VLetenky

Ural s Wizz Air a Pobeda od 91 EUR

Jekaterinburg
Drevený kostolík v oblasti Ganina Jama (foto: Vera & Jean-Christophe/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na návštevu (juho)uralského regiónu (s možnosťou prehliadky Moskvy) sa majú príležitosť vybrať predovšetkým nenároční cestovatelia pri skombinovaní lákavých ponúk “low cost carriers” Wizz Air a Pobeda (nová nízonákladová dcérska spoločnosť Aeroflotu) s odletom z maďarskej Budapešti.

Na znamenitý južný Ural sa dopravíte za 91 EUR z budapeštianskeho leteckého prístavu (cez ruské hlavné mesto) pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek na trase z Budapešti do Moskvy (1. obojsmerná letenka za 51 EUR s leteckou spoločnosťou Wizz Air) a následnom pokračovaní z rovnakého moskovského letiska Vnukovo do uralského Jekaterinburgu (2. obojsmerná letenka za 40 EUR s ruskou nízkonákladovou aerolíniou Pobeda).

Z Budapešti do Moskvy za 51 EUR s Wizz Air

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na palube low costovej leteckej spoločnosti Wizz Air na trase z budapeštianskeho letiska do ruského hlavného mesta Moskva.

Spiatočné letenky do Moskvy možno kúpiť za 15580 HUF (alebo v prepočte cca 51 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Uvedená suma platí pri cestovaní s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 9780 HUF (asi 32 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu zimných mesiacov.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Moskvy nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 20. februára a návrat z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 27. februára 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Moskva za 15580 HUF bez WDC / 9780 HUF s WDC (20.02.-27.02.2015)

Z Moskvy do Jekaterinburgu za 40 EUR s Pobedou

Druhou časťou itinerára budú spiatočné letenky z moskovského Vnukova do uralského Jekaterinburgu na krídlach novej ruskej nízkonákladovky Pobeda, dcérskej spoločnosti Aeroflotu.

Obojsmerné letenky do Jekaterinburgu sa predávajú za 2999 RUB (alebo v prepočte okolo 40 EUR) s odletom z Moskvy. Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou (s rozmermi do 55cmx40 cmx20 cm). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas doby platnosti zimného letového poriadku (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky na Ural môže byť odlet z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 20. februára a návrat z uralského Jekaterinburgu (SVX) dňa 26. februára 2015.

Rezervácia letenky:
Moskva – Jekaterinburg za 2999 RUB (20.02.-26.02.2015)

Celkový itinerár Jekaterinburg s Moskvou za 91 EUR

Vzhľadom na vzájomnú dostupnosť oboch ponúk, t.j. z Budapešti do Moskvy (v najnižšej cenovej hladine počas zimy) a z Moskvy na Ural (za najnižšiu cenu v priebehu zimného letového poriadku) bude uvedený itinerár k dispozícii hlavne v období zimných mesiacov. Vhodným skombinovaním odletových časov Vám zostane dostatočný časový priestor na prehliadku ruskej metropoly.

Príklad cestovného itinerára
20.02.2015 06:05-10:35 Budapešť (BUD) – Moskva-Vnukovo (VKO) / 1. letenka (Wizz Air)
20.02.2015 12:45-17:05 Moskva-Vnukovo (VKO) – Jekaterinburg (SVX) / 2. letenka (Pobeda)
26.02.2015 17:55-18:25 Jekaterinburg (SVX) – Moskva-Vnukovo (VKO) / 2. letenka (Pobeda)
27.02.2015 11:10-11:50 Moskva-Vnukovo (VKO) – Budapešť (BUD) / 1. letenka (Wizz Air)

Pozn.: Za relatívne neveľký príplatok možno pri aerolinke Pobeda zvoliť aj neskorší večerný let z Moskvy (VKO) do Jekaterinburgu (SVX), resp. skorší ranný let pri ceste opačným smerom (t.j. SVX-VKO).

Ural

Skoro 1,5-miliónový Jekaterinburg – uralská metropola a štvrté najľudnatejšie ruské sídlo (po Moskve, Petrohrade a Novosibirsku), Vás čaká na hranici Európy a Ázie v južnej partii Uralu. Založený bol začiatkom 18. storočia panovníkom Petrom Veľkým, ktorý ho pomenoval po svojej druhej manželke Kataríne I. V komunistickej epoche nieslo mesto názov Sverdlovsk.

Pôsobivé hlavné mesto Uralu

Impresívny Jekaterinburg sa radí k významným finančným a dopravným centrám Ruska. Prechádza tadeto i epická Transsibírska magistrála na svojej 9289-kilometrovej ceste z moskovskej Jaroslavskej stanice do Vladivostoku na pobreží Pacifiku (jekaterinburgská železničná stanica leží na 1816. kilometri od Moskvy). V relatívne dostupnej vzdialenosti (na ruské pomery – t.j. v 500-kilometrovom okruhu) od Jekaterinburgu nájdete aj ruské veľkomestá Perm, Ufa, Čeljabinsk, Magnitogorsk, a Ťumeň (ďaleko to nebudete mať ani do severokazachstanaského mesta Kostanay).

Na hranici kontinentov

Pokiaľ chcete byť jednou nohou v Európe a druhou v Ázii, postavte sa na európsko-ázijský hraničný monument. Toto miesto, ktoré Vás čaká 17 km západne od Jekaterinburgu (v blízkosti hlavného cestného ťahu smerom na Moskvu), bolo vybudované z kameňov dopravených z najvzdialenejšieho bodu európskej partie aj z najviac vzdialenej ázijskej časti (Dežnevov mys na Čukotke).

0