VLetenky

Toskánsko s Ryanair od 52 EUR

Val d'Orcia
Neuveriteľne fotogenické Toskánsko v okolí mesta Certaldo (foto: Francesco Sgroi/Flickr/CC BY 2.0)

Svetoznámu šikmú vežu v Pise, prekrásnu umeleckú Florenciu, neskutočnú Sienu či idylický toskánsky vidiek máte príležitosť objaviť aj vďaka leteckej spoločnosťou Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do talianskej Pisy sú v predaji za 15678 HUF (alebo v prepočte cca 52 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v priebehu mája 2015 (s predajom do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Toskánska nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 13. mája s návratom z talianskej Pisy (PSA) dňa 20. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Pisa za 15678 HUF (13.05.-20.05.2015)

Toskánsko

Kúzelné Toskánsko, impresívny región v severnej partii (západného pobrežia) Apeninského polostrova, zaberá rozlohu skoro 23 tisíc km² (takmer polovica územia Slovenska), kde žije okolo 3,8 milióna obyvateľov. Z tejto talianskej oblasti pochádza veľké množstvo významných talianskych osobností – spomeňme aspoň zopár zvučných mien ako Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Bocaccio, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Donatello, Botticelli, Galileo Galilei, Nicolo Machiavelli a Giacomo Puccini. Toskánsko sa pokladá za miesto, kde sa zrodila renesancia. Miestny dialekt (odvodený z latinského) sa považuje za základ “klasickej” spisovnej taliančiny.

Príjemná Pisa a mystická Val d’Orcia

V nádhernej Pise si nenechajte ujsť magické námestie Piazza del Duomo (alias Piazza dei Miracoli) s preslávenou šikmou vežou a okúzľujúcim dómom. Za návštevu určite stojí aj historická Siena so skvelou katedrálou. Nielen v rovnomennej provincii (Siena) natrafíte na romantické vidiecke oblasti ako Val d’Orcia, kde sa rodí excelentné miestne červené víno (Chianti).

Mimoriadna Florencia

V hlavnom meste regiónu, umeleckej Florencii, na Vás doslova na každom kroku dýchajú fascinujúce výjavy renesančnej architektúry a umenia. Návštevu toskánskej metropoly skúste začať v Galleria dell’Academia s Michelangelovým Dávidom a potom si obhliadnite katedrálu Santa Maria del Fiore či susednú Giottovu kampanilu (z kupoly dómu aj z veže nájdete skvelé výhľady). Nenechajte sa znechutiť radmi na ukážky renesančného umenia v Galleria degli Uffizi, pretože i dlhšie čakanie bude rozhodne odmenené zaslúženým umeleckým zážitkom. Artistických milovníkov zaiste poteší aj vedľajší majestátny “Starý palác” (Palazzo Vecchio alias Palazzo della Signoria).

Najstarším mostom cez rieku Arno – impozantným Ponto Vecchio (alebo susedným Ponte Santa Trinita), prejdete do južnej partie mesta s obdivuhodným Palazzo Pitti a čarokrásnymi záhradami Boboli. Z týchto miest, ako i z námestia Piazzale Michelangelo, máte opäť vskutku lákavú možnosť vychutnať si Florenciu z výšky (efektné sú najmä večerné pohľady na osvetlené mosty cez rieku Arno). V prípade, ak už náhodou budete fantastickým talianskym (nielen) renesančným umením presýtení, doprajte si zaslúženú ochutnávku výborného toskánskeho vína.

0