VLetenky

Stavanger s Wizz Air od 19 EUR

Kjerag
Kjeragbolten (foto: Svein-Magne Tunli @ www.tunliweb.no /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Najkrajšie nórske fjordy, položené v juhozápadnom Nórsku v širšom okolí miest Stavanger a Bergen, uvidíte aj v priebehu letných prázdnin zásluhou spoločnosti Wizz Air (s odletom z Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskeho mesta Stavanger sa predávajú za 78 PLN (alebo v prepočte asi 19 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Uvedená cena platí pri cestovaní s “malou” príručnou batožinou”, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia v tomto prípade rovnakú sumu. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas júla 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 23. júla s návratom z nórskeho Stavangeru (SVG) dňa 30. júla 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Stavanger za 78 PLN (23.07.-30.07.2015)

Juhozápadné Nórsko

Čarovný Bergen a fantastický Hardangerfjorden

V pomerne neveľkej vzdialenosti od druhého najľudnatejšieho nórskeho sídla Bergen (s 270 tisíc obyvateľmi) rozhodne nevynechajte jeden z najpríťažlivejších svetových fjordov vôbec – fascinujúci Hardangerfjorden (s celkovou dĺžkou 179 km) s nesmierne fotogenickým skalným útvarom Trolltunga (Trollov jazyk), nachádzajúci južne od tohto zrejme najpôvabnejšieho mesta Nórska.

Tajuplný Sognefjorden

Svojou drsnou krásou však v žiadnom prípade nezaostáva scénický Sognefjorden (rozprestierajúci sa na sever od Bergenu), najdlhšie (204 km) a najhlbšie (1300 m) údolie ľadovcového pôvodu v celom Nórsku i v Škandinávii. Svojou hĺbkou mu v rámci Európy konkuruje iba kaňon rieky Tara v národnom parku Durmitor v balkánskej Čiernej Hore a z hľadiska celkovej dĺžky ho v svetovom meradle predstihne len Scoresby Sound (nachádzajúci sa) vo východnom Grónsku. Pre malé porovnanie – americký Grand Canyon dosahuje maximálnu hĺbku okolo 1800 m, peruánsky Colca Canyon asi 4160 m a nepálska Kali Gandaki Gorge cca 5570 m (nejedná sa však o priame prevýšenie).

Dych berúca železnica z Flåmu do Myrdalu

Príjemnú lokalitu Flåm (59 m) v odbočujúcom Aurlandsfjorden (bočná vetva Sognefjordu) spája s horskou staničkou Myrdal (867 m) na hlavnej železničnej trase “Bergensbanen” (z Bergenu do Osla) nádherná železnička “Flåmsbana”, ktorá toto dramatické prevýšenie prekonáva na dvadsiatich kilometroch (pri sklone 5,5% aj pomocou dvadsiatich tunelov a jedného mosta).

Kúzelný Lysefjorden

K ďalším fenomenálnym fjordom v mimoriadnej oblasti juhozápadného Nórska sa radí impozantný Lysefjorden, rozkladajúci sa v regióne pri meste Stavanger (viac ako 200 km na juh od Bergenu). Skúste majestátnu skalnú platňu (s monumentálnym kolmým útesom) zvanú “Kazateľňa” alias Preikestolen/Pulpit Rock (604 m). Výhľad na celý Lysefjorden si vychutnáte ako na dlani z odľahlejšieho vrchu Kjerag (1110 m) s jedinečným gigantickým balvanom Kjeragbolten, zakliesneným v škáre medzi dvoma obrovitými protiľahlými bralami nad 984 m hlbokou priepasťou.

Nórsko ekonomicky

I keď Nórsko sa nezaraďuje k najekonomickejším cestovateľským cieľom, ak sa (v teplejších mesiacoch) plánujete venovať najmä trekkingu, v globále možno za ubytovanie trošku ušetriť využitím populárnej siete turistických ubytovacích zariadení organizácie Den Norske Turistforening. Tie a dajú rozdeliť do troch kategórií – “staffed lodges” (turistické chaty), “self service-cabins” (útulne s príslušenstvom) a “no-service cabins” (útulne). Turistické zariadenia v tretej skupine sa dajú často používať len za relatívne neveľký príspevok na ich údržbu a prevádzku.

0