VLetenky

Veľkonočný ostrov s Iberiou od 657 EUR

Moai
Moai v oblasti Tongariki/Rano Raraku v juhovýchodnej partii Rapa Nui (foto: David Berkowitz/Flickr)

Excelentný veľkonočný ostrov v ďalekej Oceánii máte šancu objaviť pri využití zaujímavého tarifu spoločnosti Iberia v spolupráci s partnerskými LAN Airlines (z leteckej aliancie Oneworld).

Spiatočné letenky na čilský Veľkonočný ostrov sa predávajú za 657 EUR s odletom z Barcelony a návratom do Bruselu. Tarifné podmienky určujú odlety od 12. januára do 31. marca 2015, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 26. augusta (alebo do vyčerpania voľných termínov či do aktualizácie tarifu). Reálnu dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve (s odletmi) v priebehu marca 2015.

Ako príklad rezervácie spiatočnej letenky na Veľkonočný ostrov nech poslúži odlet z Barcelony (BCN) dňa 25. marca a návrat z Isla de Pascua (IPC) do Bruselu (BRU) dňa 6. apríla 2015.

Rezervácia letenky:
Barcelona – Isla de Pascua – Brusel za 657 EUR (25.03.-06.04.2015)
Barcelona – Isla de Pascua – Brusel za 659 EUR (rezervácia v NJ)
Barcelona – Isla de Pascua – Brusel za 671 EUR (25.03.-06.04.2015)
Barcelona – Isla de Pascua – Brusel za 18825 CZK (25.03.-06.04.2015)

Doprava po Európe

Letecký prískok do Španielska

Do centra katalánskej kultúry Barcelona máte šancu celkom ekonomicky docestovať z maďarského hlavného mesta Budapešť, pri využití konkurenčného boja “no frills” spoločností Ryanair a Wizz Air. Ďalšou alternatívou bude linka Ryanair-u z Bratislavy na letisko Barcelona-Girona/Costa Brava.

Cestovateľom zo severnej partie Slovenska by mohol padnúť vhod írsky Ryanair na trase z Krakova do Barcelony-Girona, alebo Wizz Air z Katovíc priamo na hlavné barcelonské letisko El Prat (BCN).

Positioning flights do/z Belgicka

Aj keď belgická metropola Brusel sa na prvý pohľad môže zdať trochu od ruky, možno sem doputovať za vcelku priaznivú sumu. Letecké priblíženie do belgickej metropoly sa dá zrealizovať s low costovými leteckými spoločnosťami Ryanair a (alebo) Wizzair, ktorí na letisko Brusel-Charleroi obsluhujú lety z Bratislavy, z maďarskej Budapešti a z poľského Krakova.

Vo všeobecnosti najčastejšie a ekonomicky najdostupnejšie spojenia z nášho regiónu na bruselské nízkonákladové letisko v Charleroi vychádzajú s odletom z maďarskej Budapešti. Ceny leteniek spoločnosti Ryanair z Bratislavy a z poľského Krakova (do toho istého leteckého prístavu) sú vo všeobecnosti o čosi vyššie a o niečo horšou bude aj frekvencia leteckých spojení.

Veľkonočný ostrov

Fascinujúci Veľkonočný ostrov alebo Rapa Nui (v španielčine Isla de Pascua), v podstate najvýchodnejší ostrov Polynézie, patrí k najmysterióznejším a súčasne aj najosamotenejších kútom planéty. Okrem neskutočne fotogenických sôch “moai” naďabíte na Veľkonočnom ostrove aj na impresívne pláže s geniálnym bielym pieskom či na prekrásne sopečné jazerá Rano Kau, Rano Raraku a Rano Aroi (práve v oblasti Rano Raraku sa rodili pôsobivé moai).

Jedno z najosamelejších i najtajuplnejších miest zemegule

Materské Čile od Veľkonočného ostrova oddeľuje vzdialenosť okolo 3500 km. Najbližšiu pevninu, ostrov Pitcairn, nájdete viac ako 2000 km smerom na západ. Samotný Pitcairn istotne poznáte z diel na tému “Vzbura na lodi Bounty” o drsnom kapitánovi W. Blighovi – z literárnej predlohy od J. Verna (1879) alebo filmového spracovania z r. 1984 (v hlavnom obsadení Anthony Hopkins, Mel Gibson, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis). Hanga Roa, administratívno-politické centrum Rapa Nui s neďalekým medzinárodným letiskom, Vás čaká v juhozápadnom kúte Isla de Pascua.

Gigantické sochy moai

K poznávacím znameniam “Easter Island” sa radí svetoznáme obrovské kamenné sochy “moai”, vyskytujúce sa prevažne po obvode ostrova (v celkovom počte 887 kusov). Záhadou ostáva spôsob dvíhania moai a ich doprava z lomu (kde boli postupne vytvárané a kompletizované) až na “miesto určenia”, hlavne keď najväčšie dokončené sochy mali výšku okolo 10 m a hmotnosť vyše 80 ton. O možné vysvetlenie praktickým spôsobom sa medzi inými pokúšali aj Thor Heyerdahl v spolupráci s českým bádateľom menom Pavel Pavel, avšak vytvorené skupiny 8, resp. 16 mužov pomocou lán dokázalo premiestniť 5 a 9-tonové moai len na relatívne neveľké vzdialenosti.

0