VLetenky

Trondheim s Norwegian Air Shuttle od 92 EUR

Cesta trollov
Nebezpečná Trollstigen alias legendárna nórska “Cesta trollov” (foto: Mike M/Flickr/CC BY 2.0)

Pozvánka na prehliadku nórskeho mesta Trondheim s okolím (aj cez letné prázdniny) od Norwegian Air Shuttle poteší nielen cestovateľov zo severnejších častí Slovenska a Moravy (s odletom z Krakova).

Spiatočné letenky do Trondheimu kúpite za 92 EUR s odletom zo spomínaného krakovského letiska. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v čase od marca do októbra 2015 vrátane obdobia letných prázdnin (s predajom do aktualizácie tarifu alebo vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Krakova (KRK) dňa 6. augusta s návratom z Trondheimu (TRD) dňa 9. augusta 2015 (t.j. “predĺžený víkend” štvrtok – nedeľa).

Rezervácia letenky:
Krakov – Trondheim za 92 EUR (06.08.-09.08.2015)

Trondheim a širšie okolie

Celkom pútavý 180-tisícový Trondheim, tretie najľudnatejšie nórske mesto, Vás očakáva v centrálnej partii Nórska pri ústí rieky Nidelva do (výbežku Nórskeho mora s názvom) Trondheimsfjorden. Kúzelný Trondheim bol založený v roku 997 vikingským panovníkom Olafom I. (Olaf Trygvasson), do roku 1217 bol sídlom nórskych kráľov a zaraďuje sa k jedným z najstarších v Nórsku. Neobíďte prekrásnu gotickú katedrálu Nidaros, ktorej začiatky siahajú do roku 1070.

Z Trondheimu ďalej na sever?

Nenechajte si ujsť ani pôsobivý neďaleký ostrovček s pevnosťou a majákom, nazývaný Munkholmen. Celý Trondheimský fjord ako na dlani uvidíte z vyhliadky na impresívnej televíznej veži, kde si v otáčavej reštaurácii súčasne máte možnosť pochutnať na nórskych kulinárskych lahôdkach. Z Trondheimu skúste pokračovať na sever do Bodø (denným či nočným vlakom s využitím zľavnených lístkov nórskych železníc pod názvom “Minipris”) a odtiaľ ďalej na nádherné súostrovie Lofoty loďou alebo leteckou dopravou (s nórskou regionálnou aerolíniou Widerøe).

Fascinujúci susedný “južný” región

Ak si zvolíte cestu opačným smerom, rozhodne sa zastavte v oblasti Møre og Romsdal v okolí malebného mestečka Åndalsnes na začiatku Romsdalsfjorden, kde naďabíte aj na výnimočne dramatickú Trollstigen. Znamenitá “Cesta trollov” sa zarezáva do prudkého svahu jedenástimi ostrými zákrutami, pričom priemerný sklon sa pohybuje okolo 9%.

Skvelý Romsdalsfjorden plynulo prechádza do rovnomenného údolia Romsdalen s riekou Rauma a príjemnou 114 km dlhou železničkou Raumabanen medzi Åndalsnes a Dombås (659 m). Hlbokú dolinu Romsdalen stráži nebotyčná hradba masívu Trollveggen s najvyšším vrchom Store Trolltind (1788 m), ktorého skoro 1700 m vysoká stena sa radí k najvyšším v Európe.

0