VLetenky

Stavanger s Wizz Air od 33 EUR

Preikestolen
Kazateľňa/Preikestolen (foto: Svein-Magne Tunli @ tunliweb.no /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Najgrandióznejšie nórske fjordy, situované v juhozápadnom Nórsku v širšom okolí miest Bergen a Stavanger, vzhliadnete aj vďaka leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z poľských Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskeho mesta Stavanger sa dajú kúpiť za 138 PLN (alebo v prepočte cca 33 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska v Pyrzowiciach. Uvedená suma platí pri cestovaní s “malou” príručnou batožinou”, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 93 PLN (asi 22 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve s odletom v druhej polovici marca/návratom v prvej polke apríla 2015.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do oblasti fjordov v juhozápadnom Nórsku môže byť odlet z Katovíc (KTW) dňa 27. marca s návratom zo Stavangeru (SVG) dňa 4. apríla 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Stavanger za 138 PLN bez WDC / 93 PLN s WDC (27.03.-04.04.2015)

Juhozápadné Nórsko

Kúzelný Bergen a fascinujúci Hardangerfjorden

V relatívne neveľkej vzdialenosti od druhého najväčšieho nórskeho sídla Bergen (s 270 tisíc obyvateľmi) rozhodne neobíďte jeden z najpôvabnejších svetových fjordov vôbec – fantastický Hardangerfjorden (s celkovou dĺžkou 179 km) s nesmierne fotogenickým skalným útvarom Trolltunga (Trollov jazyk), nachádzajúci sa na juh od tohto pravdepodobne najpríťažlivejšieho mesta Nórska.

Mysteriózny Sognefjorden

Svojou drsnou krásou však v žiadnom prípade nezaostáva scénický Sognefjorden (rozkladajúci severne od Bergenu), najdlhšie (204 km) a najhlbšie (1300 m) údolie ľadovcového pôvodu v celom Nórsku a v Škandinávii. Svojou hĺbkou mu v rámci Európy konkuruje len kaňon rieky Tara v národnom parku Durmitor v balkánskej Čiernej Hore a z hľadiska celkovej dĺžky ho v svetovom meradle predstihne iba Scoresby Sound ležiaci vo východnom Grónsku. Len pre malé porovnanie – americký Grand Canyon dosahuje maximálnu hĺbku okolo 1800 m, peruánsky Colca Canyon cca 4160 m a nepálska Kali Gandaki Gorge asi 5570 m (nejedná sa však o priame prevýšenie).

Dych berúca železnica z Flåmu do Myrdalu

Pohodovú lokalitu Flåm (59 m) v odbočujúcom Aurlandsfjorden (bočná vetva Sognefjordu) spája s horskou staničkou Myrdal (867 m) na hlavnej železničnej trase “Bergensbanen” (z Bergenu do Osla) prekrásna železnička “Flåmsbana”, ktorá toto úctyhodné prevýšenie prekonáva na dvadsiatich kilometroch (pri sklone 5,5% aj pomocou dvadsiatich tunelov a jedného mosta).

Čarovný Lysefjorden

K ďalším obdivuhodným fjordom vo výnimočnej oblasti juhozápadného Nórska sa zaraďuje majestátny Lysefjorden, rozprestierajúci sa v regióne pri meste Stavanger (vyše 200 km na juh od Bergenu). Skúste impozantnú skalnú platňu s monumentálnym kolmým útesom zvanú “Kazateľňu” alias Preikestolen/Pulpit Rock (604 m). Výhľad na celý Lysefjorden si vychutnáte ako na dlani z odľahlejšieho vrchu Kjerag (1110 m) s unikátnym gigantickým balvanom Kjeragbolten, zakliesneným v škáre medzi dvoma mohutnými protiľahlými bralami nad 984 m hlbokou priepasťou.

Nórsko ekonomicky

Aj keď Nórsko nepatrí k nejekonomickejším cestovateľským cieľom, pokiaľ sa (v teplejších mesiacoch) plánujete venovať hlavne trekkingu, vo všeobecnosti sa dá za ubytovanie trochu ušetriť využitím obľúbenej siete turistických ubytovacích zariadení organizácie Den Norske Turistforening. Tie možno rozdeliť do troch kategórií – “staffed lodges” (turistické chaty), “self service-cabins” (útulne s príslušenstvom) a “no-service cabins” (útulne). Turistické zariadenia v tretej skupine bude možné často používať viacmenej zdarma či za neveľký peniaz (za príspevok na ich údržbu a prevádzku).

0