VLetenky

Tonga s Etihad Airways od 1018 EUR

Nuku Island
Tonga v podobe Nuku Island v ostrovnej skupine Vavaʻu (foto: dr.scott.mills/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na tropické súostrovie Tonga v ďalekej Oceánii (nielen po stopách M.R. Štefánika) máte príležitosť vyraziť s ponukou 5* spoločnosti Etihad Airways v spolupráci s partnermi (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Tongu (do Nukuʻalofa na ostrove Tongatapu) sa predávajú za 1155 USD (alebo v prepočte cca 1018 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety od 9. januára do 10. apríla 2019, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 4 mesiace a predaj do 31. decembra (do aktualizácie tarifu / do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca januára do konca marca 2019.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Tongu nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 4. februára s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 21. februára 2019.

Rezervácia letenky:
Praha – Nukuʻalofa (Tonga) za 1155 USD / 1018 EUR (04.02.-21.02.2019)

PRG-TBU
Praha, Česká republika – Nukuʻalofa, Tonga (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Tonga

Úžasné kráľovstvo Tonga Vás očakáva v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

Atraktívna monarchia

Na území s rozlohou asi 750 km² žije vo vskutku lákavom “Kingdom of Tonga” viac ako 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, zaraďujúca sa k polynézskym jazykom. Mimoriadne obľúbenú miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) istotne dobre poznáte z internetového prostredia (v našom regióne napr. server uloz.to, špeciálne populárne však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve hlavne v anglicky hovoriacich štátoch).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Skvelú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (pozdejšie sa tu pohyboval aj ich krajan Abel Tasman). V neskoršom období sa ukazuje aj britský admirál James Cook, ktorý ju nazval ako Friendly Islands (aj keď špekuluje sa o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – avšak nevedeli sa dohodnúť, ako to zariadiť). Roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stala platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neuveriteľná Tonga sa delí do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozkladá Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), zatiaľ čo na severe sú situované Haʻapai a medzi nimi nájdete vynikajúce Vavaʻu. Toto grandiózne tropické súostrovie tvorí 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Výborné Tongatapu

Na prekrásnom súostroví Tongatapu nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, nesmierne pôsobivá metropola Nukuʻalofa, Vás čaká v severnej časti Toongatapu. Ak obľubujete čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, istotne nezostanete na Tongatapu sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú šancu si vychutnať magický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom aj dramatickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť príjemné morské pláže (takisto ako na ostatných miestnych impresívnych pacifických ostrovčekoch).

Fenomenálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol pravdepodobne (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho budú betónové pylóny s jeho menom i dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele, ktorý v roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest (s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka).

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné Neiafu oplýva prívetivou prístavnou atmosférou. Príťažlivé pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte pôvabný Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách doprajte potápanie s fascinujúcimi veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v dobe od júna do novembra – k špecialitám sa dá zaradiť “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0