VLetenky

Yorkshire s Wizz Air od 55 EUR

Robin Hood’s Bay
Prímorské mestečko Robin Hood’s Bay v North Yorkshire (foto: Thomas Tolkien/Flickr/CC BY 2.0)

Do kraja Robina Hooda doputujú cestovatelia z východnej partie Slovenska po ohlásenej zmene plánov leteckej spoločnosti Wizz Air v rámci spustenia bázy na košickom letisku už o tri mesiace skôr.

Spiatočné letenky do Yorkshire kúpite za 55 EUR s odletom zo spomínanej východoslovenskej metropoly Košice. Uvedená suma platí pri cestovaní s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Clubu (WDC) zaplatia iba 35 EUR. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu júna 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Yorkshire nech poslúži odlet z Košíc (KSC) dňa 17. júna s návratom z Robin Hood Airport Doncaster-Sheffield (DSA) dňa 21. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Košice – Doncaster-Sheffield za 55 EUR bez WDC / 35 EUR s WDC (17.06.-21.06.2015)

Nová linka leteckej spoločnosti Wizz Air z Košíc do Yorkshire

Pravidelné spojenie v réžii Wizz Air z východoslovenských Košíc (KSC) na anglické Robin Hood Airport Doncaster-Sheffield (DSA) bude v prevádzke od 7. júna 2015 s dvoma týždennými rotáciami s letovými dňami streda a nedeľa (zatiaľ do konca letného letového poriadku).

Letový poriadok (07.06.-21.10.2015)
KSC-DSA W6 7677 18:40-20:25 A320 (–3—7/ t.j. stredy a nedele)
DSA-KSC W6 7678 20:55-00:35 A320 (–3—7/ t.j. stredy a nedele)

Yorkshire

V širšom okolí medzinárodného letiska Robin Hood Airport (DSA) sú položené (do 100 km) ďalšie významné a pôsobivé mestá ako Sheffield, Doncaster, Leeds, York, Manchester, Nottingham a Derby. Na dopravu po zemi do ostatných častí Británie skúste využiť služby nízkonákladového autobusového dopravcu Megabus (s cenami začínajúcimi na 1 GBP pri kúpe v dostatočnom časovom predstihu).

York vs New York

Pri spomenutí Yorkshire a predovšetkým samotného Yorku prichádzajú na pretras súvislosti s americkým “menovcom”. Pôvodne holandská kolónia v Severnej Amerike s názvom New Amsterdam sa stala neskôr New York City po prevzatí “Duke of York” (šľachtický titul odvodený práve od anglického Yorku), ktorý neskoršie získal titul panovníka “ostrovov” ako kráľ Jakub II (James II.).

Geniálne Scaroborough (Fair)

Nepochybne očarí aj príťažlivé historické prímorské mesto Scarborough, ktorého preslávený 45 dní trvajúci letný trh “Scarborough Fair” patril k najväčším svojho druhu v Európe viac ako 500 rokov od polovice 13. storočia až do konca 18. storočia. Na základe rovnomennej stredovekej anglickej balady vzniklo mnoho atraktívnych hudobných adaptácií – určite poznáte spracovanie od dua Simon & Garfunkel, prípadne pretextované české verzie od Spirituál Kvintet (či Brontosauři, resp. Nedvědi).

Po stopách povestí o Robin Hoodovi

Zhruba o 20 km na sever od Scarborough narazíte v oblasti North Yorkshire vo vcelku fotogenickom národnom parku “North York Moors National Park” na magický záliv Robin Hood’s Bay. Malebné mestečko rovnakého názvu pri pobreží s magickými skalnými útesmi mal podľa legendy práve spomínaný anglický národný hrdina Robin Hood vyslobodiť z rúk lúpežných pirátov.

0