VLetenky

Toskánsko s Ryanair od 46 EUR

Manarola
Excelentná oblasť Cinque Terre (Manarola) v susednej Ligúrii (foto: Daniel Stockman/Flickr)

Preslávenú šikmú vežu v Pise, nádhernú umeleckú Florenciu, neuveriteľnú Sienu či idylický toskánsky vidiek máte šancu odhaliť aj zásluhou spoločnosťou Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do talianskej Pisy sú v predaji za 13938 HUF (alebo v prepočte cca 46 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete najmä (s odletmi) počas januára 2015 (s predajom do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do Toskánska nech bude napr. z Budapešti (BUD) dňa 16. januára s návratom z Pisy (PSA) dňa 19. januára 2015 (t.j. “predĺžený víkend” piatok – pondelok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Pisa za 13938 HUF (16.01.-19.01.2015)

Toskánsko

Čarovné Toskánsko, pôsobivý región v severnej časti (západného pobrežia) Apeninského polostrova, zaberá rozlohu takmer 23 tisíc km² (skoro polovica územia Slovenska), kde žije okolo 3,8 milióna obyvateľov. Z tejto talianskej oblasti pochádza veľké množstvo dôležitých talianskych osobností – spomeňme aspoň zopár zvučných mien ako Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Bocaccio, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Donatello, Botticelli, Galileo Galilei, Nicolo Machiavelli a Giacomo Puccini. Toskánsko sa považuje za miesto, kde sa zrodila renesancia. Miestny dialekt (odvodený z latinského) sa pokladá za základ “klasickej” spisovnej taliančiny.

Pohodová Pisa a mystická Val d’Orcia

V prekrásnej Pise si nenechajte ujsť dramatické námestie Piazza del Duomo (alias Piazza dei Miracoli) so svetoznámou šikmou vežou a očarujúcim dómom. Za návštevu istotne stojí aj historická Siena s úžasnou katedrálou. Nielen v rovnomennej provincii (Siena) naďabíte na romantické vidiecke oblasti ako Val d’Orcia, kde sa rodí vynikajúce miestne červené víno (Chianti).

Výnimočná Florencia

V hlavnom meste regiónu, umeleckej Florencii, na Vás doslova na každom kroku dýchajú fantastické výjavy renesančnej architektúry a umenia. Návštevu toskánskej metropoly skúste začať v Galleria dell’Academia s Michelangelovým Dávidom a potom si obhliadnite katedrálu Santa Maria del Fiore či susednú Giottovu kampanilu (z kupoly dómu aj z veže nájdete úžasné výhľady). Nenechajte sa znechutiť radmi na ukážky renesančného umenia v Galleria degli Uffizi, pretože aj dlhšie čakanie bude rozhodne odmenené zaslúženým umeleckým zážitkom. Artistických milovníkov zaiste poteší aj vedľajší impozantný “Starý palác” (Palazzo Vecchio alias Palazzo della Signoria).

Najstarším mostom cez rieku Arno – majestátnym Ponto Vecchio (alebo susedným Ponte Santa Trinita), prejdete do južnej partie mesta s obdivuhodným Palazzo Pitti a prekrásnymi záhradami Boboli. Z týchto miest, ako aj z námestia Piazzale Michelangelo, máte opäť vcelku dobrú príležitosť vychutnať si Florenciu z výšky (efektné sú hlavne večerné pohľady na osvetlené mosty cez rieku Arno). V prípade, ak už náhodou budete fascinujúcim talianskym (nielen) renesančným umením presýtení, dožičte si zaslúženú ochutnávku výborného toskánskeho vína.

0