VLetenky

Svätý Krištof s British Airways od 539 EUR

Svätý Krištof a Nevis
Panorámy Karibiku na západe tropického ostrova Nevis (foto: yusuke toyoda/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Pokiaľ Vás priťahujú neznámejšie karibské súostrovia, skúste pohodový Svätý Krištof (Saint Kitts and Nevis), kam doputujete s tarifom British Airways z aliancie Oneworld (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky na famózny Svätý Krištof v Karibiku kúpite za 539 EUR s odletom z pražského letiska Václava Havla a návratom do viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety v čase 04.01.-15.03., 04.04.-22.06. a 20.08.-30.11.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 2. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve najmä na konci jari (počas mája/júna) a v priebehu novembra 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na St. Kitts and Nevis nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 31. mája s návratom z ostrova Svätý Krištof (SKB) do Viedne (VIE) dňa 15. júna 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Saint Kitts – Viedeň za 539 EUR (31.05.-15.06.2016)
Praha – Saint Kitts – Viedeň za 563 EUR (rezervácia v NJ)

Praha – Saint Kitts – Viedeň za 561 EUR (rezervácia v SJ)
Praha – Saint Kitts – Viedeň za 14881 CZK (rezervácia v ČJ)

Saint Kitts and Nevis

Impresívny Saint Kitts and Nevis Vás očakáva v nádhernom Karibskom mori (súčasť Malých Antíl, konkrétne ich severnej podskupiny nazývanej Leeward Islands). Tvoria ho dva hlavné ostrovy – väčší Saint Kitts (Svätý Krištof) a menší Nevis, vzdialený od neho zhruba 3 km na smerom juhovýchod.

K severným susedom sa radia holandské “SSS Islands” (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten), francúzske Saint Martin a Saint Barthélemy, ako i britská Anguilla. Na západe susedí Svätý Krištof a Nevis s americkými Panenskými ostrovmi, kým na východe s nezávislým súostrovím Antigua a Barbuda. Smerom na juh leží britský Montserrat a francúzske Guadelope.

Od Španielska cez Francúzsko a Veľkú Britániu až k vlastnej k nezávislosti

Famózny Svätý Krištof (a Nevis) objavil medzi prvými karibskými ostrovmi pre Európu preslávený janovský moreplavec v službách španielskej koruny, odvážny lodivod Krištof Kolumbus v roku 1498. Pomenoval ho San Martin, toto meno však nakoniec dostal holandsko-francúzsky ostrov Svätý Martin (Sint Maarten/Sant Martin). Názov krajiny v skutočnosti zrejme pochádza od sv. Krištofa, neoficiálneho patróna všetkých cestovateľov, horolezcov a námorníkov.

Neskôr sa tento prekrásny kút sveta stal závislým zámorským územím Spojeného kráľovstva až ku dosiahnutiu vlastnej samostatnosti v roku 1983. Tým získal status najmenšieho nezávislého štátu (podľa rozlohy územia i počtu obyvateľov) v rámci celej rozľahlej oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom angličtina ostala úradným jazykom. Zotrvalo i jazdenie vľavo a k pamiatkam na uvedenú éru sa zaraďujú taktiež výborné ukážky atraktívnej architektúry z koloniálneho obdobia.

Saint Kitts

Pôvabné Baseterre, administratívne centrum tohto karibského miništátu, nájdete v južnej časti Svätého Krištofa. V neveľkej vzdialenosti od mesta sa nachádza aj hlavná dopravná spojnica s okolitým svetom, medzinárodné letisko Robert Bradshaw Intl Airport (SKB), z ktorého hlavne vášnivých priaznivcov letectva potešia pravidelné linky (leteckých spoločností Winair a LIAT Airlines) na neďaleký holandský Sint Maarten s Maho Beach (s prípadným pokračovaním na francúzsky Saint Barthélemy).

K miestnym pozoruhodnostiam patria očarujúce piesočnaté pláže. Fantastický výhľad na Saint Kitts a okolité ostrovy si vychutnáte z jeho najvyššieho bodu – vulkánu Mount Liamuiga (1156 m), položeného v severnej partii. Pravdepodobne sa pritom nevyhnete kŕmeniu opíc, ktoré sem boli zrejme pôvodne dovezené pirátmi. Neobíďte majestátnu pevnosť s priľahlým národným parkom Brimstone Hill Fortress (National Park) a nevynechajte ani malebnú úzkorozchodnú železnicu.

Nevis

Pôsobivý Nevis od jeho väčšieho “dvojčaťa” delí príťažlivá plytká úžina The Narrows. Vášniví milovníci horských scenérii a úžasných pohľadov do ďaleka majú šancu skúsiť náročnejší výstup cez dažďový prales na sopku Nevis Peak (985 m), najvyššiu horu ostrova. Takisto ako na Saint Kitts, aj tu naďabítena výborné podmienky na odhaľovanie ukrytých krás fascinujúceho podmorského sveta.

0