VLetenky

Yorkshire s Wizz Air od 30 EUR

North Yorkshire
Historické Scarborough (foto: Thomas Tolkien@thomastolkien.wordpress.com /Flickr/CC BY 2.0)

Do atraktívneho kraja Robina Hooda doletia cestovatelia z východnejších oblastí Slovenska aj vďaka linke spoločnosti Wizz Air z jej (mini)bázy na košickom letisku.

Spiatočné letenky do Yorkshire sa predávajú za 30 EUR s odletom zo spomínaného leteckého prístavu vo východoslovenskej metropole Košice.

Uvedená suma platí pri cestovaní s malou príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 20 EUR. Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v druhej polovici januára 2016.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Yorkshire môže byť odlet z Košíc (KSC) dňa 20. januára s návratom z Robin Hood Airport Doncaster-Sheffield (DSA) dňa 24. januára 2016.

Rezervácia letenky:
Košice – Doncaster-Sheffield za 30 EUR bez WDC / 20 EUR s WDC (20.01.-24.01.2016)

Yorkshire

V širšom okolí medzinárodného letiska Robin Hood Airport (DSA) sú situované (do 100 km) ďalšie dôležité a impresívne mestá ako Sheffield, Doncaster, Leeds, York, Manchester, Nottingham a Derby. Na dopravu po zemi do ostatných partií Británie skúste využiť služby low costového autobusového dopravcu Megabus (s cenami začínajúcimi na 1 GBP pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu).

York vs New York

Pri spomenutí Yorkshire a predovšetkým samotného Yorku prichádzajú do povedomia súvislosti s americkým “menovcom”. Pôvodne holandská kolónia v Severnej Amerike pod názvom New Amsterdam sa stala neskôr New York City po prevzatí “Duke of York” (šľachtický titul odvodený práve od anglického Yorku), ktorý neskoršie získal titul panovníka “ostrovov” ako kráľ Jakub II (James II.).

Geniálne Scaroborough (Fair)

Nepochybne očarí i príťažlivé historické prímorské mesto Scarborough, ktorého preslávený 45 dní trvajúci letný trh “Scarborough Fair” sa radil k najväčším svojho druhu v Európe viac ako 500 rokov od polovice 13. storočia až do konca 18. storočia. Na základe rovnomennej stredovekej anglickej balady vzniklo mnoho pútavých hudobných adaptácií – určite poznáte spracovanie od dua Simon & Garfunkel, prípadne pretextované české verzie od Spirituál Kvintet (či Brontosauři, resp. Nedvědi).

Po stopách povestí o Robin Hoodovi

Zhruba o 20 km ďalej na sever od Scarborough naďabíte v oblasti North Yorkshire vo vcelku fotogenickom národnom parku “North York Moors National Park” na magický záliv Robin Hood’s Bay. Malebné mestečko rovnakého názvu pri pobreží s magickými skalnými útesmi mal podľa legendy práve spomínaný anglický národný hrdina Robin Hood vyslobodiť z rúk lúpežných pirátov.

0