už za nižšiu cenu ako pri kúpe). Táto možnosť je opäť aktuálna hlavne v USA, v Austrálii a Novom Zélande.

Nájdu sa však aj krajiny, kde sa prenájom auta (ani jeho kúpa) nedoporučuje (neoplatí z finančného hľadiska). Ako príklad uveďme Malajziu alebo Thajsko, kde panuje medzi dopravcami ostrá konkurencia a existuje tu veľmi široká a dobre dostupná sieť rýchlych, komfortných a lacných autobusov.
Takisto cestovanie autom cudzincov v žiadnom prípade nie je doporučované v štátoch ako Čína a Vietnam – môže byť vyslovene prekážkou, čo sa týka miestnych predpisov vo vzťahu k motoristom z cudziny.