VLetenky

Tonga s Qatar Airways od 1100 EUR

Nuku Island
Tonga vo forme Nuku Island v ostrovnej skupine Vavaʻu (foto: dr.scott.mills/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na tropické súostrovie Tonga v ďalekej Oceánii (nielen po stopách M.R. Štefánika) sa máte možnosť vybrať s ponukou 5* spoločnosti Qatar Airways (Oneworld) a partnerov (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Tongu (do Nukuʻalofa na ostrove Tongatapu) sú v predaji za 1100 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.09.-26.10., 30.10.-11.12.2019, 09.01.-01.04. a 17.04.-31.05.2020, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do 24. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu novembra 2019.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Tongu nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 13. novembra s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 28. novembra 2019.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Nukuʻalofa (Tonga) za 1100 EUR (13.11.-28.11.2019)

BUD-TBU
Budapešť, Maďarsko – Nukuʻalofa, Tonga (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Tonga

Skvelé kráľovstvo Tonga Vás čaká v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

Atraktívna monarchia

Na území s rozlohou cca 750 km² žije vo vskutku pútavom “Kingdom of Tonga” vyše 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, radiaca sa k polynézskym jazykom. Výnimočne populárnu miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) určite dobre poznáte z internetového prostredia (v našom regióne napr. server uloz.to, špeciálne obľúbená však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve najmä v anglicky hovoriacich štátoch).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Úžasnú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (neskoršie sa tu pohyboval i ich krajan Abel Tasman). V pozdejšom období sa ukazuje i britský admirál James Cook, ktorý ju nazval ako Friendly Islands (aj keď špekuluje sa o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – avšak nevedeli sa dohodnúť, ako to zariadiť). V roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stala platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neskutočná Tonga sa rozdeľuje do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozprestiera Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), kým na severe sú položené Haʻapai a medzi nimi nájdete výborné Vavaʻu. Toto obdivuhodné tropické súostrovie vytvára 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Vynikajúce Tongatapu

Na nádhernom súostroví Tongatapu nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, neskutočne impresívna metropola Nukuʻalofa, Vás očakáva v severnej partii Toongatapu. Ak obľubujete kúzelné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a pohodové piesočnaté pláže, určite neostanete na Tongatapu sklamaní.

Majestátne plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj fanúšikovia trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú príležitosť si vychutnať dramatický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom i magickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť pohodové morské pláže (tak ako na ostatných miestnych pôsobivých pacifických ostrovčekoch).

Geniálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol zrejme (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho budú betónové pylóny s jeho menom aj dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele, ktorý roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest (s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka).

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné Neiafu upúta aj prívetivou prístavnou atmosférou. Pôvabné pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte príťažlivý Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách dožičte potápanie s fantastickými veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v dobe od júna do novembra – k špecialitám možno zaradiť “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0

Add a Comment