VLetenky

Verona s Air Dolomiti za 80 EUR

Príjemnú týždňovú lyžovačku v nádherných Dolomitoch alebo iba krátky pobyt počas predĺženého víkendu v pozoruhodnom Benátsku, máte možnosť podniknúť vďaka lákavej ponuke talianskej leteckej spoločnosti Air Dolomiti (s odletom z viedenského medzinárodného letiska).

Spiatočné letenky do Verony (v regióne Benátsko) sú v predaji za 80 EUR s odletom zo spomínanej Viedne. Tarifné podmienky obmedzujú max. dobu pobytu na 12 mesiacov a predaj do vyčerpania voľných termínov, dostupnosť leteniek za najnižšiu cenu je však len s odletmi v priebehu prvých dvoch mesiacov roku 2013. Pravidelné lety spoločnosti Air Dolomiti na trase Viedeň (VIE) – Verona (VRN) sú momentálne operované 13x za týždeň, t.j. denne 2x (ráno a večer) okrem soboty (iba ráno).

Príklad rezervácie spiatočnej letenky nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 18. januára a návrat z Verony (VRN) dňa 20. januára 2013 (t.j. “predĺžený víkend” piatok večer – nedeľa večer).

Magická Verona, mesto povestnej Shakespearovej zaľúbenej dvojice Rómea a Júlie, dýcha bohatou históriou a môže sa pochváliť mimoriadne fotogenickým okolím. Facinujúce jazero Lago di Garda (najväčšie v Taliansku) leží doslova len kúsok od mesta. Samotná Verona slúži v prenesenom zmysle ako brána do famózneho pohoria Dolomity a súčasne aj do prevažne nemecky hovoriaceho regiónu Südtirol. Najvýznamnejšie mesto a súčasne centrum tejto bilinguálnej oblasti, pitoreskné Bolzano, delí od Verony vzdialenosť viac ako 100 km (severným smerom).

Na pobreží fantastického Gardského jazera natrafíte na niekoľko impozantných hradov a zámkov – spomeňme aspoň romantický zámoček v Sirmione (na južnom brehu Lago di Garda), či majestátne hrady v Torri del Benaco a v Malcesine (východná strana jazera). Obrovskú pevnosť spozorujete i v lokalite Rovereto, neďaleko severného konca Gardského jazera (asi 20 km južne od Trentu). Samozrejmosťou v celej tejto úžasnej oblasti sú vynikajúce podmienky na pestovanie zimných športov a v teplejších mesiacoch roka aj pešej či vysokohorskej turistiky.

O niečo ďalej smerom na západ nájdete v Dolomitoch svetoznáme turistické a lyžiarske stredisko Cortina d’Ampezzo. “Cortine” dominuje charakteristický masív Cristallo (3221 m) a tri rozoklané skalné veže Tre Cime di Lavaredo (2999 m). Vášniví priaznivci lyžovania majú výbornú možnosť využiť “Dolomiti Superski” – pomerne výhodný Ski Pass, zahŕňajúci splou 12 stredísk zimných športov v celých Dolomitoch (s celkovou dĺžkou lyžiarskych trás cca 1200 km) – z nich sú najobľúbenejšie okrem Cortina d’Ampezzo zrejme Val Gardena a Val di Fiemme.

Pokiaľ sa vyberiete z Verony na východ, časom sa ocitnete v nepriehľadnuteľnej Vicenze – skrývajúcej skvelé diela renesančného architekta s menom Andrea Palladio. Z nich pravdepodovne najviac upúta dychberúce divadlo Teatro Olimpico, ale svojou spanilou krásou nezaostáva ani množstvo charakteristických víl v celej provincii Vicenza (resp. regióne Banátsko/Veneto) s typickým Paladiovým “rukopisom”, ktoré sa spolu zaraďujú do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

K ďalším príťažlivým cestovateľským cieľom patrí nádherná Padova s prekrásnym Prato della Valle, s plochou 90 tisíc m² najrozľahlejším “piazza” na celom Apeninskom plostrove (a súčasne jedným z najväčších námestí v Európe). Zelený ostrovček v strede “námestíčka” obkolesuje vodný kanál s dvoma radmi súsoší po svojich oboch stranách. Za zmienku stojí istotne hlavne arkádovitý Palazzo della Ragione a niekoľko zaujímavých bazilík v rovnakom architektonickom štýle.

Ak si svoj cestovný itinerár dobre načasujete, možno sa zúčastníte aj obľúbeného benátskeho karnevalu – konajúceho sa každoročne už od r. 1162 (s občasnými kratšími prestávkami). V budúcom roku bude panovať úzkym uliciam, útulným námestiam a krivoľakým kanálom Benátok v období od 26. januára do 12. februára 2013 (vždy sa končí 40 dní pred Veľkou nocou).

Rezervácia letenky: Viedeň – Verona za 80 EUR

0