VLetenky

Švédska Scania s Wizz Air od 18 EUR

Kalmar
Grandiózny Kalmar slott – špecialita južného Švédska (foto: Robert Andersson/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Výlet do Malmö v juhošvédskej Scanii alebo súčasne i do neďalekej dánskej Kodane možno za “neveľké dukáty” podniknúť s leteckou spoločnosťou Wizz Air (s odletom z Katovíc).

Spiatočné letenky do švédskeho mesta Malmö sa predávajú za 78 PLN (alebo v prepočte cca 18 EUR) s odletom zo spomínaného poľského letiska Katovice-Pyrzowice. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) v tomto prípade zaplatia rovnakú sumu (s väčšou možnosťou výberu termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v priebehu februára a marca 2015.

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do južného Švédska nech bude napr. odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 10. marca s návratom zo švédskeho Malmö (MMX) dňa 12. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Malmö za 78 PLN (10.03.-12.03.2015)

Malmö a Scania

Pôsobivé Malmö slúži ako administratívno-politické a kultúrne centrum príťažlivej juhošvédskej provincie Scania (čaká Vás na úplnom juhu tohto pôsobivého švédskeho regiónu). Príjemné prístavné mesto Malmö sa zaraďuje v rebríčku najľudnatejších švédskych sídiel na tretiu priečku (hneď za hlavným mestom Švédska Štokholm a pozoruhodným Göteborgom).

Za návštevu okrem historického “Old City” (Gustav Adolfs Torg s okolím) stojí impozantný zámok Malmöhus Castle s pútavými múzeami či okolité parky a záhrady. Pohodovo sa poprechádzať máte možnosť v miestnom prístave alebo v majestátnej plážovej oblasti Ribersborgsstranden (kde sa samozrejme v letných mesiacoch i okúpete či dobre si zaplávate).

Dánska Kodaň

Pulzujúca metropola Dánskeho kráľovstva Kodaň Vás očakáva len niekoľko kilometrov od juhošvédskeho Malmö, od ktorého ho oddeľuje úzka morská úžina Øresund s mostom rovnakého názvu (jedinečný architektonický výtvor). Nevynechajte príťažlivé staré mesto s pešou zónou Strøget, kúzelnú prístavnú štvrť Nyhavn (zo 17. storočia) či celkom čarovný zábavný park Tivoli.

Neobíďte ani dramatický chrám Vor Frelsers Kirke (s magickým vonkajším špirálovitým výstupom na vrchol veže a panoramatickým výhľadom na celú kodanskú mestskú aglomeráciu). Možno Vás upúta i neďaleká uvoľnená štvrť Christiania, ktorá stále “odoláva zubu času” aj napriek celkovej nepriazni dánskej politickej špičky a naďalej si žije ako “štát v štáte” so svojimi vlastnými zákonmi.

Vášnivých milovníkov prírody a vedy zrejme (podľa zvoleného ročného obdobia návštevy) poteší miestne ZOO, atraktívna botanická záhrada či výborné kodanské planetárium nesúce meno svetoznámeho astronóma dánskeho pôvodu Tycho de Brahe. Skúste aj okúzľujúci “Frederiksborg Slot” v neďalekom meste Hillerød, najväčší renesančný palác v Škandinávii.

0