VLetenky

Talianska Apúlia s Wizz Air od 39 EUR

Polignanio a Mare
Polignano a Mare na pobreží medzi Bari a Ostuni (foto: Patrick Nouhailler/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Do famózneho Bari, centra excelentného regiónu Apúlia v južnom Taliansku, vábi za poznaním aj teplom v najchladnejšom stredoeurópskom období spoločnosť Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do juhotalianskeho Bari sú v predaji za 11980 HUF (alebo v prepočte asi 39 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 5780 HUF (cca 19 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve hlavne na konci zimy (s predajom do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Apúlie nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 26. februára a návrat z talianskeho Bari (BRI) dňa 5. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Bari za 11980 HUF bez WDC / 5780 HUF s WDC (26.02.-05.03.2015)

Apúlia

Obľúbená Apúlia, položená pri pobreží Jadranu v juhovýchodnej partii Apeninského polostrova, tvorí akoby geografický “opätok” svetoznámej talianskej “čižmy”. K susedným regiónom na západe sa zaraďujú (od severu na juh) Molise (Campobasso), Kampánia (Neapol) a Basilicata (Potenza), pričom zvyšok Apúlie (sever, východ a juh) obmýva Jadranské a Iónske more.

Dramatická Apúlia so svojim kúzelným srdcom Bari

Na území s rozlohou skoro 20 tisíc km² (približne 40% plochy Slovenska) v tejto impresívnej juhotalianskej oblasti žijú vyše 4 milióny obyvateľov. Viac ako 300-tisícové Bari, hlavné mesto Apúlie a súčasne administratívne sídlo rovnomennej provincie, Vás očakáva v jej centrálnej časti na brehoch Jadranu. V samotnom Bari Vás zrejme najviac upúta historické Staré mesto.

Čarovné Gargano a výnimočné Isole Tremiti

Pokiaľ sa vydáte z vcelku pôsobivej metropoly Apúlie smerom na sever, v najsevernejšej provincii Foggia naďabíte na fantastický Parco nazionale del Gargano. Populárne letovisko Vieste asi nebude treba predstavovať, mimoraidne fotogenické sú však i neďaleké skalnaté ostrovy (Isole) Tremiti, ako najmä San Nicola (sv. Mikuláš) s impozantným opátstvom sv. Márie.

Mysteriózny Castel del Monte

Zhruba vo vzdialenosti 60 km smerom na západ od Bari naďabíte na magický Castel del Monte, tajuplný zámok z 13. storočia (nachádza sa i na talianskych “eurominiciach”). Postavený bol v “osmičkovej” konfigurácii – pôdorys v tvare osemuholníka vytvára osem osembokých veží, pričom každé poschodie má osem izieb (a osemuholníkovou plochou disponuje aj hradné nádvorie).

“Biblická” Matera

O niečo južnejšie (už v susednom regióne Basilicata) Vás očakáva unikátne skalné mestečko Matera, vyhľadávané ako miesto kulís filmov prevažne s biblickou tématikou. Preslávenú Materu snáď budete poznať z Pasoliniho staršej snímky “Evanjelium podľa sv. Matúša”, alebo oveľa pravdepodobnejšie z novodobejšieho výtvoru “Umučenie Krista” s Melom Gibsonom.

Pohodový juh Apúlie s Brindisi, Lecce a Tarantom

Cestou z Bari na juhovýchod smerom do provincie Brindisi sa skúste zastaviť v príjemnom mestečku Polignano a Mare či neďalekom Conversano. Nádherné biele mesto Ostuni (o niečo ďalej na juhovýchod) istotne stojí za návštevu. Z významného námorného prístavu Brindisi sa odporúča pokračovať do skvelého barokového Lecce (v rovnomennej najjužnejšej provincii Apúlie). Prímorské Taranto (s 200-tisíc obyvateľmi) slúži ako dôležité obchodné centrum celej oblasti.

0