Letecké spoločnosti

Aerolínie zaoberajúce sa pravidelnou osobnou dopravou by sme mohli podľa ich obchodného modelu veľmi zjednodušene rozdeliť na „klasické“ letecké spoločnosti (legacy carriers) a nízkonákladové aerolinky (low cost carriers).

Na leteckom trhu však pôsobí taktiež veľké množstvo aerolínií prevádzkujúcich hybridnú schému, niektoré nízkonákladovky mávajú v cene letenky aj občerstvenie a batožinu, zatiaľ čo iné nízkonákladové spoločnosti sú cenovo porovnateľné so sieťovými dopravcami.

Naopak, tradičné aerolinky sa v snahe ušetriť prevádzkové náklady združujú do leteckých aliancií – Star Alliance, SkyTeam a One Alliance. Ďalším spôsobom znižovania objemu ich finančných prostriedkov na prevádzku je tzv. codesharing – zdieľanie kódov letov medzi aliančnými aj nealiančnými partnermi.

V nasledujúcich sekciách nájdete prehľad leteckých spoločností v závislosti od ich obchodného modelu – nízkonákladové aerolinky (sem môžeme zaradiť aj niektoré charterové spoločnosti) alebo klasické aerolínie (ktoré ďalej rozdeľujeme podľa členstva v leteckých alianciách).

Nízkonákladové letecké spoločnosti

Nízkonákladové aerolínie
Charterové nízkonákladové aerolínie

Klasické letecké spoločnosti

Letecké Aliancie

Star Alliance
Aliancia Sky Team
Aliancia Oneworld

Ostatné aerolínie