VLetenky

Toskánsko s Ryanair od 29 EUR

Val d'Orcia
Nesmierne fotogenická toskánska oblasť Val d’Orcia (foto: Kuranosuke Oishi/Flickr/CC BY 2.0)

Preslávenú šikmú vežu v Pise, umeleckú Florenciu, neuveriteľnú Sienu či idylický toskánsky vidiek možno spoznať v čase “zimných sviatkov” i zásluhou spoločnosti Ryanair (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do talianskej Pisy kúpite za 9198 HUF (alebo v prepočte cca 29 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Toskánska nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 23. decembra 2015 s návratom z talianskej Pisy (PSA) dňa 11. januára 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Pisa za 9198 HUF(23.12.2015-11.01.2016)

Toskánsko

Čarovné Toskánsko, pôsobivý región v severnej časti (západného pobrežia) Apeninského polostrova, zaberá rozlohu takmer 23 tisíc km² (skoro polovica územia Slovenska), kde žije okolo 3,8 milióna obyvateľov. Z tejto talianskej oblasti pochádza veľké množstvo dôležitých talianskych osobností – spomeňme aspoň zopár zvučných mien ako Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Bocaccio, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Donatello, Botticelli, Galileo Galilei, Nicolo Machiavelli a Giacomo Puccini. Toskánsko sa považuje za miesto, kde sa zrodila renesancia. Miestny dialekt (odvodený z latinského) sa pokladá za základ “klasickej” spisovnej taliančiny.

Pohodová Pisa a mystická Val d’Orcia

V prekrásnej Pise si nenechajte ujsť dramatické námestie Piazza del Duomo (alias Piazza dei Miracoli) s legendárnou šikmou vežou a očarujúcim dómom. Za návštevu istotne stojí i historická Siena s úžasnou katedrálou. Nielen v rovnomennej provincii (Siena) naďabíte na romantické vidiecke oblasti ako Val d’Orcia, kde sa rodí vynikajúce miestne červené víno (Chianti).

Výnimočná Florencia

V hlavnom meste regiónu, umeleckej Florencii, na Vás doslova na každom kroku dýchajú fantastické výjavy renesančnej architektúry a umenia. Návštevu toskánskej metropoly skúste začať v Galleria dell’Academia s Michelangelovým Dávidom a potom si obhliadnite katedrálu Santa Maria del Fiore či susednú Giottovu kampanilu (z kupoly dómu i z veže nájdete úžasné výhľady). Nenechajte sa znechutiť radmi na ukážky renesančného umenia v Galleria degli Uffizi, pretože aj dlhšie čakanie bude rozhodne odmenené zaslúženým umeleckým zážitkom. Artistických milovníkov zaiste poteší i vedľajší impozantný “Starý palác” (Palazzo Vecchio alias Palazzo della Signoria).

Najstarším mostom cez rieku Arno – majestátnym Ponto Vecchio (alebo susedným Ponte Santa Trinita), prejdete do južnej časti mesta s grandióznym Palazzo Pitti a nádhernými záhradami Boboli. Z týchto miest, ako aj z námestia Piazzale Michelangelo, máte opäť vskutku pútavú možnosť vychutnať si Florenciu z výšky (efektné sú hlavne večerné pohľady na osvetlené mosty cez rieku Arno). V prípade, ak už náhodou budete fascinujúcim talianskym (nielen) renesančným umením presýtení, dožičte si zaslúženú ochutnávku excelentného toskánskeho vína.

0