VLetenky

Srbsko s Ryanair za 10 EUR

Golubac
Železné vráta, pevnosť Golubac na brehu Dunaja (foto: AstralniHorizonti/Pixabay/CC0)

Spoznať prírodné, historické, kultúrne a technické bohatstvo balkánskeho Srbska možno v rámci ponuky leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do srbského mesta Niš sa predávajú za 10 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve od februára do apríla 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Srbska môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 1. apríla s návratom z Nišu (INI) dňa 8. apríla 2019.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Niš za 10 EUR (01.04.-08.04.2019)

BTS-INI
Bratislava, Slovensko – Niš, Srbsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Srbsko

Niš a okolie

250-tisícový historický Niš (tretie najľudnatejšie srbské sídlo), nájdete pri rieke Nišava v juhovýchodnom Srbsku (asi 200 km od Belehradu). V širšom okolí (cca do vzdialenosti 200 km) ležia aj hranice Rumunska, Bulharska, Macedónska, Kosova či Čiernej Hory – takže samotný Niš môže byť vhodným východiskovým bodom i na absolvovanie malého okruhu po Balkáne.

Mysteriózna kultúra Vinča

I v okolí Nišu (ako aj po celom Srbsku) sa nachádzajú mnohé fragmenty vysoko rozvinutej pravekej (neolitickej) kultúry Vinča (cca 5700 až 4500 rokov p.n.l.) s vlastným skriptom (akousi ranou či prvotnou formou prapísma), ktorú niektorí autori považujú za najstarší civilizačný okruh v celej Európe (a istí bádatelia dokonca za prakolísku európskej civilizácie).

Niečo pre priaznivcov histórie i milovníkov hôr

Z historických pozoruhodností v samotnom Niši stojí za návštevu majestátna pevnosť Niška tvrđava (datovaná do začiatku 18. storočia), situovaná na pravom brehu rieky Nišavy a zaraďujúca sa k najzachovanejším opevneniam v tejto časti Balkánu. Priamo nad mestom sa vypína masív Suva Planina, ktorému dominuje vrchol Trem (1810 m) s priaznivými podmienkami pre pešiu turistiku.

Belehrad

Rušný 1,2-miliónový Belehrad, hlavné mesto Srbska, Vás čaká pri ústí rieky Sávy do Dunaja. Nenechajte si ujsť hlavne monumentálne stavby, kde v minulosti sídlili srbskí panovníci – nádherný Starý kráľovský palác, famózny Biely palác či magický Nový palác. Za návštevu stoja určite aj prekrásne pravoslávne chrámy, početné umelecké galérie a pozoruhodné múzeá.

Po stopách Teslu

K výnimočne lákavým belehradským špecialitám patrí najmä múzeum venované nadčasovej práci pána menom Nikola Tesla, jedného z najslávnejších srbských rodákov a najväčších svetových fyzikov vôbec. V podstate celý Belehrad so širokým okolím z výšky si máte príležitosť vychutnať “ako na dlani” z vyhliadkovej veže vypínajúcej sa na neďalekej hore Avala (511 m).

0