VLetenky

Svätý Krištof s Delta Air Lines od 480 EUR

Svätý Krištof a Nevis
Saint Kitts and Nevis – najmenší štát Amerík (foto: Isabelle Acatauassú Alves Almeida/Flickr/CC BY 2.0)

Na karibský Svätý Krištof (s možnosťou prehliadky New York City i portorického San Juan) docestujete (aj na konci letných prázdnin) s Delta Air Lines z leteckej aliancie Sky Team (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Svätý Krištof (Saint Kitts and Nevis) kúpite za 480 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 05.06.-30.06.2017 a 16.08.2017-05.05.2018, min. dobu pobytu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 15. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice augusta do polovice októbra 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na St. Kitts and Nevis nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 22. augusta s návratom z ostrova Svätý Krištof (SKB) dňa 4. septembra 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Saint Kitts za 480 EUR (22.08.-04.09.2017)

Saint Kitts and Nevis

Pôsobivý Saint Kitts and Nevis Vás čaká v prekrásnom Karibskom mori (súčasť Malých Antíl, konkrétne ich severnej podskupiny zvanej Leeward Islands). Vytvárajú ho dva hlavné ostrovy – väčší Saint Kitts (Svätý Krištof) a menší Nevis, vzdialený od neho približne 3 km na smerom juhovýchod.

K severným susedom sa zaraďujú holandské “SSS Islands” (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten), francúzske Saint Martin a Saint Barthélemy, ako aj britská Anguilla. Na západe susedí Svätý Krištof a Nevis s americkými Panenskými ostrovmi, zatiaľ čo na východe s nezávislým súostrovím Antigua a Barbuda. Smerom na juh leží britský Montserrat a francúzske Guadelope.

Od Španielska cez Francúzsko a Veľkú Britániu až k vlastnej nezávislosti

Znamenitý Svätý Krištof (a Nevis) objavil medzi prvými karibskými ostrovmi pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskych panovníkov, odvážny lodivod Krištof Kolumbus v roku 1498. Pomenoval ho síce San Martin, toto meno však nakoniec dostal holandsko-francúzsky ostrov Svätý Martin (Sint Maarten/Sant Martin). Názov krajiny v skutočnosti pravdepodobne pochádza od sv. Krištofa, neoficiálneho patróna všetkých cestovateľov, horolezcov a námorníkov.

Neskôr sa tento nádherný kút sveta stal závislým zámorským územím Spojeného kráľovstva až ku dosiahnutiu vlastnej autonómii v roku 1983. Tým získal status najmenšieho nezávislého štátu (podľa rozlohy územia aj počtu obyvateľov) v rámci celej rozľahlej oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom angličtina zostala úradným jazykom. Zotrvalo aj jazdenie vľavo a k pamiatkam na uvedenú éru sa radia takisto vynikajúce ukážky pútavej architektúry z koloniálneho obdobia.

Saint Kitts

Príťažlivé Baseterre, administratívne centrum tohto karibského miništátu, nájdete v južnej partii Svätého Krištofa. V neveľkej vzdialenosti od mesta sa nachádza i hlavná dopravná spojnica s okolitým svetom, medzinárodné letisko Robert Bradshaw Intl Airport (SKB), z ktorého najmä vášnivých fanúšikov letectva potešia pravidelné linky (leteckých spoločností Winair a LIAT Airlines) na neďaleký holandský Sint Maarten s Maho Beach (s prípadným pokračovaním na francúzsky Saint Barthélemy).

K miestnym špecialitám patria okúzľujúce piesočnaté pláže. Fascinujúci výhľad na Saint Kitts a okolité ostrovy si vychutnáte z jeho najvyššieho bodu – vulkánu Mount Liamuiga (1156 m), situovaného v severnej časti. Zrejme sa pritom nevyhnete kŕmeniu opíc, ktoré sem boli pravdepodobne pôvodne dovezené pirátmi. Nevynechajte impozantnú pevnosť s priľahlým národným parkom Brimstone Hill Fortress (National Park) a neobíďte ani malebnú úzkorozchodnú železnicu.

Nevis

Impresívny Nevis od jeho väčšieho “dvojčaťa” delí pôvabná plytká úžina The Narrows. Vášniví milovníci horských scenérii a skvelých pohľadov do ďaleka majú príležitosť skúsiť náročnejší výstup cez dažďový prales na sopku Nevis Peak (985 m), najvyššiu horu ostrova. Taktiež ako na Saint Kitts, aj tu natrafíte na výborné podmienky na objavovanie skrytých krás fantastického podmorského sveta.

0