VLetenky

Svätý Krištof s British Airways od 412 EUR

Svätý Krištof a Nevis
Pohodové scenérie Karibiku na severe tropického ostrova Nevis (foto: simonsimages/Flickr/CC BY 2.0)

Ak Vás priťahujú neznámejšie karibské súostrovia, skúste príjemný Saint Kitts and Nevis, kam doputujete s tarifom British Airways (Oneworld) a partnerov (s odletom zo strednej Európy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na ostrov Svätý Krištof alias Saint Kitts (do Baseterre) sa dajú kúpiť za 412 EUR s odletom z českej Prahy a návratom do rakúskej Viedne.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety od 19. augusta do 7. októbra 2019 / návraty od 10. septembra do 7. októbra 2019, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu s návratom do 07.10.2019 a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Saint Kitts and Nevis nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 19. augusta s návratom z ostrova Svätý Krištof (SKB) do Viedne (VIE) dňa 10. septembra 2019.

Rezervácia letenky:
Praha – Saint Kitts – Viedeň za 412 EUR (19.08.-10.09.2019)

PRG-SKB-VIE
Praha – Saint Kitts and Nevis – Viedeň (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Saint Kitts and Nevis

Impresívny Saint Kitts and Nevis Vás očakáva v nádhernom Karibskom mori (súčasť Malých Antíl, konkrétne ich severnej podskupiny nazývanej Leeward Islands). Tvoria ho dva hlavné ostrovy – väčší Saint Kitts (Svätý Krištof) a menší Nevis, vzdialený od neho zhruba 3 km na smerom juhovýchod.

K severným susedom sa radia holandské “SSS Islands” (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten), francúzske Saint Martin a Saint Barthélemy, ako i britská Anguilla. Na západe susedí Svätý Krištof a Nevis s americkými Panenskými ostrovmi, kým na východe s nezávislým súostrovím Antigua a Barbuda. Smerom na juh sa nachádzajú britský Montserrat a francúzske Guadelope.

Od Španielska cez Francúzsko a Veľkú Britániu až k vlastnej nezávislosti

Famózny Svätý Krištof (a Nevis) objavil medzi prvými karibskými ostrovmi pre Európu preslávený janovský moreplavec v službách španielskej koruny, odvážny lodivod Krištof Kolumbus v roku 1498. Nazval ho síce San Martin, toto pomenovanie však nakoniec dostal holandsko-francúzsky ostrov Svätý Martin (Sint Maarten/Sant Martin). Meno krajiny v skutočnosti zrejme pochádza od sv. Krištofa, neoficiálneho patróna všetkých cestovateľov, horolezcov a námorníkov.

Neskôr sa tento prekrásny kút sveta stal závislým zámorským územím Spojeného kráľovstva až ku dosiahnutiu vlastnej samostatnosti v roku 1983. Tým získal status najmenšieho nezávislého štátu (podľa rozlohy územia i počtu obyvateľov) v rámci celej rozľahlej oblasti Severnej a Južnej Ameriky, pričom angličtina ostala úradným jazykom. Zotrvalo i jazdenie vľavo a k pamiatkam na uvedenú éru sa zaraďujú takisto výborné ukážky lákavej architektúry z koloniálneho obdobia.

Saint Kitts

Pôvabné Baseterre, administratívne centrum tohto karibského miništátu, nájdete v južnej časti Svätého Krištofa. V neveľkej vzdialenosti od mesta sa leží aj hlavná dopravná spojnica s okolitým svetom, medzinárodné letisko Robert Bradshaw Intl Airport (SKB), z ktorého hlavne vášnivých priaznivcov letectva potešia pravidelné linky (leteckých spoločností Winair a LIAT Airlines) na neďaleký holandský Sint Maarten s Maho Beach (s prípadným pokračovaním na francúzsky Saint Barthélemy).

K miestnym pozoruhodnostiam patria očarujúce piesočnaté pláže. Fantastický výhľad na Saint Kitts a okolité ostrovy si vychutnáte z jeho najvyššieho bodu – vulkánu Mount Liamuiga (1156 m), položeného v severnej partii. Pravdepodobne sa pritom nevyhnete kŕmeniu opíc, ktoré sem boli zrejme pôvodne dovezené pirátmi. Neobíďte majestátnu pevnosť s priľahlým národným parkom Brimstone Hill Fortress (National Park) a nevynechajte ani malebnú úzkorozchodnú železnicu.

Nevis

Pôsobivý Nevis od jeho väčšieho “dvojčaťa” delí príťažlivá plytká úžina The Narrows. Vášniví milovníci horských scenérii a úžasných pohľadov do ďaleka majú šancu skúsiť náročnejší výstup cez dažďový prales na sopku Nevis Peak (985 m), najvyššiu horu ostrova. Takisto ako na Saint Kitts, aj tu narazíte na výborné podmienky na odhaľovanie ukrytých krás fascinujúceho podmorského sveta.

0