Databáza aerolínii

V tomto priestore môžete nájsť zoznam momentálne aktívnych svetových leteckých spoločnosti, zaoberajúcich sa (aj) osobnou dopravou – bez ohľadu na to, či sa jedná o klasické aerolinky (legacy carriers), nízkonákladovky (low cost carriers) alebo charterové aerolínie (s pravidelnou alebo nepravidelnou dopravou).
Letecké spoločnosti zaoberajúce sa výlučne business (air taxi) a helikoptérovou prepravou sú tiež súčasťou databázy, aj keď nie úplne súvisia so zameraním nášho portálu.

Jednotlivé informácie budú postupom času pribúdať, ale hlavným cieľom zostáva pravidelná aktualizácia, nakoľko de facto každý týždeň niekoľko leteckých spoločností zanikne či vznikne a mnoho aeroliniek skončí už v štádiu vytvárania (tzv. paper airlines, failed projects…) alebo po zinkasovaní prvých tržieb za predané letenky.

Dôvodom vzniku tohto registra je cieľ dať dokopy ucelený zoznam leteckých spoločností s licenciou na prevádzkovanie osobnej dopravy (príp. leteckých prác), ktoré sa akýmkoľvek spôsobom môžu hodiť pri Vašom cestovaní.
Tým máme na mysli nielen jednoduchú dopravu z bodu A do bodu B, ale aj rôzne ďalšie služby s pridanou hodnotou – ako napr. vyhliadkové lety/zoznamovacie lety/fotolety, zoskoky a pod. Niektoré z týchto služieb však samozrejme ponúkajú aj letecké školy či miestne kluby/združenia zaoberajúce sa športovým letectvom.
Aerokluby sú častokrát aj prevádzkovateľom menších regionálnych (športových) letísk a viac informácií o nich preto hľadajte na stránke Letiská.

Ďalšou snahou pri vytváraní tejto databázy ostáva vyhnúť sa spoločnostiam, ktoré v podstate aerolíniami nie sú (ale ako letecké spoločnosti sa snažia vystupovať), leteckou prepravou sa primárne nezaoberajú, alebo na ňu nemajú potrebné oprávnenie (AOC).
Do tejto kategórie môžeme zaradiť rôzne leasingové spoločnosti, brokerov, handling a aircraft management company, virtuálne aerolinky, maintenance companies, výrobcov lietadiel a príslušných komponentov, atď…. Veľké množstvo takto zameraných leteckých firiem sa venuje viacerým zo spomenutých aktivít súčasne a zároveň vlastní aj AOC od príslušného leteckého úradu.
Špeciálnym prípadom sú spoločnosti so zaregistrovaným (iba) jedným menším lietadlom (zväčša business jet), ktoré sa však venujú najmä brokerskej činnosti. Pre úplnosť ich však v našej databáze evidujeme.

V ťažko prístupných a odľahlých oblastiach, kde sú letecké linky často jediným spojením s okolitým svetom, mnoho krát robia medvediu službu v oblasti prepravy „lietajúci misionári“. Organizácie tohto typu (napr. MAF – Mission Aviation Fellowship) pôsobia po celom svete, či už v menej alebo viac ekonomicky rozvinutých štátoch. V našom registri ich však nájdete iba v rámci krajín, kde sa dá považovať ich pôsobenie ako významné (aj z hľadiska malej pomoci turizmu). Uznanie patrí najmä pilotom týchto spoločností, ktorí dokážu profesionálne pôsobiť v neľahkých podmienkach.

Takto sa už pomaly dostávame aj do oblasti non profit/not for profit organizácií, pôsobiacich najmä v zónach vojnových konfliktov. Pokiaľ sa potrebujete dostať (letecky) práve do takýchto problémových regiónov, v zásade je to možné ako člen mimovládnej organizácie (NGO) či žurnalista/spravodajca. Niekedy sú však potrebné nielen kontakty v príslušných NGO, ale aj na vyššie úrovne v rámci armády (a NATO). Voľné miesto v rámci charterov vojenského/humanitárneho charakteru sa v takýchto prípadoch vie nájsť.

Letecké spoločnosti Severnej Ameriky
Letecké spoločnosti Európy
Letecké spoločnosti Ázie
Letecké spoločnosti Južnej Ameriky
Letecké spoločnosti Afriky
Letecké spoločnosti Austrálie a Oceánie