Letisko Krakov – Krakow John Paul II Airport

Základné informácie

Medzinárodné letisko Jána Pavla II. Krakov (KRK/EPKK), druhý najväčší poľský letecký prístav (po varšavskom letisku), je otvorené pre civilnú prevádzku od roku 1964.

Situované je pri obci Balice, približne 11 km západne od Krakova, trištvrte-miliónového hlavného mesta Malopoľského vojvodstva (položeného pri rieke Visla). Obsluhuje (nielen) celú okolitú aglomeráciu, v ktorej žije 1,3 milióna obyvateľov.

V roku 2011 bolo prepravených viac ako tri milióny pasažierov, z ktorých drvivá väčšina cestovala na pravidelných linkách. Menšiu časť prepravy tvorili charterové lety do oddychových destinácií v Južnej Európe, severnej Afrike a na Blízkom Východe. Najpočetnejšiou skupinou boli cestujúci na linkách do Londýna, Varšavy, Mníchova a Dublinu.

Letecká sieť je obhospodarovaná zo vzletovej a pristávacej dráhy, ktorá má dĺžku 2550 m. Operačné hodiny Letiska Jána Pavla II. Krakov-Balice sú v rámci nepretržitej prevádzky.

Letecké linky

Pravidelné linky
Air BerlinBerlín (BER)
AlitaliaRím-Fiumicino (FCO)
Austrian AirlinesViedeň (VIE)
British AirwaysLondýn-Harthrow (LHR)
Brussels AirlinesBrusel (BRU)
EasyJetBazilej (BSL), Belfast (BFS), Bristol (BRS), Edinburgh (EDI), Hamburg (HAM), Liverpool (LPL), Londýn-Gatwick (LGW), Londýn-Southend (SEN), Lyon (LYS), Paríž-Charles de Gaulle (CDG)
FinnairHelsinki (HEL)
GermanwingsStuttgart (STR)
Jet2.comNewcastle (NCL)
KLMAmsterdam (AMS)
LOTGdaňsk, Varšava (WAW)
LufthansaFrankfurt (FRA), Mníchov (MUC)
Norwegian Air ShuttleBergen (BGO), Kodaň (CPH), Oslo-Gardermoen (OSL), Stavanger (SVG), Štokholm-Arlanda (ARN), Trondheim (TRD)
RyanairAlicante (ALC), Barcelona-Girona (GRO), Billund (BLL), Bologna (BLQ), Budapešť (BUD), Brusel-Charleroi (CRL), Cagliari (CAG), Cork (ORK), Dortmund (DTM), Dublin (DUB), East Midlands-Nottingham (EMA), Edinburgh (EDI), Eindhoven (EIN), Eilat-Ovda (VDA), Göteborg-City (GSE), Gran Canaria (LPA), Kos (KGS), Leeds-Bradford (LBA), Liverpool (LPL), Londýn-Stansted (STN), Madrid (MAD), Malaga (AGP), Malta (MLA), Manchester (MAN), Miláno-Bergamo (BGY), Oslo-Rygge (RYG), Palma de Mallorca (PMI), Paphos (PFO), Paríž-Beauvais (BVA), Pisa (PSA), Rím-Ciampino (CIA), Štokholm-Skavsta (NYO), Tenerife-South (TFS), Trapani (TPS)
Swiss International Air LinesZürich (ZRH)
VuelingBarcelona (BCN)

Charterové lety
Z Letiska Jána Pavla II. Krakov-Balice operuje niekoľko leteckých spoločností, ktoré sa sústreďujú na sezónne chartre do destinácií v oblasti Stredozemného mora a Červeného mora (najmä v letnom období).

Doprava na letisko

Železničná doprava
Przewozy Regionalne – vlak „Balice Ekspres“ od železničnej stanice PKP v Krakove na Letisko Balice (od 5.30 do 22.30, každých 30-60 min), doba jazdy 20 min, cena 12 PLN; nákup lístka v pokladni na žel. stanici, v automatoch alebo u sprievodcu

Autobusová doprava
MPK Krakow – trasa Dworzec Glówny (žel. stanica PKP) – Port Lotniczy (Letisko Balice)
Linka č.208 – od 4.30 do 22.30, cca každých 60 min
Linka č.292 – od 4.30 do 22.30, každých 30-60 min
Nočná linka č.902 – od 22.30 do 4.30, každé 2-3 hod
Doba jazdy 30-45 min; cena 3,40 PLN; nákup lístka v kiosku, v automate alebo u vodiča

Parkovanie
8 PLN/hod (2 PLN/10 min)
20 PLN/deň (200 PLN/mesiac)

Doprava do Krakova

Severoslovenskí i východoslovenskí cestujúci majú možnosť využiť dve denné spojenia fy Tiger Express na trase Košice – Prešov – Poprad – Liptovský Mikuláš – Ružomberok – Dolný Kubín – Tvrdošín – Krakov s konečnou na krakovskom letisku v Baliciach (KRK). Jednosmerná cesta z Ružomberku do Krakova Vás vyjde 20 EUR pri dĺžke cesty nad 3 hodiny (do 4 hodín až na KRK).

Cestovateľom zo severného (a stredného) Slovenska by sa mohlo rovnako hodiť spojenie z Popradu priamo na krakovské letisko (niekoľko krát denne pri zľavnenej cene od 15/EUR za auto v jednom smere) – uvedenú službu máte možnosť využiť aj na dopravu na letecký prístav Katovice-Pyrzowice (a prípadne aj na ďalšie letiská v našom regióne ako Rzeszów, Budapešť či Viedeň pri odchode z rôznych slovenských miest).

Alternatívou môžu byť autobusové linky do Krakova z mesta Zakopane cez Nowy Targ:
Majerbus (od 19 PLN)
Polskibus (pokračuje až do Varšavy)
Szwagropol (od 15 PLN)
Transkos (19 PLN)
Doba jazdy zo Zakopaneho/z Noveho Targu – 2 hod/1:20 hod, 5.30-20.30, každých 30-60 min

Požičanie auta

Prenájom automobilu na letisku Krakov Balice

Ubytovanie

Ubytovanie v hosteloch (v blízkosti letiska Krakov a v okolí)
Ubytovanie v hoteloch (v blízkosti letiska Krakov a v okolí)

Web letiska

www.krakowairport.pl

Mapa letiska


Zväčšiť mapu


Počasie

Miesto sa nepodarilo nájsť.

Live odlety a príletyFlight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.


Ďalšie informácie

AIP PoľskoAD2 EPKK (AD 2.1-2.24)
Wikipedia