VLetenky

Yorkshire s Wizz Air od 45 EUR

Yorkshire
Typická atmosféra historického mesta York v North Yorkshire (foto: Les Haines/Flickr/CC BY 2.0)

Do pútavého kraja Robina Hooda doletia cestovatelia z východnejšej časti Slovenska aj zásluhou novej linky spoločnosti Wizz Air z jej minibázy bázy na košickom letisku.

Spiatočné letenky do Yorkshire sú v predaji za 45 EUR s odletom zo spomínanej východoslovenskej metropoly Košice. Uvedená suma platí pri cestovaní s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Clubu (WDC) zaplatia len 25 EUR. Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve hlavne počas júna 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Yorkshire nech bude napr. odlet z Košíc (KSC) dňa 24. júna s návratom z Robin Hood Airport Doncaster-Sheffield (DSA) dňa 28. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Košice – Doncaster-Sheffield za 45 EUR bez WDC / 25 EUR s WDC (24.06.-28.06.2015)

Nová linka leteckej spoločnosti Wizz Air z Košíc do Yorkshire

Pravidelné spojenie pod taktovkou Wizz Air z východoslovenských Košíc (KSC) na anglické Robin Hood Airport Doncaster-Sheffield (DSA) bude prevádzkované od 7. júna 2015 s dvoma týždennými frekvenciami s letovými dňami streda a nedeľa (v rezervačnom systéme už figurujú lety aj na zimný letový poriadok s nezmenenými frekvenciami i letovými časmi).

Letový poriadok (od 07.06.2015)
KSC-DSA W6 7677 18:40-20:25 A320 (–3—7/ t.j. stredy a nedele)
DSA-KSC W6 7678 20:55-00:35 A320 (–3—7/ t.j. stredy a nedele)

Yorkshire

V širšom okolí medzinárodného letiska Robin Hood Airport (DSA) sú položené (do 100 km) ďalšie významné a pôsobivé mestá ako Sheffield, Doncaster, Leeds, York, Manchester, Nottingham a Derby. Na dopravu po zemi do ostatných častí Británie skúste využiť služby nízkonákladového autobusového dopravcu Megabus (s cenami začínajúcimi na 1 GBP pri kúpe v dostatočnom časovom predstihu).

York vs New York

Pri spomenutí Yorkshire a predovšetkým samotného Yorku prichádzajú do povedomia súvislosti s americkým “menovcom”. Pôvodne holandská kolónia v Severnej Amerike s názvom New Amsterdam sa stala neskôr New York City po prevzatí “Duke of York” (šľachtický titul odvodený práve od anglického Yorku), ktorý neskoršie získal titul vládcu “ostrovov” ako kráľ Jakub II (James II.).

Fenomenálne Scaroborough (Fair)

Nepochybne okúzli aj pôvabné historické prímorské mesto Scarborough, ktorého legendárny 45 dní trvajúci letný trh “Scarborough Fair” patril k najväčším svojho druhu v Európe vyše 500 rokov od polovice 13. storočia až do konca 18. storočia. Na základe rovnomennej stredovekej anglickej balady vzniklo množstvo atraktívnych hudobných adaptácií – istotne poznáte spracovanie od dua Simon & Garfunkel, prípadne pretextované české verzie od Spirituál Kvintet (či Brontosauři, resp. Nedvědi).

Po stopách povestí o Robin Hoodovi

Približne o 20 km ďalej na sever od Scarborough natrafíte v oblasti North Yorkshire v celkom fotogenickom národnom parku “North York Moors National Park” na dramatický záliv Robin Hood’s Bay. Malebné mestečko toho istého názvu pri pobreží s dramatickými skalnými útesmi mal podľa legendy práve spomínaný anglický národný hrdina Robin Hood vyslobodiť z rúk lúpežných pirátov.

0