VLetenky

Švédska Scania s Wizz Air od 19 EUR

Kalmar
Obdivuhodný Kalmar slott – špecialita južného Švédska (foto: Robert Andersson/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Výlet do Malmö v juhošvédskej Scanii alebo zároveň aj do neďalekej dánskej Kodane sa dá za neveľký peniaz podniknúť s leteckou spoločnosťou Wizz Air (s odletom z Katovíc).

Spiatočné letenky do švédskeho mesta Malmö sa predávajú za 78 PLN (alebo v prepočte cca 19 EUR) s odletom zo spomínaného poľského letiska Katovice-Pyrzowice. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) v tomto prípade zaplatia tú istú sumu (s väčšou možnosťou výberu termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve na začiatku jari 2015.

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do južného Švédska nech bude napr. odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 22. apríla s návratom zo švédskeho Malmö (MMX) dňa 26. apríla 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Malmö za 78 PLN (22.04.-26.04.2015)

Malmö a Scania

Impresívne Malmö slúži ako administratívno-politické a kultúrne centrum pôvabnej juhošvédskej provincie Scania (očakáva Vás na úplnom juhu tohto impresívneho švédskeho regiónu). Pohodové prístavné mesto Malmö sa radí v poradí najľudnatejších švédskych sídiel na tretiu pozíciu (hneď za hlavným mestom Švédska Štokholm a pozoruhodným Göteborgom).

Za návštevu okrem historického “Old City” (Gustav Adolfs Torg s okolím) stojí majestátny zámok Malmöhus Castle s atraktívnymi múzeami či okolité parky a záhrady. Príjemne sa poprechádzať máte príležitosť v miestnom prístave alebo v impozantnej plážovej oblasti Ribersborgsstranden (kde sa samozrejme v letných mesiacoch aj okúpete či dobre si zaplávate).

Dánska Kodaň

Rušná metropola Dánskeho kráľovstva Kodaň Vás čaká iba niekoľko kilometrov od juhošvédskeho Malmö, od ktorého ho delí úzka morská úžina Øresund s mostom toho istého názvu (unikátny architektonický výtvor). Neobíďte pôvabné staré mesto s pešou zónou Strøget, čarovnú prístavnú štvrť Nyhavn (zo 17. storočia) či vcelku kúzelný zábavný park Tivoli.

Nevynechajte ani magický chrám Vor Frelsers Kirke (s dramatickým vonkajším špirálovitým výstupom na vrchol veže a panoramatickým výhľadom na celú kodanskú mestskú aglomeráciu). Možno Vás upúta aj neďaleká uvoľnená štvrť Christiania, ktorá stále “odoláva zubu času” i napriek celkovej nepriazni dánskej politickej špičky a naďalej si žije ako “štát v štáte” so svojimi vlastnými zákonmi.

Vášnivých milovníkov prírody a vedy pravdepdobne (podľa zvoleného ročného obdobia návštevy) poteší miestne ZOO, pútavá botanická záhrada či vynikajúce kodanské planetárium nesúce meno presláveného astronóma dánskeho pôvodu Tycho de Brahe. Skúste aj očarujúci “Frederiksborg Slot” v neďalekom meste Hillerød, najväčší renesančný palác v Škandinávii.

0