VLetenky

Západná Aljaška s Austrian Airlines od 686 EUR

Iditarod Trail
Začiatok 1000-míľového Iditarod Trail v oblasti Seward (foto: Tony Beeman/Flickr/CC BY 2.0)

Západ (pevninskej) Aljašky máte možnosť poobdivovať zásluhou spoločnosti Austrian Airlines (Star Alliance) v spolupráci s partnerskými dopravcami (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do západoaljašského Nome sa dajú kúpiť za 686 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 22. februára do 30. novembra 2022, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 6. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu septembra 2022.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 6. septembra s návratom z amerického Nome (OME) dňa 21. septembra 2022.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Nome za 686 EUR (06.09.-21.09.2022)

VIE-OME
Viedeň, Rakúsko – Nome (Ajaška), USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Západná Aljaška

Americké mesto Nome Vás očakáva v západnej partii Aljašky na brehoch Beringovho mora. Od mestečka Wales v najužšom mieste Beringovej úžiny (deliacej USA od neďalekej ruskej Čukotky) ho oddeľuje necelých 200 km (vzdušnou čiarou). Medzi nimi na pobreží nájdete i prímorskú lokalitu Teller (dostupnou aj po zemi 70-míľ dlhou Nome-Teller Hihgway).

Pútavé súostrovia

V rámci Beringovho mora zaujme aj lákavý St. Lawrence Island (letecká doprava z Nome do Gambell a Savoonga). Už spomenutá Beringova úžina ukrýva v prostrednej časti fotogenické Diomede Islands s dvoma hlavnými ostrovmi, rozdelenými medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Na východe leží ruský Big Diomede Island alias Ostrov Ratmanova (pokladaný za najvýchodnejší bod krajiny). Na západe leží naopak americký Little Diomede Island (letecké spojenie z Nome).

Iditarod trail

Za zmienku nepochybne stojí aj preslávený 1000-míľový Iditarod trail, spájajúci západoaljašské Nome s juhoaljašským prístavom Seward (cez rovnomennú bývalé zlatokopecké centrum Iditarod „na polceste“). Na tejto historickej trase sa každoročne v marci odohráva legendárny Iditarod Trail Sled Dog Race vo forme pretekov v psích záprahov. „Pridružené“ podujatie Iditarod Trail Invitational (organizované týždeň vopred) obnáša ultramaratón v podobe diaľkového prechodu peším spôsobom, na lyžiach či na bicykli. Náročné zimné podmienky sú umocnené vzdialenosťou jednotlivých osídlení po ceste, nachádzajúcich od seba prevažne od 50 do 80 míľ.

0