VLetenky

Talianska Apúlia s Wizz Air od 42 EUR

Matera
Fotogenická “biblická” Matera v susednej oblasti Basilicata (foto: Martin de Lusenet/Flickr/CC BY 2.0)

Do obdivuhodného Bari, centra grandiózneho regiónu Apúlia v južnom Taliansku, máte možnosť zavítať na výlet (na konci sezóny) s leteckou spoločnosťou Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do juhotalianskeho Bari kúpite za 12980 HUF (alebo v prepočte asi 42 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 7180 HUF (cca 23 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve na konci septembra 2015 a za podobnú, resp. o čosi vyššiu cenu aj počas chladnejších mesiacov (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Apúlie nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 23. septembra a návrat z talianskeho Bari (BRI) dňa 30. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Bari za 12980 HUF bez WDC / 7180 HUF s WDC (23.09.-30.09.2015)

Apúlia

Obľúbená Apúlia, položená pri pobreží Jadranu v juhovýchodnej partii Apeninského polostrova, tvorí akoby geografický “opätok” svetoznámej talianskej “čižmy”. K susedným regiónom na západe sa zaraďujú (od severu na juh) Molise (Campobasso), Kampánia (Neapol) a Basilicata (Potenza), pričom zvyšok Apúlie (sever, východ a juh) obmýva Jadranské a Iónske more.

Dramatická Apúlia so svojim kúzelným srdcom Bari

Na území s rozlohou skoro 20 tisíc km² (približne 40% plochy Slovenska) v tejto impresívnej juhotalianskej oblasti žijú vyše 4 milióny obyvateľov. Viac ako 300-tisícové Bari, hlavné mesto Apúlie a súčasne administratívne sídlo rovnomennej provincie, Vás očakáva v jej centrálnej partii na brehoch Jadranu. V samotnom Bari Vás zrejme najviac upúta historické Staré mesto.

Čarovné Gargano a výnimočné Isole Tremiti

Pokiaľ sa vydáte z vcelku pôsobivej metropoly Apúlie smerom na sever, v najsevernejšej provincii Foggia naďabíte na fantastický Parco nazionale del Gargano. Populárne letovisko Vieste asi nebude treba predstavovať, mimoriadne fotogenické budú však i neďaleké skalnaté ostrovy (Isole) Tremiti, ako najmä San Nicola (sv. Mikuláš) s impozantným opátstvom sv. Márie.

Mysteriózny Castel del Monte

Zhruba vo vzdialenosti 60 km smerom na západ od Bari naďabíte na magický Castel del Monte, tajuplný zámok z 13. storočia (nachádza sa i na talianskych “eurominiciach”). Postavený bol v “osmičkovej” konfigurácii – pôdorys v tvare osemuholníka vytvára osem osembokých veží, pričom každé poschodie má osem izieb (a osemuholníkovou plochou disponuje i hradné nádvorie).

“Biblická” Matera

O niečo južnejšie (už v susednom regióne Basilicata) Vás očakáva unikátne skalné mestečko Matera, vyhľadávané ako miesto kulís filmov prevažne s biblickou tématikou. Preslávenú Materu snáď budete poznať z Pasoliniho staršej snímky “Evanjelium podľa sv. Matúša”, alebo oveľa pravdepodobnejšie z novodobejšieho výtvoru “Umučenie Krista” s Melom Gibsonom.

Pohodový juh Apúlie s Brindisi, Lecce a Tarantom

Cestou z Bari na juhovýchod smerom do provincie Brindisi sa skúste zastaviť v príjemnom mestečku Polignano a Mare či v neďalekom Conversano. Nádherné biele mesto Ostuni (o niečo ďalej na juhovýchod) istotne stojí za návštevu. Z významného námorného prístavu Brindisi sa odporúča pokračovať do skvelého barokového Lecce (v rovnomennej najjužnejšej provincii Apúlie). Prímorské Taranto (s 200-tisíc obyvateľmi) slúži ako dôležité obchodné centrum celého mikroregiónu.

0