VLetenky

Sudán s Flydubai od 207 EUR

Karima Pyramids
Po stopách čierneho faraóna pri pyramídach v Jebel Barkal (foto: David Stanley/Flickr/CC BY 2.0)

Pokiaľ sa radíte medzi skúsených dobrodruhov a vyhľadávate krajiny nepoznačené turizmom, mohla by sa Vám hodiť ponuka spoločnosti Flydubai do cestovateľsky bohužiaľ málo navštevovaného Sudánu na severovýchode čierneho kontinentu (s odletom z Bratislavy a z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Chartúmu sa dajú kúpiť za 207 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. Za 5661 CZK (asi 210 EUR) možno letieť aj z pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú cesty v období od 10. mája do do 20. júna 2017 a predaj do 27. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Podmienkou dosiahnutia avizovanej sumy bude bezplatná registrácia do programu aerolinky s názvom “OPEN”, ktorého členovia majú aktuálne výraznú zľavu na vybraných letoch Flydubai.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas horeuvedenej doby platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 23. mája a návrat z Chartúmu (KRT) dňa 5. júna 2017 (za 207 EUR s “OPEN”).

Ďalším príkladom rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Prahy (PRG) dňa 23. mája a návrat z Chartúmu (KRT) dňa 5. júna 2017 (za 5661 CZK s “OPEN”).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Chartúm za 207 EUR pre členov “OPEN” (23.05.-05.06.2017)
Praha – Chartúm za 5661 CZK pre členov “OPEN” (23.05.-05.06.2017)

Sudán

Viac ako 30-miliónový Sudán, tretí najrozľahlejší africký štát (po Alžírsku a Demokratickej republike Kongo) Vás čaká v severovýchodnej partii čierneho svetadielu na území s rozlohou skoro 1,9 milióna km². Susedí s Egyptom v severnej časti, západnú hranicu si delí s Líbyou a Čadom (s problémovým regiónom Darfúr), južnými susedmi sú Stredoafrická republika a Južný Sudán (s konfliktným územím Južný Kurdufan), východ krajiny hraničí s Etiópiou a Eritreou, ale výraznú partiu vytvára i pobrežie skvelého Červeného mora (jedna z jeho najpútavejších partií).

Biely Níl i Modrý Níl

Pozoruhodný Sudán pretína najdlhší africký (a podľa niektorých porovnaní aj najdlhší svetový) veľtok Níl na svojej 6650 kilometrovej ceste (od prameňa rieky Kagera v Burundi cez legendárne Viktóriino jazero) až ku gigantickej Asuánskej nádrži, kde pokračuje plynulo ďalej na sever do Egypta. V oblasti Chartúmu sa spájajú dve jeho hlavné vetvy – dlhší (spomínaný) Biely Níl pritekajúci z Južného Sudánu a kratší Modrý Níl prichádzajúci zo susednej Etiópie (kde i pramení).

Lákavý Chartúm

Viac ako 600-tisícový Chartúm, sudánske hlavné mesto, nájdete situované práve na spomínanom sútoku White Nile a Blue Nile. Jeho metropolitná oblasť, vytváraná veľmi rušným trojmestím Khartoum – North Khartoum – Omdurman však zahŕňa vyše 5 miliónov obyvateľov. Určite si nenechajte ujsť pôvabný ostrov Tuti ležiaci v mieste, kde sa spájajú obe hlavné vetvy Nílu.

Tajuplné pyramídy, prekrásne pláže aj skvelé potápanie v príjemnom Červenom mori

Pokiaľ sa vydáte z Chartúmu na severovýchod (z praktických dôvodov i vzhľadom na bezpečnostnú situáciu najviac odporúčaný smer), narazíte (po pár hodinách jazdy) na fantastické núbijské pyramídy v Meroë. Pokračovať skúste ďalej cez mesto Atbara až k populárnemu Port Sudan na pohodovom pobreží výborného Červeného mora, kde si prídu na svoje milovníci nádherných piesočnatých pláží, ale hlavne objavovania fascinujúceho neskutočne farebného podmorského sveta (nielen koralov). Pri ceste späť si rozhodne pozrite ďalšie mysteriózne sudánske pyramídy v Jebel Barkal.

0