VLetenky

Turks a Caicos s Aer Lingus od 591 EUR

The Bight Settlements
Prímorská oblasť Grace Bay na ostrove Providenciales (foto: Tobias Lindman/Flickr/CC BY 2.0)

Výlet na tropické súostrovie Turks a Caicos možno podniknúť s írskou leteckou spoločnosťou Aer Lingus v spolupráci s partnerskými americkými aerolinkami (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na ostrovy Turks a Caicos kúpite za 591 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky tarifu:
Tarifné podmienky určujú cesty od 1. septembra do 17. novembra 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve (predovšetkým) na konci októbra / na začiatku novembra 2016.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie letenky na Turks a Caicos môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 31. októbra s návratom z Providenciales (PLS) dňa 9. novembra 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Providenciales za 591 EUR (31.10.-09.11.2016)

Turks a Caicos

Pôvabný Turks a Caicos, britské zámorské územie v karibsko-atlantickom regióne, Vás čaká v Bahamskom súostroví v oblasti Antíl na východ od Bahamov a severne od Hispanioly (s Dominikánskou republikou a Haiti). Ako bude zrejmé už z jeho samotného názvu, tvoria ho dve hlavné ostrovné skupiny – úžasné Caicos Islands na západe a výborné Turks Islands na východe, pozostávajúce z ôsmich hlavných ostrovov a asi troch stoviek famóznych menších ostrovčekov.

Príjemné počasie po celý rok

Neskutočne fotogenický Turks a Caicos sa môže popýšiť vcelku pohodovou klímou – relatívne teplým, ale na druhej strane (na karibské pomery) pomerne suchým podnebím (v podstate počas celého roka). Mimochodom, pomenovanie súostrovia pochádza od vskutku rozšíreného miestneho druhu kaktusu s prezývkou “Turk’s-cap cactus” (poznávacieho znamenia Turks a Caicos).

“Objavenie” Španielmi

Znamenitý Turks a Caicos v tomto populárnom karibsko-atlantickom tropickom regióne zrejme ako prvý Európan zbadal španielsky dobyvateľ Juan Ponce de León, ktorý sa do týchto končín dostal ako jeden z 1200 dobrovoľníkov na druhej výprave do Nového sveta v roku 1493 pod vedením odvážneho janovského moreplavca v službách Španielska menom Krištof Kolumbus.

Od Španielska a Francúzska k Veľkej Británii

Neskoršie sa de León stal guvernérom Portorika, odkiaľ uskutočňoval výpravy na severoamerickú pevninu – práve tento muž dal svoje meno asi tisíc kilometrov vzdialenej americkej Floride (vo voľnom preklade zo španielčiny La Florida znamená zhruba “krajina kvetov”). Oveľa neskôr (po kratšej “francúzskej anabáze”) sa tento prekrásny kút sveta stal teritóriom Spojeného kráľovstva, pričom úradným jazykom sa stáva angličtina (a “národnou” menou americký dolár).

Kúzelný Providenciales

Na očarujúcom ostrove Providenciales (domácimi skrátene nazývanom Provo), situovanom v západnej partii Caicos Islands, nájdete sústredenú prevažnú väčšinu obyvateľstva celého cestovateľsky obľúbeného súostrovia Turks a Caicos. Sklamaní určite neostanú priaznivci objavovania dobre skrytého sveta fascinujúcich farebných koralov pod morskou hladinou.

Geniálne prímorské scenérie

Určite sa však potešia nielen fanúšikovia potápania, pretože na svoje si prídu aj vášniví milovníci fantastických plážových scenérií – renomovaný cestovateľský portál Trip Advisor v roku 2011 vyhlásil Turks a Caicos ako “destináciu” s najpôvabnejšími plážami na svete. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť vynikajúcu lokalitu Grace Bay, kde Vás očakáva 8 km piesočnatých plážových “radovánok”.

Čarovný Grand Turk

Hlavné mesto celého súostrovia, pozoruhodný Cockburn Town, však naopak nájdete v menšej ostrovnej skupine Turk Islands na najrozľahlejšom z tejto ostrovnej skupiny, famóznom ostrove Grand Turk. Možnosti aktivít sú viacmenej podobné ako na Provo, odkiaľ na Grand Turk doputujete letecky s Air Turks & Caicos alebo Caicos Express Airways. Skúste sa vybrať spoznávať krásy niekoľkých neobývaných ostrovčekov, ktoré sa v blízkom či širšom okolí nachádzajú.

0