VLetenky

Tonga so Singapore Airlines od 1179 EUR

Nuku Island
Nuku Island v súostroví Vavaʻu (foto: Stefan Heinrich/Msdstefan /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Atraktívnu pozvánku na návštevu grandiózneho súostrovia Tonga v Oceánii pripravila päťhviezdičková spoločnosť Singapore Ailrines v spolupráci s partnermi zo Star Alliance (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky do famózneho štátu v ďalekej Oceánii s názvom Tonga sa predávajú za 1179 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Tarifné podmienky umožňujú odlety do 31. marca 2016 (s výnimkou obdobia blackoutu v čase vianočných sviatkov 12.12.-27.12.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov, stop over v Singapure (SIN) a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) počas februára a marca 2016.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Tongu nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 1. marca s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 17. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Nukuʻalofa za 1179 EUR (01.03.-17.03.2016)

Tonga

Skvelé kráľovstvo Tonga Vás čaká v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

Atraktívna monarchia

Na území s rozlohou asi 750 km² žije vo vskutku pútavom “Kingdom of Tonga” vyše 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, radiaca sa k polynézskym jazykom. Výnimočne populárnu miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) určite dobre poznáte z internetového prostredia (v našich končinách napr. server uloz.to, špeciálne obľúbená však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve najmä v anglicky hovoriacich štátoch).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Úžasnú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (pozdejšie sa tu pohyboval i ich krajan Abel Tasman). V neskoršom období sa ukazuje i britský admirál James Cook, ktorý ju pomenoval ako Friendly Islands (aj keď špekuluje sa o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – avšak nevedeli sa dohodnúť ako to zariadiť). V roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stala platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neskutočná Tonga sa rotdeľuje do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozkladá Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), kým na severe sú položené Haʻapai a medzi nimi nájdete výborné Vavaʻu. Toto obdivuhodné tropické súostrovie vytvára 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Vynikajúce Tongatapu

Na nádhernom súostroví Tongatapu nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, neskutočne impresívna metropola Nukuʻalofa, Vás očakáva v severnej partii Toongatapu. Ak obľubujete kúzelné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a pohodové piesočnaté pláže, určite neostanete na Tongatapu sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu i fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú šancu si vychutnať dramatický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom aj magickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť pohodové morské pláže (rovnako ako na ostatných miestnych pôsobivých pacifických ostrovčekoch).

Geiálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol zrejme (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho budú betónové pylóny s jeho menom aj dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele, ktorý v roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka.

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné Neiafu oplýva príjemnou prístavnou atmosférou. Pôvabné pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte príťažlivý Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách dožičte potápanie s fantastickými veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v dobe od júna do novembra – k pozoruhodnostiam možno zaradiť “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0