VLetenky

Talianska Apúlia s Wizz Air od 29 EUR

Matera
Mystická “biblická” Matera v susednej oblasti Basilicata (foto: Francesca Cappa/Flickr/CC BY 2.0)

Do grandiózneho Bari, centra obdivuhodného regiónu Apúlia v južnom Taliansku, máte príležitosť zamieriť na výlet (v chladnejšom období) s leteckou spoločnosťou Wizz Air (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do juhotalianskeho Bari sa dajú kúpiť za 8980 HUF (alebo v prepočte asi 29 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 6180 HUF (cca 20 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v priebehu prvého kvartálu roku 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Apúlie nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 29. januára a návrat z talianskeho Bari (BRI) dňa 10. februára 2016.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Bari za 8980 HUF bez WDC / 6180 HUF s WDC (29.01.-10.02.2016)

Apúlia

Populárna Apúlia, situovaná pri pobreží Jadranu v juhovýchodnej časti Apeninského polostrova, vytvára akoby geografický “opätok” legendárnej talianskej “čižmy”. K susedným regiónom na západe sa radia (od severu na juh) Molise (Campobasso), Kampánia (Neapol) a Basilicata (Potenza), pričom zvyšok Apúlie (sever, východ a juh) obmýva Jadranské a Iónske more.

Magická Apúlia so svojim čarovným srdcom Bari

Na území s rozlohou takmer 20 tisíc km² (zhruba 40% plochy Slovenska) v tejto pôsobivej juhotalianskej oblasti žijú viac ako 4 milióny obyvateľov. Vyše 300-tisícové Bari, hlavné mesto Apúlie a zároveň administratívne sídlo rovnomennej provincie, Vás čaká v jej centrálnej časti na brehoch Jadranu. V samotnom Bari Vás pravdepodobne najviac osloví historické Staré mesto.

Kúzelné Gargano a mimoriadne Isole Tremiti

Ak sa vyberiete z celkom impresívnej metropoly Apúlie smerom na sever, v najsevernejšej provincii Foggia natrafíte na fascinujúci Parco nazionale del Gargano. Obľúbené letovisko Vieste asi nebude treba predstavovať, výnimočne fotogenické budú však aj neďaleké skalnaté ostrovy (Isole) Tremiti, ako hlavne San Nicola (sv. Mikuláš) s majestátnym opátstvom sv. Márie.

Tajuplný Castel del Monte

Približne vo vzdialenosti 60 km smerom na západ od Bari natrafíte na dramatický Castel del Monte, mysteriózny zámok z 13. storočia (nachádza sa aj na talianskych “eurominiciach”). Vybudovaný bol v “osmičkovej” konfigurácii – pôdorys v tvare osemuholníka tvorí osem osembokých veží, pričom každé poschodie má osem izieb (a osemuholníkovou plochou disponuje aj hradné nádvorie).

“Biblická” Matera

O čosi južnejšie (už v susednom regióne Basilicata) Vás čaká jedinečné skalné mestečko Matera, vyhľadávané ako miesto kulís filmov prevažne s biblickou tématikou. Svetoznámu Materu azda budete poznať z Pasoliniho staršej snímky “Evanjelium podľa sv. Matúša”, alebo oveľa pravdepodobnejšie z novodobejšieho výtvoru “Umučenie Krista” s Melom Gibsonom.

Príjemný juh Apúlie s Brindisi, Lecce a Tarantom

Cestou z Bari na juhovýchod smerom do provincie Brindisi sa skúste zastaviť v pohodovom mestečku Polignano a Mare či v neďalekom Conversano. Prekrásne biele mesto Ostuni (o čosi ďalej na juhovýchod) určite stojí za návštevu. Z dôležitého námorného prístavu Brindisi sa odporúča pokračovať do úžasného barokového Lecce (v rovnomennej najjužnejšej provincii Apúlie). Prímorské Taranto (s 200-tisíc obyvateľmi) slúži ako významného obchodné centrum celého mikroregiónu.

0