VLetenky

Tonga so Singapore Airlines od 825 EUR

Vava'u
Tropické súostrovie Vavaʻu (Tonga) v oblasti južného Pacifiku (foto: clr_flickr /Flickr/CC BY 2.0)

Pozvánku na návštevu obdivuhodného súostrovia Tonga v Oceánii (na palube Airbusu A380) pripravila 5* spoločnosť Singapore Airlines (Star Alliance) v spolupráci s partnermi (s odletom z Európy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Tongu sa predávajú za 825 EUR s odletom z britského mesta Manchester (2x A380 SIN-SYD-SIN), resp. za 844 EUR pri odlete z Londýna (4x A380 LON-SIN-SYD-SIN-LON).

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.11.-07.12.2016, 14.01.-29.03.2017 a 09.04.-30.06.2017, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. októbra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku februára do konca júna 2017 (s výnimkou veľkonočných sviatkov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Tongu nech bude napr. odlet z Manchestru (MAN) dňa 1. mája s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 18. mája 2017 (za 825 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Londýna (LON) dňa 1. mája s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 18. mája 2017 (za 844 EUR).

Rezervácia letenky:
Manchester – Nukuʻalofa za 825 EUR (01.05.-18.05.2017 / 2x A380: SIN-SYD-SIN)
Londýn – Nukuʻalofa za 844 EUR (01.05.-18.05.2017 / 4x A380: LON-SIN-SYD-SIN-LON)

Letecké priblíženie do Veľkej Brutánie

Doprava do Manchestru

Dopravu do anglického mesta Manchester možno v globále zrealizovať využitím služieb nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair, ktorý sem obsluhuje lety z Bratislavy, z Budapešti, z Krakova, atď. Poslúžiť môže aj konkurenčný Easy Jet na letoch z Viedne, z Prahy a z Krakova.

Doprava do Londýna

Pri leteckom prískoku do Londýna možno profitovať z jeho vynikajúcej dostupnosti z našich končín. Na londýnske letisko Luton docestujete z Bratislavy (a z Rzeszówa) Ryanair-om, kým čo Wizz Air obsluhuje lety do tohto leteckého prístavu z Košíc, z Popradu, z Budapešti, z Brna, z Katovíc a z Prahy. (Lety z Budapešti na Luton, už ale vo vyššej cenovej hladine, ponúka rovnako Easy Jet.)

Na ďalšie londýnske low costové letisko Stansted doputujete Ryanair-om z Bratislavy a prakticky aj zo všetkých ostatných okolitých medzinárodných leteckých prístavov (Brno, Budapešť, Katovice, Krakov, Rzeszów). Na London Gatwick Intl Airport prevádzkuje letecké linky znovu (za trošku vyššiu cenu) britská aerolínia Easy Jet z Budapešti, z Viedne, z Krakova a z Prahy.

Tonga

Úžasné kráľovstvo Tonga Vás očakáva v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

útavá monarchia

Na území s rozlohou asi 750 km² žije vo vskutku lákavom “Kingdom of Tonga” viac ako 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, zaraďujúca sa k polynézskym jazykom. Mimoriadne obľúbenú miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) istotne dobre poznáte z internetového prostredia (v našom regióne napr. server uloz.to, špeciálne populárna však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve hlavne v anglicky hovoriacich krajinách).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Skvelú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (neskôr sa tu pohyboval aj ich krajan Abel Tasman). V pozdejšom období sa ukazuje aj britský admirál James Cook, ktorý ju pomenoval ako Friendly Islands (i keď špekuluje sa aj o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – avšak nevedeli sa dohodnúť ako to zariadiť). V roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stáva platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neuveriteľná Tonga sa delí do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozkladá Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), zatiaľ čo na severe sú situované Haʻapai a medzi nimi nájdete excelentné Vavaʻu. Toto grandiózne tropické súostrovie vytvára 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Výborné Tongatapu

Na prekrásnom súostroví Tongatapu nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, nesmierne pôsobivá metropola Nukuʻalofa, Vás čaká v severnej časti Tongatapu. Pokiaľ obľubujete čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, istotne nezostanete na Tongatapu sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú príležitosť si vychutnať magický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom i dramatickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť pohodové morské pláže (taktiež ako na ostatných miestnych impresívnych pacifických ostrovčekoch).

Fenomenálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol pravdepodobne (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho budú betónové pylóny s jeho menom i dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele (ktorý v roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka).

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné Neiafu oplýva sympatickou prístavnou atmosférou. Príťažlivé pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte pôvabný Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách doprajte potápanie s fascinujúcimi veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v dobe od júna do novembra – k pozoruhodnostiam sa dá priradiť “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0