VLetenky

Sudán s Turkish Airlines od 373 EUR

Meroë
Po stopách čierneho faraóna pri pyramídach v Meroë (foto: fiverlocker/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Ak sa zaraďujete medzi skúsených dobrodruhov a vyhľadávate krajiny nepoznačené turizmom, mohla by Vám padnúť vhod ponuka spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance do cestovateľsky bohužiaľ málo navštevovaného Sudánu na severovýchode čierneho svetadielu (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do sudánskeho hlavného mesta Chartúm sú v predaji za 373 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Tarifné podmienky stanovujú odlety od 1. februára do 17. decembra 2015, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedeného času platnosti tarifu.

Príkladom rezervácie spiatočnej letenky do Sudánu môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 4. marca a návrat zo sudánskeho hlavného mesta Chartúm (KRT) dňa 18. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Chartúm za 373 EUR (04.03.-18.03.2015)
Budapešť – Chartúm za 385 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Chartúm za 393 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Chartúm za 11053 CZK (rezervácia v ČJ)

Sudán

Vyše 30-miliónový Sudán, tretí najrozľahlejší africký štát (po Alžírsku a Demokratickej republike Kongo) Vás očakáva v severovýchodnej časti čierneho kontinentu na území s rozlohou takmer 1,9 milióna km². Susedí s Egyptom v severnej partii, západnú hranicu zdieľa s Líbyou a Čadom (s problémovým regiónom Darfúr), južnými susedmi sú Stredoafrická republika a Južný Sudán (s konfliktným územím Južný Kurdufan), východ krajiny hraničí s Etiópiou a Eritreou, ale výraznú časť tvorí aj pobrežie úžasného Červeného mora (jedna z jeho najpútavejších častí).

Biely Níl i Modrý Níl

Pozoruhodný Sudán pretína najdlhší africký (a podľa niektorých porovnaní aj najdlhší svetový) veľtok Níl na svojej 6650 kilometrovej ceste (od prameňa rieky Kagera v Burundi cez svetoznáme Viktóriino jazero) až ku obrovitej Asuánskej nádrži, kde pokračuje plynulo ďalej na sever do Egypta. V oblasti Chartúmu sa spájajú dve jeho hlavné vetvy – dlhší (spomínaný) Biely Níl pritekajúci z Južného Sudánu a kratší Modrý Níl prichádzajúci zo susednej Etiópie (kde aj pramení).

Pútavý Chartúm

Vyše 600-tisícový Chartúm, sudánske hlavné mesto, nájdete položené práve na spomínanom sútoku White Nile a Blue Nile. Jeho metropolitná oblasť, tvorená veľmi rušným trojmestím Khartoum – North Khartoum – Omdurman však zahŕňa viac ako 5 miliónov obyvateľov. Istotne si nenechajte ujsť príťažlivý ostrov Tuti ležiaci v mieste, kde sa spájajú obe hlavné vetvy Nílu.

Mysteriózne pyramídy, nádherné pláže i úžasné potápanie v pohodovom Červenom mori

Ak sa vyberiete z Chartúmu na severovýchod (z praktických dôvodov aj vzhľadom na bezpečnostnú situáciu najviac odporúčaný smer), natrafíte (po pár hodinách jazdy) na fascinujúce núbijské pyramídy v Meroë. Pokračovať skúste ďalej cez mesto Atbara až k obľúbenom Port Sudan na príjemnom pobreží vynikajúceho Červeného mora, kde si prídu na svoje milovníci prekrásnych piesočnatých pláží, ale najmä odhaľovania fantastického neskutočne farebného podmorského sveta (nielen koralov). Pri ceste späť si určite pozrite ďalšie tajomné sudánske pyramídy v Jebel Barkal.

0