VLetenky

Svätý Krištof s British Airways od 433 EUR

Svätý Krištof a Nevis
Príjemné scenérie Karibiku na juhu tropického ostrova Nevis (foto: tiarescott/Flickr/CC BY 2.0)

Ak Vás priťahujú neznámejšie karibské súostrovia, skúste pohodový Saint Kitts and Nevis, kam docestujete s tarifom British Airways (Oneworld) a partnerov (s odletom zo strednej Európy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na ostrov Svätý Krištof alias Saint Kitts (do Baseterre) sú v predaji za 433 EUR s odletom z českej Prahy a návratom do rakúskej Viedne.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú cesty v období od 11. septembra do 8. októbra 2018, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu s návratom do 08.10.2018 a predaj do 27. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Saint Kitts and Nevis nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 13. septembra s návratom z ostrova Svätý Krištof (SKB) do Viedne (VIE) dňa 26. septembra 2018.

Rezervácia letenky:
Praha – Saint Kitts – Viedeň za 433 EUR (13.09.-26.09.2018)

PRG-SKB-VIE
Praha – Saint Kitts and Nevis – Viedeň (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Saint Kitts and Nevis

Pôsobivý Saint Kitts and Nevis Vás čaká v prekrásnom Karibskom mori (súčasť Malých Antíl, konkrétne ich severnej podskupiny nazývanej Leeward Islands). Vytvárajú ho dva hlavné ostrovy – väčší Saint Kitts (Svätý Krištof) a menší Nevis, vzdialený od neho približne 3 km na smerom juhovýchod.

K severným susedom sa zaraďujú holandské “SSS Islands” (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten), francúzske Saint Martin a Saint Barthélemy, ako aj britská Anguilla. Na západe susedí Svätý Krištof a Nevis s americkými Panenskými ostrovmi, zatiaľ čo na východe s nezávislým súostrovím Antigua a Barbuda. Smerom na juh sa nachádza britský Montserrat a francúzske Guadelope.

Od Španielska cez Francúzsko a Veľkú Britániu až k vlastnej samostatnosti

Znamenitý Svätý Krištof (a Nevis) objavil medzi prvými karibskými ostrovmi pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskej koruny, odvážny lodivod Krištof Kolumbus v roku 1498. Nazval ho San Martin, toto pomenovanie však nakoniec dostal holandsko-francúzsky ostrov Svätý Martin (Sint Maarten/Sant Martin). Meno krajiny v skutočnosti pravdepodobne pochádza od sv. Krištofa, neoficiálneho patróna všetkých cestovateľov, horolezcov a námorníkov.

Neskôr sa tento nádherný kút sveta stal závislým zámorským územím Spojeného kráľovstva až ku dosiahnutiu vlastnej autonómie v roku 1983. Tým získal status najmenšieho nezávislého štátu (podľa rozlohy územia aj počtu obyvateľov) v rámci celej rozľahlej oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom angličtina zostala úradným jazykom. Zotrvalo aj jazdenie vľavo a k pamiatkam na uvedenú éru sa radia takisto vynikajúce ukážky pútavej architektúry z koloniálneho obdobia.

Saint Kitts

Príťažlivé Baseterre, administratívne centrum tohto karibského miništátu, nájdete v južnej partii Svätého Krištofa. V neveľkej vzdialenosti od mesta sa leží i hlavná dopravná spojnica s okolitým svetom, medzinárodné letisko Robert Bradshaw Intl Airport (SKB), z ktorého najmä vášnivých fanúšikov letectva potešia pravidelné linky (leteckých spoločností Winair a LIAT Airlines) na neďaleký holandský Sint Maarten s Maho Beach (s prípadným pokračovaním na francúzsky Saint Barthélemy).

K miestnym špecialitám patria okúzľujúce piesočnaté pláže. Fascinujúci výhľad na Saint Kitts a okolité ostrovy si vychutnáte z jeho najvyššieho bodu – vulkánu Mount Liamuiga (1156 m), situovaného v severnej časti. Zrejme sa pritom nevyhnete kŕmeniu opíc, ktoré sem boli zrejme pôvodne dovezené pirátmi. Nevynechajte impozantnú pevnosť s priľahlým národným parkom Brimstone Hill Fortress (National Park) a neobíďte ani malebnú úzkorozchodnú železnicu.

Nevis

Impresívny Nevis od jeho väčšieho “dvojčaťa” oddeľuje pôvabná plytká úžina The Narrows. Vášniví milovníci horských scenérii a skvelých pohľadov do ďaleka majú príležitosť skúsiť náročnejší výstup cez dažďový prales na sopku Nevis Peak (985 m), najvyššiu horu ostrova. Tak ako na Saint Kitts, aj tu natrafíte na vynikajúce podmienky na objavovanie skrytých krás fantastického podmorského sveta.

0