VLetenky

Veľkonočný ostrov s LATAM za 659 EUR

Moai
Moai v oblasti Ahu Tongariki na juhovýchode Rapa Nui (foto: Aupaelfary/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Mysteriózny Veľkonočný ostrov (v ďalekej Oceánii) máte možnosť objavovať vďaka tarifu leteckej spoločnosti LATAM v spolupráci s partnerskými aerolinkami (s odletom z Talianska).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na čilský Veľkonočný ostrov (Isla de Pascua/Rapa Nui) kúpite za 659 EUR s odletom z talianskeho Ríma.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 20.01.-03.03., 07.03.-07.07. a 16.08.-11.12.2023, min. dobu pobytu 7 dní alebo sobotňajšia noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 23. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu novembra 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Veľkonočný ostrov nech poslúži odlet z Ríma (FCO) dňa 12. novembra a návrat z Isla de Pascua (IPC) dňa 26. novembra 2023.

Rezervácia letenky:
Rím – Isla de Pascua za 659 EUR (12.11.-26.11.2023)
Viedeň – Isla de Pascua za 1076 EUR (07.11.-21.11.2023)

Letecké priblíženie do Ríma

Do Ríma (a širšieho okolia) možno ekonomicky docestovať:
– z Bratislavy: Ryanair (CIA)
– z Viedne: Ryanair (FCO), Wizz Air (FCO)
– z Budapešti: Ryanair (CIA), Wizz Air (FCO)
– z Prahy: Ryanair (FCO), Wizz Air (FCO)
– z Krakova: Ryanair (CIA), Wizz Air (FCO)
– z Katovíc: Wizz Air (FCO)

ROM_IPC
Rím, Taliansko – Isla de Pascua, Čile (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Veľkonočný ostrov

Fascinujúci Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), v podstate najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najtajomnejším a súčasne aj najosamelejších kútom Zeme. Okrem neskutočne fotogenických sôch “moai” naďabíte na Veľkonočnom ostrove aj na impresívne pláže s geniálnym bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa zrodili pôsobivé moai).

Jedno z najosamotenejších i najtajuplnejších miest Zeme

Materské Čile od Veľkonočného ostrova oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km. Najbližšiu pevninu, ostrov Pitcairn, nájdete viac ako 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn určite poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z roku 1984 (v hlavnom obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Hanga Roa, administratívno-politické centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua.

Gigantické sochy moai

K poznávacím znameniam “Easter Island” sa radia legendárne obrovské kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Záhadou ostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne tvorené a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najväčšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť vyše 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa medzi inými pokúšali aj Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel, avšak vytvorené skupiny 8, resp. 16 mužov pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai len na pomerne neveľké vzdialenosti.

0