VLetenky

Tonga s Air New Zealand od 1216 EUR

Vavaʻu Island Group
Šarmantný tropický ostrovček Foelifuka v ostrovnej skupine Vavaʻu (foto: clr_flickr /Flickr/CC BY 2.0)

Atraktívnu pozvánku na návštevu obdivuhodného súostrovia Tonga v ďalekej Oceánii pripravila letecká spoločnosť Air New Zealand v spolupráci s partnermi zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do znamenitého štátu v Oceánii pod názvom Tonga (do Nukuʻalofa) kúpite za 1216 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 1. februára do 30. júna 2017, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca februára do začiatku júna 2017.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Tongu nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 5. júna s návratom z Nukuʻalofa (TBU) dňa 21. júna 2017.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Nukuʻalofa za 1216 EUR (05.06.-21.06.2017)
Viedeň – Nukuʻalofa za 34165 CZK (rezervácia v ČJ)

Tonga

Úžasné kráľovstvo Tonga Vás očakáva v obrovitej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Nová Kaledónia (Francúzsko) a Vanuatu na západe, Fidži i Wallis a Futuna (Francúzsko) na severozápade, Samoa a Americká Samoa (USA) na severovýchode, Niue (Nový Zéland) na východe a Nový Zéland na juhozápade.

Atraktívna monarchia

Na území s rozlohou asi 750 km² žije vo vskutku lákavom “Kingdom of Tonga” viac ako 100 tisíc obyvateľov. Úradnými rečami sú angličtina a tongčina, zaraďujúca sa k polynézskym jazykom. Mimoriadne obľúbenú miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.to) istotne dobre poznáte z internetového prostredia (v našich končinách napr. server uloz.to, špeciálne populárna však bude vzhľadom na “slovíčko” “to” vo svojom názve najmä v anglicky hovoriacich štátoch).

Od objavenia Holanďanmi ku Commonwealthu

Skvelú Tongu ako prví pre Európu objavili začiatkom 17. storočia odvážni holandskí moreplavci (pozdejšie sa tu pohyboval aj ich krajan Abel Tasman). V neskoršom období sa ukazuje i britský admirál James Cook, ktorý ju pomenoval ako Friendly Islands (i keď špekuluje sa o tom, že miestni náčelníci mu chceli “pomôcť na druhý svet” – avšak nevedeli sa dohodnúť ako to zariadiť). V roku 1970 sa táto “ortodoxná monarchia” stáva platným členom britského Commonwealthu.

Niekoľko výrazných geografických “skupiniek”

Neuveriteľná Tonga sa delí do troch hlavných ostrovných skupín. Smerom na juh sa rozprestiera Tongatapu (s hlavným mestom Nukuʻalofa), zatiaľ čo na severe sú situované Haʻapai a medzi nimi nájdete vynikjaúce Vavaʻu. Toto grandiózne tropické súostrovie tvorí 176 ostrovov (z ktorých 36 bude obývaných) v 800 km dlhej ostrovnej reťazi orientovanej severojužným smerom.

Výborné Tongatapu

Na prekrásnom súostroví Tongatapu nájdete sústredenú väčšinu obyvateľstva Tongy. Jej hlavné mesto, nesmierne pôsobivá metropola Nukuʻalofa, Vás čaká v severnej časti Toongatapu. Pokiaľ obľubujete čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, fantastické koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, istotne nezostanete na Tongatapu sklamaní.

Impozantné plážové (i horské) scenérie

Na svoje si však prídu aj priaznivci trekkingu či pešej turistiky v tropických oblastiach, ktorí majú prležitosť si vychutnať magický susedný ostrov ‘Eua so zachovaným pôvodným dažďovým pralesom i dramatickými pobrežnými útesmi. Samozrejmosťou sú opäť príjemné morské pláže (taktiež ako na ostatných miestnych impresívnych pacifických ostrovčekoch).

Fenomenálne Vavaʻu

Prvým slovenským cestovateľom na Tonge bol pravdepodobne (jeden z našich najslávnejších rodákov) Milan Rastislav Štefánik, ktorý práve na centrálnom súostroví Vavaʻu pozoroval zatmenie Slnka v roku 1911. Dôkazom toho budú betónové pylóny s jeho menom i dátumom zatmenia na pahorku nad mestom Neiafu – na ne v roku 1994 narazil František Kele, ktorý v roku 1984 viedol československú výpravu na Mount Everest s legendami ako Zoltán Demján či Juzek Psotka.

Emotívne potápanie so “spievajúcimi” veľrybami?

Samotné Neiafu oplýva pohodovou prístavnou atmosférou. Príťažlivé pláže nájdete skôr na maličkých okolitých ostrovčekoch. Vyskúšajte pôvabný Mounu Island, kde si v okolitých priezračných vodách doprajte potápanie s fascinujúcimi veľrybami “vráskavcami dlhoplutvými” alias Humpback Whale (v čase od júna do novembra – k špecialitám sa dá priradiť “spievanie” veľrybích “samčekov”).

0