VLetenky

Talianska Apúlia s Wizz Air od 44 EUR

Ostuni
Čarokrásne “Biele mesto” Ostuni alias “La Città Bianca” v Apúlii (foto: Pug Girl/Flickr/CC BY 2.0)

Do excelentného Bari, centra famózneho regiónu Apúlia v južnom Taliansku, vábi za poznaním aj teplom v najchladnejšom stredoeurópskom období spoločnosť Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do juhotalianskeho Bari kúpite za 13980 HUF (alebo v prepočte cca 44 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 8180 HUF (asi 26 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve hlavne počas prvého kvartálu roku 2015 (s predajom do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do Apúlie nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 15. januára a návrat z talianskeho Bari (BRI) dňa 22. januára 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Bari za 13980 HUF bez WDC / 8180 HUF s WDC (15.01.-22.01.2015)

Apúlia

Obľúbená Apúlia, položená pri pobreží Jadranu v juhovýchodnej partii Apeninského polostrova, tvorí akoby geografický “opätok” svetoznámej talianskej “čižmy”. K susedným regiónom na západe sa zaraďujú (od severu na juh) Molise (Campobasso), Kampánia (Neapol) a Basilicata (Potenza), pričom zvyšok Apúlie (sever, východ a juh) obmýva Jadranské a Iónske more.

Dramatická Apúlia so svojim kúzelným srdcom Bari

Na území s rozlohou skoro 20 tisíc km² (približne 40% plochy Slovenska) v tejto impresívnej juhotalianskej oblasti žijú vyše 4 milióny obyvateľov. Viac ako 300-tisícové Bari, hlavné mesto Apúlie a súčasne administratívne sídlo rovnomennej provincie, Vás očakáva v jej centrálnej časti na brehoch Jadranu. V samotnom Bari Vás zrejme najviac upúta historické Staré mesto.

Čarovné Gargano a výnimočné Isole Tremiti

Pokiaľ sa vydáte z vcelku pôsobivej metropoly Apúlie smerom na sever, v najsevernejšej provincii Foggia naďabíte na fantastický Parco nazionale del Gargano. Populárne letovisko Vieste asi nebude treba predstavovať, mimoriadne fotogenické sú však aj neďaleké skalnaté ostrovy (Isole) Tremiti, ako najmä San Nicola (sv. Mikuláš) s impozantným opátstvom sv. Márie.

Mysteriózny Castel del Monte

Zhruba vo vzdialenosti 60 km smerom na západ od Bari naďbíte na magický Castel del Monte, tajuplný zámok z 13. storočia (nachádza sa mimochodom aj na talianskych “eurominiciach”). Postavený bol v “osmičkovej” konfigurácii – pôdorys v tvare osemuholníka vytvára osem osembokých veží, pričom každé poschodie má osem izieb (a osemuholníkovou plochou disponuje i hradné nádvorie).

“Biblická” Matera

O niečo južnejšie (už v susednom regióne Basilicata) Vás očakáva unikátne skalné mestečko Matera, vyhľadávané ako miesto kulís filmov prevažne s biblickou tématikou. Preslávenú Materu snáď budete poznať z Pasoliniho staršej snímky “Evanjelium podľa sv. Matúša”, alebo oveľa pravdepodobnejšie z novodobejšieho výtvoru “Umučenie Krista” s Melom Gibsonom.

Pohodový juh Apúlie s Brindisi, Lecce a Tarantom

Cestou z Bari na juhovýchod smerom do provincie Brindisi sa skúste zastaviť v príjemnom mestečku Polignano a Mare či neďalekom Conversano. Nádherné biele mesto Ostuni (o niečo ďalej na juhovýchod) istotne stojí za návštevu. Z významného námorného prístavu Brindisi sa odporúča pokračovať do skvelého barokového Lecce (v rovnomennej najjužnejšej provincii Apúlie). Prímorské Taranto (s 200-tisíc obyvateľmi) slúži ako dôležité obchodné centrum celej oblasti.

0