Southwest Airlines

Najväčšia svetová nízkonákladovka, americká letecká spoločnosť Southwest Airlines, patrí k priekopníkom low costového lietania. Pod súčasným názvom sa pohybuje v leteckom biznise od roku 1971, jej korene však siahajú do roku 1967 (kedy v americkom Texase vznikol jej predchodca Air Southwest). Spoločnosť prevádzkuje vernostný program s pomenovaním Rapid Rewards. V nedávnej minulosti sa podarilo získať AirTran Airways, akvizícia však bude úplne dokončená až v roku 2013 (AirTran Airways momentálne funguje ako “dcéra”).

Do letectva priniesli Southwest Airlines mnoho noviniek a smelo ich možno označiť za akéhosi praotca dnešných typických nízkonákladových aerolínií. Prvou z nich bolo používanie “sekundárnych” letísk v regiónoch, kde linky na hlavné letecké prístavy boli prevádzkovo náročnejšie – najprv v Texase na linke z domovského Dallas-Love Field (DAL) do “Hobby” v Houstone (HOU) namiesto Dallas-Fort Worth (DFW) a Houston-Intercontinental (IAH).

Ďalším “zlepšovákom” bolo začatie používania minimálnych časov pre otočky lietadiel, k čomu bola aerolinka donútená pri redukcii flotily (na začiatku činnosti) zo štyroch lietadiel na tri (v súčasnosti každý z Boeingov 737 Southwest Airlines absolvuje v priemere šesť letov denne). V roku 1995 ako jedna z prvých leteckých spoločností spustila svoj webový portál, ktorý dodnes ostal prakticky jediným predajným online kanálom aerolínie (a často býva považovaný za web s jednými z najvyšších konverzií v internetovom priestore).

Za hlavné sídlo Southwest Airlines možno označiť už spomínané texaské Dallas-Love Field (DAL). K najdôležitejším leteckým trasám spoločnosti sa zaraďujú linky do Chicaga, Illinois (Chicago-Midway Intl Airport/MDW), do Washingtonu D.C. (Baltimore-Washington Intl Airport/BWI) a do Las Vegas, Nevada (McCArran Intl Airport/LAS, pozn. hlavné letisko v “Sin City”). Aj keď väčšina leteckých spojení aerolinky operuje prevažne v rámci Spojených štátov amerických, po akvizícii spoločnosti AirTran Airways pribudli (a po jej úplnom dokončení pribudnú) mnohé cestovateľské ciele najmä v karibskej oblasti.

Pohľad do leteckého parku Southwest Airlines ukazuje “armádu” 570 lietadiel (výlučne od amerického výrobcu Boeing). Spoločnosť sa môže pochváliť statusom najväčšieho svetového operátora Boeingu 737. Na jej palube poletíte len jedným typom Boeingu – a to B737 v rôznych dĺžkach (737-300, 737-500, 737-700 a 737-800). Viac ako dve tretiny celej leteckej flotily vytvárajú “sedemstovky”. Tu sa opäť ukazuje jasná stratégia aerolinky, keď sa snaží vsadením (viacmenej) na jeden typ lietadla (B737) znížiť prevádzkové náklady na údržbu.

Web: www.southwest.com