VLetenky

Stavanger s Wizz Air za 19 EUR

Preikestolen
Grandiózna Preikestolen – Pulpit Rock (604 m) alias „Kazateľňa“ (foto: Jedimentat44/Flickr/CC BY 2.0)

Najkrajšie nórske fjordy, situované v juhozápadnom Nórsku v širšom okolí miest Stavanger a Bergen, vzhliadnete na začiatku jesene vďaka spoločnosti Wizz Air (s odletom z Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskeho mesta Stavanger sa dajú kúpiť za 78 PLN (alebo v prepočte asi 19 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Uvedená cena platí pri cestovaní s „malou“ príručnou batožinou“, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia v tomto prípade tú istú sumu.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech bude napr. odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 26. septembra s návratom z nórskeho Stavangeru (SVG) dňa 10. októbra 2015.

Veľmi obmedzený počet ďalších termínov v podobnej cenovej hladine, resp. za neveľký príplatok nájdete v okolitých dátumoch (s väčším výberom pre členov Wizz Discount Club).

Rezervácia letenky:
Katovice – Stavanger za 78 PLN (26.09.-10.10.2015)

Juhozápadné Nórsko

Kúzelný Bergen a fascinujúci Hardangerfjorden

V relatívne neveľkej vzdialenosti od druhého najľudnatejšieho nórskeho sídla Bergen (s 270 tisíc obyvateľmi) rozhodne neobíďte jeden z najpôvabnejších svetových fjordov vôbec – fantastický Hardangerfjorden (s celkovou dĺžkou 179 km) s neskutočne fotogenickým skalným útvarom Trolltunga (Trollov jazyk), nachádzajúci sa na juh od tohto pravdepodobne najpríťažlivejšieho mesta Nórska.

Mysteriózny Sognefjorden

Svojou drsnou krásou však v žiadnom prípade nezaostáva scénický Sognefjorden (rozkladajúci sa na sever od Bergenu), najdlhšie (204 km) a najhlbšie (1300 m) údolie ľadovcového pôvodu v celom Nórsku i v Škandinávii. Svojou hĺbkou mu v rámci Európy konkuruje len kaňon rieky Tara v národnom parku Durmitor v balkánskej Čiernej Hore a z hľadiska celkovej dĺžky ho v svetovom meradle predstihne iba Scoresby Sound (ležiaci) vo východnom Grónsku. Pre malé porovnanie – americký Grand Canyon dosahuje maximálnu hĺbku okolo 1800 m, peruánsky Colca Canyon cca 4160 m a nepálska Kali Gandaki Gorge asi 5570 m (nejedná sa však o priame prevýšenie).

Dych berúca železnica z Flåmu do Myrdalu

Pohodovú lokalitu Flåm (59 m) v odbočujúcom Aurlandsfjorden (bočná vetva Sognefjordu) spája s horskou staničkou Myrdal (867 m) na hlavnej železničnej trase “Bergensbanen” (z Bergenu do Osla) prekrásna železnička “Flåmsbana”, ktorá toto dramatické prevýšenie prekonáva na dvadsiatich kilometroch (pri sklone 5,5% aj pomocou dvadsiatich tunelov a jedného mosta).

Čarovný Lysefjorden

K ďalším geniálnym fjordom vo výnimočnej oblasti juhozápadného Nórska sa zaraďuje majestátny Lysefjorden, rozprestierajúci sa v regióne pri meste Stavanger (vyše 200 km na juh od Bergenu). Skúste impozantnú skalnú platňu (s monumentálnym kolmým útesom) nazývanú “Kazateľňa” alias Preikestolen/Pulpit Rock (604 m). Výhľad na celý Lysefjorden si vychutnáte ako na dlani z odľahlejšieho vrchu Kjerag (1110 m) s unikátnym gigantickým balvanom Kjeragbolten, zakliesneným v škáre medzi dvoma obrovitými protiľahlými bralami nad 984 m hlbokou priepasťou.

Nórsko ekonomicky

Aj keď Nórsko nepatrí k najekonomickejším cestovateľským cieľom, pokiaľ sa (v teplejších mesiacoch) plánujete venovať hlavne trekkingu, o všeobecnosti sa dá za ubytovanie trochu ušetriť využitím obľúbenej siete turistických ubytovacích zariadení organizácie Den Norske Turistforening. Tie možno rozdeliť do troch kategórií – “staffed lodges” (turistické chaty), “self service-cabins” (útulne s príslušenstvom) a “no-service cabins” (útulne). Turistické zariadenia v tretej skupine sa dajú často používať iba za relatívne neveľký príspevok na ich údržbu a prevádzku.

0