VLetenky

Svätý Krištof s British Airways od 542 EUR

Svätý Krištof
Karibský Saint Kitts and Nevis – najmenší štát Amerík (foto: Jeremy T. Hetzel/Flickr/CC BY 2.0)

Ak Vás priťahujú neznámejšie karibské ostrovy, skúste príjemný Svätý Krištof (Saint Kitts and Nevis), kam doletíte so zaujímavým tarifom British Airways z aliancie Oneworld (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky na famózny Svätý Krištof v Karibiku sa predávajú za 542 EUR s odletom z budapeštianskeho letiska a návratom do viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 20.08.-10.12.2015 a 04.01.-11.03.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 17. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) v období od konca septembra do začiatku decembra 2015 a od začiatku januára do polovice marca 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na St. Kitts and Nevis nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 3. novembra s návratom z ostrova Svätý Krištof (SKB) do Viedne (VIE) dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Saint Kitts – Viedeň za 542 EUR (03.11.-18.11.2015)
Budapešť – Saint Kitts – Viedeň za 555 EUR (rezervácia v NJ)

Budapešť – Saint Kitts – Viedeň za 553 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Saint Kitts – Viedeň za 14666 CZK (rezervácia v ČJ)

Saint Kitts and Nevis

Pôsobivý Saint Kitts and Nevis Vás čaká v prekrásnom Karibskom mori (súčasť Malých Antíl, konkrétne ich severnej podskupiny zvanej Leeward Islands). Vytvárajú ho dva hlavné ostrovy – väčší Saint Kitts (Svätý Krištof) a menší Nevis, vzdialený od neho približne 3 km na smerom juhovýchod.

K severným susedom sa zaraďujú holandské “SSS Islands” (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten), francúzske Saint Martin a Saint Barthélemy, ako aj britská Anguilla. Na západe susedí Svätý Krištof a Nevis s americkými Panenskými ostrovmi, zatiaľ čo na východe s nezávislým súostrovím Antigua a Barbuda. Smerom na juh sa nachádza britský Montserrat a francúzske Guadelope.

Od Španielska cez Francúzsko a Veľkú Britániu až k vlastnej k samostatnosti

Znamenitý Svätý Krištof (a Nevis) objavil medzi prvými karibskými ostrovmi pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskej koruny, odvážny lodivod Krištof Kolumbus v roku 1498. Nazval ho San Martin, tento názov však nakoniec dostal holandsko-francúzsky ostrov Svätý Martin (Sint Maarten/Sant Martin). Meno krajiny v skutočnosti pravdepodobne pochádza od sv. Krištofa, neoficiálneho patróna všetkých cestovateľov, horolezcov a námorníkov.

Neskôr sa tento nádherný kút sveta stal závislým zámorským územím Spojeného kráľovstva až ku dosiahnutiu vlastnej autonómie v roku 1983. Tým získal status najmenšieho nezávislého štátu (podľa rozlohy územia aj počtu obyvateľov) v rámci celej rozľahlej oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom angličtina zostala úradným jazykom. Zotrvalo aj jazdenie vľavo a k pamiatkam na uvedenú éru sa radia takisto vynikajúce ukážky pútavej architektúry z koloniálneho obdobia.

Saint Kitts

Príťažlivé Baseterre, administratívne centrum tohto karibského miništátu, nájdete v južnej partii Svätého Krištofa. V neveľkej vzdialenosti od mesta leží i hlavná dopravná spojnica s okolitým svetom, medzinárodné letisko Robert Bradshaw Intl Airport (SKB), z ktorého najmä vášnivých fanúšikov letectva potešia pravidelné linky (leteckých spoločností Winair a LIAT Airlines) na neďaleký holandský Sint Maarten s Maho Beach (s prípadným pokračovaním na francúzsky Saint Barthélemy).

K miestnym špecialitám patria okúzľujúce piesočnaté pláže. Fascinujúci výhľad na Saint Kitts a okolité ostrovy si vychutnáte z jeho najvyššieho bodu – vulkánu Mount Liamuiga (1156 m), situovaného v severnej časti. Zrejme sa pritom nevyhnete kŕmeniu opíc, ktoré sem boli pravdepodobne pôvodne dovezené pirátmi. Neobíďte impozantnú pevnosť s priľahlým národným parkom Brimstone Hill Fortress (National Park) a nevynechajte ani malebnú úzkorozchodnú železnicu.

Nevis

Impresívny Nevis od jeho väčšieho “dvojčaťa” delí pôvabná plytká úžina The Narrows. Vášniví milovníci horských scenérii a skvelých pohľadov do ďaleka majú možnosť skúsiť náročnejší výstup cez dažďový prales na sopku Nevis Peak (985 m), najvyššiu horu ostrova. Taktiež ako na Saint Kitts, aj tu natrafíte na výborné podmienky na odhaľovania dobre ukrytých krás fascinujúceho podmorského sveta.

0