VLetenky

Tonga s Virgin Australia od 786 EUR

Vcelku atraktívnu pozvánku na návštevu fenomenálneho tropického súostrovia Tonga pripravila aerolinka Virgin Australia (v spolupráci s leteckou spoločnosťou Etihad Airways).

Spiatočné letenky do znamenitého štátu v ďalekej Oceánii pod názvom Tonga sa dajú kúpiť za 786 EUR s odletom z írskeho Dublinu. Za rozumný príplatok bude k dispozícii takisto routing (s odletom z Írska) pri spiatočnej ceste do nemeckého Mníchova.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 07.02.-08.04. a 21.04.-29.06.2014, min. dobu pobytu 5 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 8. februára. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve takmer počas celej uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie (klasickej) spiatočnej letenky nech poslúži odlet z Dublinu (DUB) dňa 3. marca s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 20. marca 2014 (za 786 EUR).

Alternatívou rezervácie (kombinovanej) letenky môže byť odlet z Dublinu (DUB) dňa 3. marca s návratom z Nukuʻalofa (TBU) do Mníchova (MUC) dňa 18. marca 2014 (za 810 EUR).

Rezervácia letenky:
Dublin – Nukuʻalofa za 786 EUR (03.03.-20.03.2014)
Dublin – Nukuʻalofa za 22265 CZK (rezervácia v ČJ)

Dublin – Nukuʻalofa – Mníchov za 810 EUR (03.03.-18.03.2014)
Dublin – Nukuʻalofa – Mníchov za 22939 CZK (rezervácia v ČJ)

Positioning flights po Európe

Letecké priblíženie do Írska

Letecký prískok do írskej metropoly Dublin máte príležitosť v globále uskutočniť priamymi linkami leteckej spoločnosti Ryanair (z Bratislavy, z Budapešti, z Krakova, z Katovíc, z Rzeszówa a z Prahy) alebo o čosi ekonomicky náročnejším Aer Lingus (z Viedne, z Budapešti a z Prahy).

Doprava z/do Mníchova

Na priblíženie do Mníchova máte možnosť využiť letecké linky Niki/Air Berlin z Viedne (s tromi dennými rotáciami), ekonomickejšou variantou však bude skôr pozemná cesta autobusmi spoločnosti Touring/Eurolines (od 35 EUR/smer z Bratislavy; cestovatelia spoza Moravy využijú linky Touring medzi Mníchovom a Prahou). Ďalšou alternatívou môže byť použitie pohodlných rýchlovlakov rakúskych (resp. nemeckých) železníc Railjet z Viedne (na weboch nemeckých/rakúskych dopravcov od 29 EUR/smer).

Tonga

Úžasné Kráľovstvo Tonga Vás očakáva v rozľahlej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

Pútavá monarchia

Na území s rozlohou asi 750 km² žije vo veľmi pozoruhodnom “Kingdom of Tonga” viac ako 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, zaraďujúca sa k polynézskym jazykom. Mimoriadne obľúbenú miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) istotne dobre poznáte z internetového prostredia (v našich končinách napr. server uloz.to, špeciálne populárna však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve predovšetkým v anglicky hovoriacich štátoch).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Skvelú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (neskôr sa tu pohyboval aj ich krajan Abel Tasman). V pozdejšom období sa tu ukazuje aj britský admirál James Cook, ktorý ju pomenoval ako Friendly Islands (aj keď špekuluje sa o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – nevedeli sa však dohodnúť ako). V roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stáva platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neuveriteľná Tonga sa delí do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozprestiera Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), zatiaľ čo na severe sú situované Haʻapai a medzi nimi nájdete vynikajúce Vavaʻu. Toto magické tropické súostrovie tvorí 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťaži orientovanej severojužným smerom.

Výborné Tongatapu

Na čarokrásnom súostroví Tongatapu objavíte sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, nesmierne pôsobivá metropola Nukuʻalofa, Vás čaká v severnej časti Toongatapu. Pokiaľ obľubujete čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, istotne nezostanete na Tongatapu sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú príležitosť si vychutnať magický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom i dramatickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť pohodové morské pláže (rovnako ako na ostatných miestnych impresívnych pacifických ostrovčekoch).

Fenomenálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol pravdepodobne (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho sú betónové pylóny s jeho menom i dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele, ktorý v roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka.

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné mestečko Neiafu oplýva pohodovou prístavnou atmosférou. Príťažlivé pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte pôvabný Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách doprajete potápanie s fascinujúcimi veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v období od júna do novembra – k špecialitám patrí “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0