VLetenky

Turks a Caicos s Delta Air Lines od 565 EUR

Providenciales
Grandiózny ostrov Providenciales (foto: Vox Efx @ www.voxterra.blogspot.com /Flickr/CC BY 2.0)

Pútavú cestu na karibské súostrovie Turks a Caicos s možnosťou návštevy New Yorku i Ríma (či Vatikánu) možno zrealizovať s americkou spoločnosťou Delta Air Lines v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Skyteam (s odletom zo stovežatej Prahy).

Spiatočné letenky na Turks a Caicos sa predávajú od 565 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska. Tarifné podmienky stanovujú odlety od 16. augusta 2015 do 28. marca 2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 30. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu prvého kvartálu 2016.

Príklad rezervácie letenky na Turks a Caicos nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 30. januára s návratom z Providenciales (PLS) dňa 13. februára 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Providenciales za 565 EUR (30.01.-13.02.2016)

Turks a Caicos

Pôvabný Turks a Caicos, britské zámorské územie v karibsko-atlantickom regióne, Vás čaká v Bahamskom súostroví v oblasti Antíl východne od Bahamov a severne od Hispanioly (s Dominikánskou republikou a Haiti). Ako bude zrejmé už zo samotného názvu, tvoria ho dve hlavné ostrovné skupiny – úžasné Caicos Islands na západe a excelentné Turks Islands na východe, pozostávajúce z ôsmich hlavných ostrovov a asi troch stoviek famóznych menších ostrovčekov.

Príjemné počasie po celý rok

Neuveriteľne fotogenický Turks a Caicos sa môže popýšiť vcelku pohodovou klímou – relatívne teplým, ale na druhej strane (na karibské pomery) pomerne suchým podnebím (prakticky počas celého roka). Mimochodom, názov súostrovia pochádza od veľmi rozšíreného miestneho druhu kaktusu s prezývkou “Turk’s-cap cactus” (poznávacieho znamenia Turks a Caicos).

“Objavenie” Španielmi

Znamenitý Turks a Caicos v tomto populárnom karibsko-atlantickom tropickom regióne zrejme ako prvý Európan zbadal španielsky dobyvateľ Juan Ponce de León, ktorý sa do týchto končín dostal ako jeden z 1200 dobrovoľníkov na druhej výprave do Nového sveta v r. 1493 pod vedením odvážneho janovského moreplavca v službách Španielska menom Krištof Kolumbus.

Od Španielska a Francúzska k Veľkej Británii

Neskoršie sa de León stal guvernérom Portorika, odkiaľ podnikal výpravy na severoamerickú pevninu – práve tento muž dal svoje pomenovanie asi tisíc kilometrov vzdialenej americkej Floride (vo voľnom preklade zo španielčiny La Florida znamená zhruba “krajina kvetov”). Oveľa neskôr (po kratšej “francúzskej anabáze”) sa tento prekrásny kút sveta stal teritóriom Spojeného kráľovstva, pričom úradným jazykom sa stáva angličtina (a “národnou” menou americký dolár).

Kúzelný Providenciales

Na očarujúcom ostrove Providenciales (domácimi skrátene nazývanom Provo), situovanom v západnej partii Caicos Islands, nájdete sústredenú prevažnú väčšinu obyvateľstva celého cestovateľsky obľúbeného súostrovia Turks a Caicos. Sklamaní určite neostanú priaznivci odhaľovania dobre skrytého sveta fascinujúcich farebných koralov pod morskou hladinou.

Geniálne prímorské scenérie

Určite sa však potešia nielen milovníci potápania, pretože na svoje si prídu aj vášniví milovníci fantastických plážových scenérií – renomovaný cestovateľský portál Trip Advisor v roku 2011 vyhlásil Turks a Caicos ako “destináciu” s najpôvabnejšími plážami na svete. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť výbornú lokalitu Grace Bay, kde Vás očakáva 8 km piesočnatých plážových “radovánok”.

Čarovný Grand Turk

Hlavné mesto celého súostrovia, pozoruhodný Cockburn Town, však naopak nájdete v menšej ostrovnej skupine Turk Islands na najrozľahlejšom z tejto ostrovnej skupiny, famóznom ostrove Grand Turk. Možnosti aktivít sú viacmenej podobné ako na Provo, odkiaľ sa na Grand Turk dopravíte letecky s Air Turks & Caicos alebo Caicos Express Airways. Skúste sa vybrať odhaľovať krásy niekoľkých neobývaných ostrovčekov, ktoré sa v blízkom či širšom okolí nachádzajú.

0