VLetenky

Trondheim s Norwegian Air Shuttle od 70 EUR

Kjeungkjær Lighthouse
Fotogenický maják “Kjeungskjær fyr” (foto: Rune Halvorsen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Pozvánka na prehliadku nórskeho mesta Trondheim s okolím (cez zimné prázdniny) od Norwegian Air Shuttle poteší nielen cestovateľov zo severnejších partií Slovenska a Moravy (s odletom z Krakova).

Spiatočné letenky do Trondheimu sa predávajú za 70 EUR s odletom zo spomínaného krakovského letiska Jána Pavla II (nachádzajúcim sa v južnom Poľsku).

Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (najmä) s odletom v druhej polovici decembra 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z poľského Krakova (KRK) dňa 26. decembra s návratom z nórskeho Trondheimu (TRD) dňa 29. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Krakov – Trondheim za 70 EUR (26.12.-29.12.2015)

Trondheim a širšie okolie

Vcelku lákavý 180-tisícový Trondheim, tretie najľudnatejšie nórske mesto, Vás čaká v centrálnej časti Nórska pri ústí rieky Nidelva do (výbežku Nórskeho mora s názvom) Trondheimsfjorden. Čarovný Trondheim bol založený v roku 997 vikingským panovníkom Olafom I. (Olaf Trygvasson), do roku 1217 bol sídlom nórskych kráľov a radí sa k jedným z najstarších v Nórsku. Nevynechajte nádhernú gotickú katedrálu Nidaros, ktorej začiatky siahajú do roku 1070.

Z Trondheimu ďalej na sever?

Nenechajte si ujsť ani impresívny neďaleký ostrovček s pevnosťou a majákom, nazývaný Munkholmen. Celý Trondheimský fjord ako na dlani vzliadnete z vyhliadky na impresívnej televíznej veži, kde si v otáčavej reštaurácii súčasne máte šancu pochutnať na nórskych kulinárskych lahôdkach. Z Trondheimu skúste pokračovať na sever do Bodø (denným či nočným vlakom s využitím zľavnených lístkov nórskych železníc s názvom “Minipris”) a odtiaľ ďalej na prekrásne súostrovie Lofoty loďou alebo leteckou dopravou (s nórskou regionálnou aerolíniou Widerøe).

Fantastický susedný “južný” región

Pokiaľ si zvolíte cestu opačným smerom, rozhodne sa zastavte v oblasti Møre og Romsdal v okolí malebného mestečka Åndalsnes na začiatku Romsdalsfjorden, kde natrafíte aj na mimoriadne dramatickú Trollstigen. Famózna “Cesta trollov” sa zarezáva do prudkého svahu jedenástimi ostrými zákrutami, pričom priemerný sklon sa pohybuje okolo 9%.

Úžasný Romsdalsfjorden plynulo prechádza do rovnomenného údolia Romsdalen s riekou Rauma a pohodovou 114 km dlhou železničkou Raumabanen medzi Åndalsnes a Dombås (659 m). Hlbokú dolinu Romsdalen stráži nebotyčná hradba masívu Trollveggen s najvyšším vrchom Store Trolltind (1788 m), ktorého takmer 1700 m vysoká stena sa zaraďuje k najvyšším v Európe.

0